W tym tygodniu kontynuujemy przedświąteczny szał zakupów. Myślisz o nowym minivanie, a może marzysz o samochodzie typu SUV? I jeden i drugi będzie świetnie prezentował się pod choinką.
Lata temu, gdzieś około roku 1983, upadająca firma Chrysler zaryzykowała wprowadzając na amerykański rynek dziwaczny w tamtych czasach samochód, który był skrzyżowaniem kombi z dużym vanem. Caravan, bo tak nazywało się auto, mimo krytyki konkurencji i wielu dziennikarzy zajmujących się motoryzacją, odniósł natychmiastowy sukces jako tzw. minivan. Sukces ten uratował firmę Chrysler przed bankructwem i przyprawił o ból głowy konkurencję, która została zmuszona w ekspresowym tempie wyprodukować tego typu samochody. Przez wiele lat minivan był jednym z najbardziej popularnych rodzajów samochodów, aż w końcu po przylgnięciu do niego określenia “soccer mom vehicle” zaczął wychodzić z mody. W jego miejsce pojawiło się inne auto - Jeep Grand Cherokee, który w roku 1993 był pierwszym udanym skrzyżowaniem samochodu terenowego z osobowym samochodem typu kombi. Tak powstała klasa pojazdów popularnie określana jako SUV (Sport Utility Vehicle). Bardzo szybko “futbolowe mamy” – zwłaszcza te bardziej nowoczesne, zaczęły jeździć SUV-ami, zwłaszcza tymi z trzema rzędami siedzeń. Wbrew popularnemu przekonaniu, samochody typu SUV wcale nie muszą mieć napędu terenowego lub na cztery koła. Kupując taki samochód warto o tym pamiętać.
Najlepsze minivany 2017
Chrysler Pacifica – proszę się nie pomylić! Chrysler Pacifica to nazwa samochodu klasy SUV z czasów “małżeństwa” Chryslera z Mercedesem. Samochód ten, w dużej mierze z winy Mercedesa, został parę lat temu wycofany z produkcji. Nazwa została użyta do produkcji całkowicie nowego samochodu klasy minivan, który w tej chwili zbiera pochwały fachowców.
Zalety:
– dobre spalanie – 18/28 mpg
– mocny silnik (287 KM) i dobre przyśpieszenie – 60 mil/godz. W 7,6 sek.
– chowane w podłogę siedzenia
– świetnie wyposażone wnętrze
– znakomite prowadzenie
Wady:
– twarde siedzenia w 2 i 3 rzędzie
– trudna do określenia niezawodność
Toyota Sienna – zupełnie niezły minivan Toyoty, który zawsze współzawodniczył z Hondą Odyssey. Wyraźnie już się zestarzał, zwłaszcza kiedy się go porównuje z nowoczesnym Chryslerem Pacifica. Przypominam, że 2017 Honda Odyssey pojawi się w sprzedaży dopiero na wiosnę przyszłego roku.
Zalety:
– dobre spalanie – 19/27 mpg
– mocny silnik (296 KM) i dobre przyśpieszenie – 7,6 sek. do 60 mil/godz.
– wygodne i obszerne wnętrze
Wady:
– hałaśliwy silnik, kiedy dodaje się więcej gazu
– przestarzała już sylwetka… minivana
2017 Kia Sedona – ambicja, zawziętość i perfekcja wykonania – to cechy firmy Kia, która stała się już konkurentem najbardziej znanych producentów.
Zalety:
– ładny i funkcjonalnie wykonany
– znakomicie wyciszony środek
Wady:
– ciasne siedzenia, zwłaszcza w 3. rzędzie
– słabe przyśpieszenie i nie najlepsze spalanie (18/25 mpg)
Najlepsze małe SUV-y
2017 Mazda CX-3 – do tej pory najlepszy mały SUV z firmy Mazda
Zalety:
– unikalne wykończenie i dopracowane zawieszenie
– niezłe spalanie, przy 2-litrowym silniku i mocy 146 KM – 28/33 mpg
Wady:
– bardzo mało miejsca na tylnym siedzeniu
– małe szyby i wrażenie ciasnoty na tylnym siedzeniu
2017 Kia Soul – chyba najpraktyczniejszy i jednocześnie najtańszy mały SUV z firmy Kia, która należy do innej firmy koreańskiej – Hyundai.
Zalety:
– bije na głowę wszystkie inne małe SUV-y, jeśli chodzi o przestrzeń, komfort na tylnych siedzeniach i miejsce w bagażniku
– nareszcie trochę mocniejszy silnik o pojemności 1,6 litra, 201 KM i niezłe spalanie – 26/31 mpg
Wady
– brak opcji napędu na cztery koła
2017 BMW X-1 – czyli jak skonstruować Crossover SUV, który prowadzi się jak osobowe BMW.
Zalety:
– wspaniale wykończone wnętrze z opcjonalnym panoramicznym dachem
– mocny 2-litrowy silnik o mocy 228 KM i niezłym spalaniu 22/32 mpg
Wady:
– kontrowersyjny pomysł z napędem na… przednie koła
Najlepsze średnie SUV-y
2017 Honda CR-V – od kilku lat lider, jeśli chodzi o tzw. Crossover SUV, czyli samochody, które łączą zalety samochodu terenowego i osobowego. Model 2017 jest trochę większy, dodaje więcej miejsca na nogi na tylnym siedzeniu, posiada również (w droższych modelach) nowy silnik z doładowaniem turbo.
Zalety:
– świetnie zorganizowana deska rozdzielcza
– nowy, bardzo elastyczny silnik turbo 1,5 litra o mocy 190 KM i spalaniu bijącym na głowę konkurencję – 28/35 mpg
Wady:
– kto wymyślił takie koła?
2017 Porsche Macan – kolejne wejście legendarnej marki znanej z produkcji samochodów sportowych. Porsche Macan to ciągle… Porsche! Oparty na Audi Q5, ale dużo szybszy i lepiej wyposażony.
Najlepsze “prawdziwe” samochody terenowe
Są to samochody klasy SUV, którymi bez przeszkód można pojechać do Moab w Utah, zjechać z drogi i ruszyć w teren przez piaski, skały i wodę. Wszystkie mają specjalny reduktor w układzie napędowym, który umożliwia jazdę terenową oraz możliwość blokowania dyferencjału. Od razu zaznaczam, że ominąłem też samochód, który niejako jest kwintesencją samochodu terenowego - Jeepa Wranglera. Rok 2017 jest ostatnim rokiem produkcji bieżącego modelu, ale i tak Jeep Wrangler jako samochód prawdziwie terenowy, to osobna klasa sama dla siebie.
2017 Jeep Grand Cherokee Trailhawk – nie ulega wątpliwości, że dla wielu kierowców Jeep Wrangler jest trochę zbyt spartański. Idealny dla nich jest Jeep Grand Cherokee Trailhawk. Trzy silniki do wyboru (włączając diesla) i fantastyczny układ napędowy pozwalający pojechać niemal wszędzie. Przekładnia terenowa, elektronicznie kontrolowany poślizg tylnego dyferencjału, elektronicznie kontrolowanie zjeżdżania i wjeżdżania pod górę (system HDC), pełny zestaw osłon ważniejszych elementów pod samochodem i powietrzne amortyzatory pozwalające unieść samochód do 10,8 cali prześwitu. Dodatkowo, świetnie wyposażone wnętrze, które może konkurować z wyposażeniem innych, bardziej luksusowych samochodów.
Toyota 4Runner TRD Pro – 30 lat minęło od kiedy Toyota wprowadziła do sprzedaży model 4Runner. Samochód oparty na ramie tradycyjnego „trucka” jest już w koncepcji przestarzały, ale za to utrzymuje opinię najbardziej chyba niezawodnego SUV-a.
2017 Toyota Land Cruiser – produkowany od lat wielki ciężki samochód, który jest w trudnym terenie synonimem czołgu.
Za tydzień omówimy największe samochody klasy SUV, pickupy i vany.
Reklama