Erin Brockovich znów w akcji, tym razem w stanie Nowy Jork
Znana amerykańska aktywistka na rzecz ochrony środowiska, Erin Brokovich znów w akcji. Prowadzone przez Brokovich prywatne śledztwo ma dać odpowiedź na pytanie - co spowodowało tajemniczą chorobę ...
- 01/29/2012 11:45 PM
Znana amerykańska aktywistka na rzecz ochrony środowiska, Erin Brockovich znów w akcji. Prowadzone przez Brockovich prywatne śledztwo ma dać odpowiedź na pytanie - co spowodowało tajemniczą chorobę u ponad dwanaściorga licealistów z miejscowości Le Roy w stanie New York.
Z prośbą o zajęcie się sprawą zwrócili się do działającej społecznie "adwokatki konsumentów" rodzice dzieci, u których pojawiły się podobne neurologiczne symptomy, jak i przedstawiciele lokalnej społeczności. Brockovich próbuje ustalić, czy wykolejenie pociagu w 1970 roku z cysternami chemikaliów zaledwie 3 mile od budynku szkołu, może mieć związek z objawami, które występują u nastolatków.
Przed ponad 40. laty po wykolejeniu pociągu doszło do rozlania pestycydów, w tym soli potasowej kwasu cyjanowodorowego oraz trójchloroetylenu - TCE - trującej substancji organicznej. Bezpośrednio po wypadku udało usunąć się część chemikaliów, jednak spora część, bo aż 35 tys. galonów TCE, dostała się do gleby i do wód gruntowych - tak wynika z raportu Agencji Ochrony Środowiska z 1999 roku, do którego udało się dotrzeć Erin Brockovich.
Okręg szkolny, do którego należy liceum, gdzie uczęszczają uczniowie, u których wystąpiły nerwowe tiki twarzy i zaburzenia mowy, wydał oświadczenie, w którym zaprzecza jakimkolwiek związkom pomiędzy katastrofą ekologiczną sprzed lat a objawami chorobowymi u nastolatków. "Zarówno badania medyczne, jak i chemiczne nie wykryły żadnych dowodów dających podstawy do łączenia objawów neurologicznych z zatruciem środowiska naturalnego, bowiem takiego nie stwierdzono " - napisano m.in. w dokumencie.
Jednak Erin Brockovich nie zamierza złożyć broni i kontynuuje rozpoczęte przed ponad tygodniem dochodzenie. "Kiedy czytasz raporty takie jak ten z Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Nowy Jork, gdzie dokładnie wiedziano o skali skażenia i nie przeprowadzono ani testów wody pitnej ani powietrza - nie wydaje się, że wszystko jest w tej sprawie czyste" - mówi aktywistka, której zaangażowanie doprowadziło przed laty do wypłacenia ofiarom największego w historii USA odszkodowania związanego z zatruciem środowiska - sumy 333 milionów dolarów.
Na motywach biografii Brockovich nakręcono oskarowy film fabularny z Julią Roberts w roli głównej bohaterki. Film przyczynił się do dalszego wzrostu popularności Erin Brockovich, która angażuje się w wiele podobnych (dotyczących zatrucia środowiska)spraw, stając się symbolem działającego społecznie "adwokata konsumentów". Aktywistka prowadzi własną firmę konsultingową Brockovich Research & Consulting.
MB
Reklama