Bank of America zapłaci 335 milionów za dyskryminację klientów
Według federalnych władz, firma Countrywide Financial dopuściła się dyskryminacji. Latynosi i Afroamerykanie, płacili dużo więcej za kredyty hipoteczne niż biali aplikanci o takich samych dochodach i historii kredytowej.
- 12/23/2011 02:40 PM
Według federalnych władz, firma Countrywide Financial dopuściła się dyskryminacji. Latynosi i Afroamerykanie, płacili dużo więcej za kredyty hipoteczne niż biali aplikanci o takich samych dochodach i historii kredytowej. Właściciel Countrywide, Bank of America zgodził się wypłacić 335 milionów dolarów odszkodowania.
Departament Sprawiedliwości twierdzi, że przedstawicielom mniejszości etnicznych częściej polecano także korzystanie z kredytów o zmiennym i bardziej ryzykownym oprocentowaniu. W rezultacie tego wielu właścicieli nieruchomości nie było w stanie spłacać zaciągniętych kredytów, straciło zainwestowane pieniądze oraz domy.
W wielu przypadkach kredyty otrzymywali klienci, którzy nigdy nie powinni byli ich dostać: aplikanci bez stałych dochodów luz z niskimi zarobkami, o słabej historii kredytowej, bez oszczędności.
W czasach boomu na rynku nieruchomości dla bankierów nie miało to jednak znaczenia.
Zobacz także: Massachusetts pozywa banki za przejęcia domów
Do praktyk tych dochodziło w latach 2004-2008. Specjalizująca się w udzielaniu szybkich kredytów firma Countrywide Financial chlubiła się udzielaniem kredytów tym Amerykanów, którym nikt inny pożyczyć pieniędzy nie chciał. W rzeczywistości countrywide żerowało na desperacji ludzi, którzy marzyli o posiadaniu własnego domu.
Jak wylicza Departament Sprawiedliwości ofiarami firmy Countrywide Financial, którą w 2008 roku przejął Bank of America, padło w sumie około 200 tysięcy osób. Latynosi i Afroamrykanie za kredyt w wysokości 200 tysięcy dolarów średnio o 1 200 dolarów więcej niż biali aplikanci.
Bank of America, jako nowy właściciel Countrywide, zgodził się wypłacić poszkodowanym klientom odszkodowanie w łącznej wysokości 335 mln. dolarów. Pieniądze trafią do dyskryminowanych aplikantów. Blisko dwie trzecie z nich to mieszkańcy Kalifornii, która po załamaniu się rynku nieruchomości znalazła się w czołówce stanów o największej liczbie domów odbieranych przez banki - obok Florydy, Nevady i Arizony.
Zobacz także: Protest przeciw bankom. “Posprzątajcie odebrane domy!”
Przedstawiciele Bank of America podkreślają, że bank nie ponosi odpowiedzialności za dyskryminacyjne praktyki, gdyż w czasie kiedy do nich dochodziło, nie był jeszcze właścicielem Countrywide Financial.
mp
Reklama