Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:25
Reklama KD Market

Stan Illinois zapłaci podatek od nieruchomości za seniorów



Ostatnio zostałam zapytana o to, czy to prawda, że stan Illinois oferuje program, który płaci seniorom podatek od nieruchomości. Na pierwszy rzut oka brzmi to zbyt pięknie, by było prawdziwe. A jednak. Mimo kryzysu finansowego stan rzeczywiście oferuje program, który pomaga seniorom w zapłaceniu podatku od nieruchomości, tzw. Senior Citizen Real Estate Tax Deferral Act. Jest to program, który nie jest zbyt nagłośniony i o którym wiele osób, które mogłyby skorzystać, po prostu nie wie. Tymczasem pomaga on wielu osobom i warto wiedzieć, czy kwalifikujemy się na pomoc w zapłaceniu ciągle rosnących podatków od nieruchomości. Senior Citizen Real Estate Tax Deferral Act działa na zasadzie pożyczki dla właściciela nieruchomości, która nie musi być spłacona aż do śmierci właściciela lub sprzedaży nieruchomości. Aby zakwalifikować się do programu, składający podanie musi spełniać poniższe podstawowe wymagania:

– właściciel nieruchomości musi mieć skończone przynajmniej 65 lat

– przychód na gospodarstwo domowe nie może przekraczać 55 tys. dol. rocznie

– osoba musi być właścicielem posiadłości oraz mieszkać tam przez ostatnie 3 lata

– właściciel musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie od pożaru oraz nieszczęśliwych wypadków

– właściciel nie może zalegać za wcześniej nałożone podatki od nieruchomości.

Jeśli powyższe wymagania zostaną spełnione, stan Illinois zaoferuje zapłatę podatku od nieruchomości do 5 tys. rocznie. Tak więc, jeśli roczny podatek wynosi 6 tys., stan zapłaci za właściciela 5 tys., natomiast właściciel będzie odpowiedzialny za pozostałe tysiąc dolarów.

Ponieważ jest to pożyczka, od kwoty zapłaconej przez stan, zostaną naliczone odsetki w wysokości 6 proc. rocznie. Jak wcześniej wspomniałam podatek oraz odsetki nie muszą być spłacone aż do śmierci właściciela lub przy sprzedaży nieruchomości.
Wraz z zaakceptowaniem aplikacji, stan zapisuje tzw. zastaw podatkowy (ang.Tax Lien) w księgach wieczystych powiatu, gdzie znajduje się nieruchomość, który jest ważny przez 20 lat.

Oprócz powyższych wymagań, muszą zostać spełnione również inne warunki. Na przykład suma zapłaconych podatków przez stan nie może przekroczyć 80 proc. kapitału (ang. Equity). Odpowiednio, jeśli nieruchomość jest warta 200 tys. dol., a zadłużenie na hipotece wynosi tylko 100 tys., Illinois nie zapłaci więcej niż 80 tys. dolarów.

Co jeśli mamy kredyt na nieruchomości?

Mimo że program nie wymaga pisemnej zgody od kredytodawcy, właściciel powinien poinformować swojego kredytodawcę o zamiarze wzięcia udziału w programie, aby upewnić się, że udział nie będzie naruszać warunków umowy kredytu hipotecznego.

Ostatni dzień na złożenie aplikacji na dany rok upływa 1 marca. Nawet jeśli zostaniemy zaakceptowani do programu w danym roku, wniosek musi być co roku odnawiany, aby kontynuować uczestnictwo. Jeśli zmienimy zdanie i nie chcemy więcej korzystać z programu, zawsze możemy się wycofać, spłacić dotychczasową pożyczkę lub też ją odroczyć.

Prawnicy kancelarii Chuhak & Tecson, P.C. chętnie odpowiedzą na pytania odnośnie programu i pomogą w wypełnieniu aplikacji, jeśli spełniamy wymagane warunki.

Paulina Garga-Chmiel

jest adwokatem w chicagowskiej kancelarii Chuhak & Tecson, P.C. W roku 2013 ukończyła studia prawnicze w Chicago Kent College of Law. Jej praktyka obejmuje prawo bankowe, finansowe i handlowe. Posiada także praktyczną wiedzę na temat procesów restrukturyzacji i postępowań upadłościowych i naprawczych (bankruptcy) oraz windykacji należności.
Chuhak & Tecson, P.C.
30 South Wacker Drive Suite 2600, Chicago, Illinois 60606
Tel. (312) 849-4132
(312) 444-9300
[email protected]
www.chuhak.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama