Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:25
Reklama KD Market

Dynamiczna sytuacja imigracyjna



Wiadomości ostatnich dwóch tygodni zdominowane zostały tematyką imigracyjną. Zdecydowane posunięcia administracji prezydenta Trumpa oraz tak zwany ban imigracyjny sprawiły, iż nawet w momencie pisania tego artykułu nieustannie napływają najnowsze wiadomości. Być może w chwili czytania tego tekstu już będzie wiadomo, jaką decyzję podjął Sąd Apelacyjny w San Francisco ws. sprawie kontrowersyjnego rozporządzenia prezydenckiego zakazującego czasowego wjazdu do USA mieszkańcom siedmiu krajów. Spróbujmy po kolei przyjrzeć się temu, co się dzieje na imigracyjnej mapie wydarzeń.

Piątek, 27 stycznia: prezydent Trump podpisuje rozporządzenie wykonawcze zawieszające na 90 dni prawo wjazdu do Stanów Zjednoczonych osobom z Iranu, Iraku, Syrii, Sudanu, Libii, Jemenu oraz Somalii. Zakazem wjazdu objęte zostały zarówno osoby posiadające wizy nieimigracyjne jak i w oryginale posiadacze wiz imigracyjnych, czyli zielonych kart. Według szacunków CNN, efekt tego rozporządzenia mógł dotknąć około 135 milionów osób. Natomiast wyłączeni spod zakazu są obywatele USA oraz osoby podróżujące na wizach dyplomatycznych, wizach NATO, wizach C-2 na przyjazd do krajów ONZ, a także G-1, G-2, G-3 i G-4. Dodatkowo, 29 stycznia, administracja prezydenta Trumpa uściśliła, iż tymczasowy zakaz wjazdu nie dotyczy posiadaczy zielonych kart.

Ponadto rozporządzenie wstrzymuje na okres 120 dni przyjmowanie uchodźców (U.S. Refugee Admissions Program, USRAP) i ogłasza, iż przyjmowanie uchodźców z Syrii oraz przyjęcie w roku 2017 ilości uchodźców większej niż 50 tys. są szkodliwe dla dobra Stanów Zjednoczonych. Jadnak aplikacje obecnie znajdujące się w programie USRAP mogą zostać rozpatrzone.

Poniedziałek, 30 stycznia: prokurator generalny stanu Waszyngton Bob Ferguson z poparciem stanu Minnesota pozywa prezydenckie rozporządzenie, podważając różne jego elementy. Administracja stara się oddalić sprawę utrzymując, że prokurator generalny nie posiada tak zwanego interesu prawnego potrzebnego, by wytoczyć pozew. Rozpoczyna się trwająca obecnie batalia prawna.

Piątek, 3 lutego: James Robert, sędzia okręgowy (U.S. District Judge) w Seattle tymczasowo zawiesza wdrożenie rozporządzenia w obrębie całych Stanów Zjednoczonych. Linie lotnicze zaczynają wpuszczać na pokład pasażerów z objętych zakazem krajów. Cofnięte zostają także odmowy około 60 tysięcy wiz.

Sobota, 4 lutego: Departament Sprawiedliwości wnosi o wydanie nakazu zawieszenia postanowienia wydanego przez sędziego Jamesa Roberta z Seattle i natychmiastowe przywrócenie zakazu ruchu granicznego z krajów objętych tym zakazem. Sprawa zostaje przeniesiona do federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco (United States Court of Appeals for the Ninth District).

Niedziela, 5 lutego: Sąd Apelacyjny oddala wniosek Departamentu Stanu; rozporządzenie wykonawcze nadal pozostaje zawieszone.

Wtorek, 7 lutego: rozporządzenie prezydenta Trumpa poddane zostaje najostrzejszej jak dotychczas próbie – Sąd Apelacyjny przeprowadza przesłuchanie w formie telekonferencji, która transmitowana jest na żywo. Zakres kontrowersji ograniczony był do kwestii, czy podtrzymać decyzję sędziego okręgowego o wstrzymaniu rozporządzenia prezydenta Trumpa na czas postępowania sądowego. Pomimo tego nie udało się uniknąć głębszej problematyki związanej z konstytucyjnością tymczasowego wstrzymania przyjmowania uchodźców oraz imigrantów z krajów objętych zakazem podróży. Panel Sądu Apelacyjnego ma podjąć decyzję do końca tygodnia.

Co dalej?

Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że po decyzji Sądu Apelacyjnego sprawa ostatecznie zostanie skierowana do Sądu Najwyższego (U.S. Supreme Court). Na podstawie dotychczasowych decyzji administracji prezydenta Trumpa oraz ich tempa, możemy spodziewać się kluczowych zmian w prawie imigracyjnym i to bardzo szybko.

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania na temat prawa imigracyjnego lub potrzebują Państwo pomocy prawnej, proszę o kontakt z kancelarią TOP LAW i mecenas Anetą Toporowską-Lennartson pod numerem telefonu 1-844-44-TOPLAW.

Aneta Lennartson

Mecenas Aneta Lennartson posiada licencję prawną umożliwiającą reprezentowanie klientów w sprawach imigracyjnych w każdym stanie w USA, jak również reprezentowanie klientów w każdej gałęzi prawa w stanie Minnesota. Aneta Lennartson pochodzi z Kraśnika z Polski; ukończyła studia licencjackie w National-Louis University z siedzibą w Chicago, studia magisterskie w College of Saint Scholastica, została doktorantem prawa uniwersytetu Hamline. Międzynarodowa kancelaria adwokacka TOP LAW mecenas Anety Toporowskiej-Lennartson z główną siedzibą w Minneapolis i placówkami w Chicago i Nowym Jorku istnieje od 8 lat. Kancelaria pomaga osobom indywidualnym, jak również firmom we wszystkich sprawach imigracyjnych, wizowych i konsularnych.
Tel. (844) 44-TOPLAW,
e-mail: [email protected]
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama