Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 08:17
Reklama KD Market

Odnawiamy drewniane patio



Idzie wiosna. Kwitną krokusy, tylko patrzeć aż zacznie zielenić się trawa. Pogodę mamy coraz ładniejszą, w związku z czym najwyższa pora zadbać o otoczenie naszych domów i zaplanować prace na zewnątrz.

Z reguły po zimie nasze drewniane patia ogrodowe wyglądają na nieco zniszczone i wymagające odnowienia. Powłokę patia niszczą nie tylko warunki panujące zimą czy jesienią, ale również letnie słońce wypala farbę, czy lakierobejcę. Jeśli farba czy lakierobejca nie łuszczą się, nie odpadają i nie są powycierane, wystarczy umyć patio wodą pod ciśnieniem, odczekać aż wyschnie i ewentualnie położyć świeżą warstwę zabezpieczenia. Jeśli natomiast farba łuszczy się i odpada płatami, wówczas czeka nas trochę więcej pracy. Jak zawsze, zaczynamy od umycia powierzchni patia wodą pod ciśnieniem. Następnie, miejsca gdzie farba łuszczy się i odpada, musimy dokładnie wyczyścić odpowiednim narzędziem (skrobakiem lub sztywną szpachelką), a następnie przeszlifować ręcznie lub szlifierką mechaniczną. Szlifujemy do momentu, aż znikną różnice poziomów między farbą a drewnem.

Kolejny etap to pomalowanie odsłoniętego drewna farbą podkładową. Możemy też kupić farbę właściwą razem z podkładem, co zaoszczędzi nam pracy, a efekt będzie podobny. Zazwyczaj dwie warstwy farby wystarczają, aby dobrze pokryć powierzchnię patia i zabezpieczyć drewno przed zniszczeniem.

Jeśli do malowania używamy lakierobejcy, sytuacja jest trochę inna. Lakierobejca nie tworzy powierzchni na drewnie, tylko wnika do środka, w ten sposób zabezpieczając przed warunkami atmosferycznymi i nadając drewnu pożądany kolor. W tym przypadku nie używamy farby podkładowej.

Lakierobejce występują w trzech rodzajach: półprzezroczysta (semi-transparent), po której użyciu widzimy słoje drewna; przezroczysta (clear coat), przypominająca bezbarwny lakier oraz kolorowa (solid color), pokrywająca niemal jak farba. Lakierobejce nie łuszczą się i nie odpadają, natomiast wycierają się i są wypłukiwane przez wodę. Jeśli nasze patio jest odbarwione czy powycierane, a malowane było lakierobejcą półprzezroczystą lub przezroczystą, czeka nas usunięcie starej warstwy z całej powierzchni patia. Możemy zrobić to szlifując mechanicznie, ręcznie, albo użyć usuwającego lakierobejcę środka chemicznego (ang. stripper). Po oczyszczeniu powierzchni, możemy przejść do zabezpieczania naszego drewna żądanym kolorem. Pracę ułatwi nam użycie w pełni kryjącego koloru, wystarczy umyć patio wodą pod ciśnieniem, zaczekać aż wyschnie i położyć właściwy kolor.

Pamiętajmy, że do podłóg używamy specjalnych farb, ponieważ mają one inną ścieralność i są trwalsze. Do malowania innych elementów drewnianych możemy użyć dowolnych rodzajów farb i lakierobejc, przeznaczonych do ochrony drewna na zewnątrz. Jeśli decydujemy się na samodzielną odnowę naszych tarasów, werand, balustrad i schodów, powinniśmy pamiętać, aby przed czyszczeniem i malowaniem poprzykręcać luźne deski i inne elementy śrubami przeznaczonymi do użycia na zewnątrz. Jeśli deski są bardzo zniszczone i przegniłe, to należy je wymienić.

Musimy pamiętać, że drewno niezabezpieczone szybciej ulega degradacji. Farby czy lakierobejce pozwalają nam podkreślić zalety i urok drewna oraz zabezpieczają je przed promieniami słonecznymi, atakiem szkodników, działaniem wody i zmiennych temperatur. Dobrze zabezpieczone drewno będzie nam służyć i cieszyć oko przez długie lata.

Jerzy Kośnik

technik budowlany ze specjalnością budownictwo ogólne. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w budownictwie w USA.
[email protected]

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama