Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:08
Reklama KD Market

Mężczyźni i zaburzenia odżywiania





 

Współczesna kultura daje przekaz męskiej części społeczeństwa, że okazywanie takich emocji jak smutek, poczucie samotności, strach i bojaźń jest nie do zaakceptowania. Te emocje zazwyczaj są postrzegane jako słabości. Roman powiedział mi: „Jestem facetem, nie mam uczuć”. Od lat Roman zaprzeczał swojej samotności poprzez objadanie się. Żył jakby w zaklętym, niekończącym się cyklu jedzenia, które w jakimś stopniu zapełniało pustkę w jego życia, ale też zwiększało niezadowolenie ze swojej wagi i ogólnego wyglądu. To doprowadzało do ponownego sięgania po jedzenie w poszukiwaniu komfortu i cykl się powtarzał. Aby go przerwać
Roman musiał nauczyć się wyrażania poczucia osamotnienia słowami i relacji z ludźmi.

Chłopaki nie płaczą

W rzeczywistości zaburzenia odżywiania dotykają wszystkich ludzi, niezależnie od koloru skóry, wieku, orientacji seksualnej i płci. Niektórzy mężczyźni mają trudności wyrażania lub przyznania się do bólu emocjonalnego, a taki mechanizm motywuje do szukania komfortu w czymś innym – między innymi w jedzeniu. Zamiast przetworzenia i zrozumienia własnych emocji, które wydają się być obezwładniające, wypełniają się jedzeniem. Zamiast zaakceptowania rozczarowania innymi ludźmi i sytuacjami, sami rozczarowują się swoim wyglądem lub zaczynają wierzyć, że idealne ciało przyniesie im idealne życie.

Rodzaje zaburzeń odżywiania:

Anoreksja – osoby cierpiące na anoreksję radykalnie ograniczają przyjmowanie jedzenia,owładnięte są myśleniem o jedzeniu, liczeniem kalorii i zamartwianiem się własną wagą, często również stosują nadmierne ćwiczenia fizyczne i mogą zaprzestać procesu odchudzania nawet gdy pojawiają się objawy fizyczne związane z niedożywieniem.
Bulimia – charakteryzuje się objadaniem się, wywoływaniem wymiotów lub stosowaniem środków przeczyszczających w celu uregulowania wagi, ciągłym zamartwianiem się własną wagą i poczuciem winy w związku z jedzeniem.
Trzeci rodzaj zaburzeń odżywiania zwany zespołem objadania się rozpoznano dopiero niedawno. Zaburzenie to polega na ograniczaniu jedzenia lub nadmiernym objadaniu się, ale bez wywoływania wymiotów.

Objawy i sygnały zaburzeń odżywiania charakterystyczne dla mężczyzn:

– obsesyjne zajmowanie się budowaniem masy mięśniowej i idealnego ciała
zmniejszony testosteron
– nadmierne zaniepokojenie i reakcje stresowe, gdy dochodzi do sytuacji, w których nie można wykonywać rutynowych ćwiczeń fizycznych
– zmniejszone zainteresowanie seksem i lęki w związku ze współżyciem
– słabość mięśni
– stosowanie steroidów
– w przypadku męskiej anoreksji – zanik erekcji u mężczyzn i polucji u chłopców, także zmniejszenie jąder.

Jak sobie pomóc?

* Staraj się zachować rutynę posiłków – śniadanie, obiad, kolacja. W przypadku anoreksji, jeśli masz bardzo niską masę ciała, staraj się podjadać między posiłkami.
* Zacznij pisać dziennik – notuj wydarzenia, co jesz, co myślisz i co czujesz. Pomoże to wyrazić emocje i zorientować się, czy istnieje zależność między tym, jak się czujesz i jak się odżywiasz.
* Bądź szczery wobec siebie i innych. Pamiętaj, że nie musisz być
idealny i nie musisz osiągać sukcesów – odpuść sobie od czasu do czasu i zaakceptuj siebie takim, jaki jesteś.
* Zastanów się, czy nie warto przyłączyć się do jakiejś grupy samopomocy, by uzyskać
wsparcie.
* Psychoterapia pomoże ci zrozumieć źródła obecnych trudności i wskaże
sposoby zmiany mechanizmów myślenia i odbierania niektórych problemów. Może być to bolesne doświadczenie, ale jest nadzieja, że pomoże ci w zbudowaniu poczucia własnej wartości i odzyskaniu pewności siebie.
Sesja z dietetykiem pomoże ci zrozumieć zasady zdrowego odżywiania.

W skrajnych wypadkach, gdy następuje zagrożenie życia lub zdrowia, pacjenta kieruje się do szpitala. Tam przeprowadza się badania medyczne, kontroluje się odżywianie pacjenta i stosuje psychoterapię.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Źródła: Savelle-Rocklin, N. (2016) Food for Thought: Perspectives on Eating Disorders. Maryland: Rowman & Littlefiel.


Psychological Counseling Center prowadzi w języku polskim sześcioosobowe grupy dla osób zmagających się z depresją. Grupy spotykają się w piątki po południu. Komfortowa atmosfera, pełna poufność,wsparcie i ekspertyza psychologa zapewniają dogodne warunki do nauczenia się sposobów sprostania trudnej sytuacji i wychodzenia z depresji. Po informacje proszę dzwonić: (847) 907-1166


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama