Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 08:21
Reklama KD Market

Malarskie ABC



Prawie każdy właściciel domu lub mieszkania podjął się przynajmniej raz samodzielnego malowania. Co kilka lat nasze ściany i sufity wymagają odświeżenia, zmieniają się kolorystyczne i dekoratorskie trendy, a pomarańczowy akcent, tak modny pięć lat temu, dzisiaj bardziej razi niż dodaje uroku naszemu salonowi.

Przystępując do malowania, stajemy przed koniecznością podjęcia kilku decyzji. Na początek – wybór farb. Sam wybór kolorów z przyprawiającej o zawrót głowy palety barw to niełatwe zadanie. Potem zaczynają się pytania o rodzaj farby – wodna czy olejna; rodzaj połysku farby – matowy, półmatowy, z połyskiem niskim lub wysokim. Rodzaj farby wybieramy także w zależności od malowanego pomieszczenia, a na nasze decyzje ma wpływ, czy mieszkają z nami dzieci lub zwierzęta domowe.

Zatem do dzieła. Oto kilka podpowiedzi, czym się kierować przy wyborze farb. Farby do wnętrz dzielimy na trzy rodzaje: wodorozcieńczalne (ang. latex paint, acrylic lub waterborne), olejne (ang. oil-base lub alkaid lub alkyd enamel), do których rozcieńczenia potrzebujemy rozpuszczalnik (ang. paint thinner) i farby hybrydowe, które spełniają rolę farb olejnych, ale są wodorozcieńczalne.

Farb wodnych możemy używać do malowania ścian, sufitów i elementów drewnianych. Farb olejnych i hybrydowych używamy głównie do malowania mebli kuchennych lub łazienkowych, a także elementów metalowych i drewnianych. Farby produkowane obecnie nie zawierają związków ołowiu; w dzisiejszych technologiach używa się związków ceramicznych ze srebrem lub złotem. Większość firm produkuje farby ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Są to farby z oznaczeniem „zero” lub „low VOC” (Volatile Organic Compounds, czyli lotne związki organiczne). Farby te wysychają dużo szybciej, są praktycznie bezwonne i szczególnie polecam je, jeśli podczas malowania w domu lub mieszkaniu przebywać będą dzieci i zwierzęta domowe.

Do malowania ścian i sufitów w pokojach i korytarzach polecam farbę matową (ang. flat), która nie powoduje odbić i maskuje nasze malarskie niedociągnięcia. Natomiast na sufity i ściany w kuchniach, łazienkach, pralniach i wszędzie, gdzie mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością, używamy farb przeznaczonych specjalnie do tego typu pomieszczeń.

Farby do malowania kuchni i łazienek są bardziej odporne na wilgoć i mają właściwości przeciwgrzybiczne. Rodzaj połysku w kuchniach i łazienkach dobieramy w zależności od naszego gustu. Jeśli w domu mamy dzieci lub zwierzęta, albo w korytarzach czy na klatkach schodowych panuje wzmożony ruch, polecam farby zmywalne i odporne na ścieranie. Do malowania elementów drewnianych, czyli framug, listew, drzwi i okien również polecam używanie farb zmywalnych i odpornych na ścieranie. Pamiętajmy, że im wyższy połysk farby, tym łatwiejsze jest utrzymanie czystości pomalowanej powierzchni. Farby olejne i hybrydowe są też farbami twardszymi, odporniejszymi na ścieranie – są po prostu trwalsze. Polecane są do malowania drewna, szafek kuchennych i łazienkowych, elementów wykonanych z tworzyw sztucznych i metalu. Farby te występują w trzech rodzajach połysku: z lekkim połyskiem (ang.satin lub eggshell), z połyskiem średnim (ang. semi-gloss) lub o wysokim połysku (ang. high-gloss). Pamiętajmy, że farby olejne nie są farbami ekologicznymi i schną dłużej niż farby wodne. Produkty hybrydowe są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, a tym samym – zdrowsze dla nas.

Po umiejętnym dobraniu rodzaju farby możemy rozpocząć proces doboru kolorów. Jeśli nie potrafimy wyobrazić sobie jak będzie wyglądało pomieszczenie wymalowane na dany kolor, skorzystajmy z dostępnych w sklepach malarskich broszurek. Warto też zapytać fachowców o radę dotyczącą łączenia kolorów i zapoznać się z kolorystycznymi trendami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dostępnych w sklepach malarskich próbek farb, a następnie pomalowanie nimi fragmentów ścian. Jednak najlepszą radą jest wybór takich kolorów, jakie podobają się naszym lepszym połowom. Dostosowanie się do tej rady oszczędzi nam czasu i nerwów. Gotowi? Pędzle i wałki w dłoń!

Jerzy Kośnik

technik budowlany ze specjalnością budownictwo ogólne. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w budownictwie w USA.
[email protected]

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama