Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 01:28
Reklama KD Market

Czy trzeba rozliczać się z gotówki?



Oto pytanie pani Katarzyny z Chicago: „W minionym roku dorabiałam sprzątaniem, otrzymywałam gotówkę i wpłacałam ją do banku. Teraz nie wiem, co mam robić, czy podać do rozliczenia moje dochody za rok 2016 równoważne z wysokością konta w banku? Chcę być uczciwa, ale nie wiem, jak to mam zrobić. Czy mogę przesłać część moich pieniędzy na konto w Polsce lub mojemu synowi, który mieszka w Polsce? Bardzo proszę o poradę, bo kompletnie nie wiem, co mam robić, a nie chcę popaść w konflikt z urzędem podatkowym."

Forma wypłaty wynagrodzenia nie ma znaczenia: czy w gotówce, czeku imiennym, gotówkowym przekazie pocztowym – wynagrodzenie pracownika czy zapłata za usługi jest przychodem, który trzeba deklarować i ewentualnie zapłacić należny podatek dochodowy.

Wyjaśnić należy, że sprzątanie, opieka nad dziećmi, koszenie trawy, naprawa komputera, pisanie artykułów czy jakikolwiek inny rodzaj dorywczych usług – to działalność gospodarcza. Nie trzeba mieć zarejestrowanego biznesu, żeby prowadzić działalność, czyli być samozatrudnionym. W USA każdy może pracować dla siebie, jeżeli posługuje się swoim imieniem i nazwiskiem. Tylko wtedy, gdy chcemy działać pod fikcyjną nazwą (np. Kasia's Cleaning), tę nazwę trzeba zarejestrować, co wyjaśniam w książce pt. „Otwieram biznes” oraz w książce pt. „Podatki i księgowość małego biznesu”.

Podatki

Przepisy dają przedsiębiorcom (mającym zarejestrowany biznes albo nie) rozliczne odpisy podatkowe, które powodują, że zapłacimy niewiele podatków, a może wcale. To zależy od wydatków poniesionych na uzyskanie przychodu i od odpisów, które nam przysługują.

Podatki płaci się tylko od wypracowanego zysku (nie od przerobu), a zysk, to wartość sprzedanych produktów (usług) minus wydatki. I tu istnieje szerokie pole do popisu dla przedsiębiorcy.

Przychód można „schować” przed fiskusem

Przedsiębiorcy i osoby pracujące dla siebie odliczają od przychodu koszty prowadzenia firmy. Oczywiste jest odliczenie kosztów bezpośrednio związanych z działalnością, jak materiały, robocizna, reklama, transport, wynajem sprzętu, usługi, narzędzia itp. Odpisem mogą być też koszty pośrednie, takie jak komputer, fachowe książki i czasopisma, składki członkowskie profesjonalnych stowarzyszeń, konsultacje prawnika czy księgowego, materiały biurowe, znaczki pocztowe, kursy zawodowe, posiłki, przy których omawiasz biznesowe sprawy i wiele, wiele innych. Uwzględnić można koszt posiadania biura w domu oraz dojazdy. Osoba pracująca dla samej siebie może odjąć od przychodu koszty ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli pani Katarzyna pracuje dorywczo jako gosposia/sprzątaczka, to może dołączyć do deklaracji podatkowej 1040 formularz zwany Schedule C, zadeklarować na nim przychód z działalności gospodarczej i odpisać sobie od przychodu koszty dojazdu, środki czyszczące, odzież roboczą, a także koszty reklamy jej usług, wysyłki ofert itp.

Najbardziej istotnym odpisem dla osoby samozatrudnionej jest możliwość wpłaty na konta emerytalne zwane SIMPLE IRA nawet kilkanaście tysięcy dolarów rocznie, w zależności od jej wieku. W ten sposób schować można przed fiskusem cały przychód. Radzę porozmawiać na ten temat ze swoim księgowym.

Składki na Social Security

Korzyść z płacenia podatków polega nie tylko na spokoju sumienia, lecz na tym, że wypracowuje się emeryturę Social Security. Rozliczając się z podatków, osoba samozatrudniona płaci również składki emerytalne, które wynoszą 15,3 proc. i obliczane są na załączniku Schedule SE. Jeżeli pani Katarzyna zarobiła w ubiegłym roku na przykład 10 tys. dol., to zapłaci około 1,5 tys. dol. składki emerytalnej, a jej podatki dochodowe będą niewielkie, a nawet żadne, jeżeli wpłaci odpowiednią kwotę na konto emerytalne IRA czy SIPMLE IRA i skorzysta z podatkowego odpisu.

Uwaga, żony dobrze zarabiających mężów: jeżeli połowa przyszłej emerytury waszego męża będzie większa od waszej własnej emerytury, to dopracowanie dodatkowych kwartałów Social Security nie ma znaczenia. Powód jest taki, że i tak dostaniecie rentę małżeńską niezależnie od waszej historii zarobkowej.

Czy bank donosi o deponowanych środkach?

Odpowiedź brzmi: nie. Bank nie donosi nikomu o naszych depozytach czy wypłatach, niezależnie ot tego, czy są robione w formie czeku, gotówki czy przelewu. Donosi natomiast do IRS o wypłaconych nam odsetkach: kopię druku 1099-INT posyła na koniec roku do nas i do IRS. Bank zgłasza również do FinCEN transakcje gotówkowe, które przekraczają 10 tys. dol., albo które wydają się podejrzane. Oczywiście, w razie kontroli podatkowej IRS może poprosić o wyciągi bankowe i trzeba będzie wytłumaczyć rozbieżności między wpłatami na konto a deklarowanym przychodem. Lepiej być w porządku.

Pieniądze do Polski

Pani Katarzyna pyta, czy może posłać pieniądze synowi do Polski albo na swoje konto w polskim banku. Może, bo jest wolnym człowiekiem mieszkającym w wolnym kraju. Ale powinna wiedzieć, że przeznaczenie przychodu nie zmienia sposobu jego opodatkowania. Nasze przychody (wynagrodzenie z pracy, przychód z działalności gospodarczej, odsetki bankowe itp.) podlegają podatkom dochodowym niezależnie od tego, na jakie cele zostaną przeznaczone.

Co do darowizny, to wolno pani podarować środki komukolwiek, ale darowizny do 14 tys. dol. rocznie na każdą obdarowaną osobę nie stanowią w USA odpisu podatkowego, są tylko wolne od konieczności ich zgłaszania do IRS i od ewentualnego podatku od darowizn czy spadków. Tylko darowizny dla amerykańskich organizacji charytatywnych stanowią odpis od dochodu i mogą pomniejszyć podatki.

Czy trzeba deklarować każdą otrzymaną płatność?

Nie, nie każdą, bowiem nie każdy rodzaj przychodu podlega opodatkowaniu. Nie musimy zwierzać się skarbówce, że dostaliśmy darowiznę, spadek, zwrot pożyczonych pieniędzy, zapomogi społeczne, odszkodowanie na wypadek śmierci, odszkodowania chorobowe, alimenty na dziecko, Social Security (od pewnego poziomu), odszkodowania wypadkowe, świadczenia ubezpieczenia pracowniczego, niektóre stypendia itp.

Zasadą jest, że dany przychód deklarujemy na zeznaniu podatkowym wtedy, gdy instytucja-płatnik przyśle nam druk 1099 z wyszczególnieniem wysokości kwoty podlegającej opodatkowaniu.

Wniosek

Z gotówki należy się rozliczać z fiskusem tak samo, jak z przychodu otrzymanego w formie czeków czy przelewu bankowego. Ale osoby samozatrudnione mają do swojej dyspozycji różne odpisy, które legalnie umożliwią pomniejszenie podatków. Należy porozmawiać o tym ze swoim księgowym.

***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: [email protected]

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama