Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 02:38
Reklama KD Market

Testament: co musisz wiedzieć



Testament jest dokumentem, który kontroluje dystrybucję majątku po śmierci. Każdy stan reguluje formalne wymagania, jakie powinny być przestrzegane przy przygotowaniu testamentu.

W stanie Illinois testament musi być odpisany przez spadkodawcę w obecności co najmniej dwóch kwalifikujących się świadków oraz musi być przygotowany w formie pisemnej.

Jakie decyzje muszę podjąć przed przygotowaniem testamentu?

Testament jest dokumentem, który nabiera mocy prawnej po śmierci spadkodawcy. Dlatego ważne, aby się zastanowić nad następującymi szczegółami:

– kto będzie moim spadkobiercą?

– jak mam rozporządzić moim majątkiem?

– kto będzie opiekunem moich niepełnoletnich dzieci?

– kto będzie rozporządzał moim majątkiem, jeśli moje dzieci są niepełnoletnie?

– czy potrzeba stworzyć fundusz spadkowy, aby uniknąć sądu spadkowego?

– kto będzie wykonawcą mojego testamentu?

Generalnie w testamencie można rozporządzić majątkiem według swojego życzenia. Jednak prawo w stanie Illinois ogranicza możliwość wydziedziczenia współmałżonka. Żyjący małżonek może się zrzec pozostawionego mu w testamencie majątku w zamian za otrzymanie części majątku zapewnionego według kodeksu prawnego stanu Illinois.

Sporządzenie zapisu testamentowego powinno być szczególnie ważne dla młodych rodziców. Zwłaszcza, kiedy mieszkamy na obczyźnie, a najbliższa rodzina jest daleko. Testament pozwoli na wybranie opiekunów dla dzieci w sytuacji losowej. Zamiast przekazania dzieci rodzinie zastępczej, testament wskaże opiekunów wybranych przez rodziców. Na mocy testamentu dzieci zostaną im przekazane automatycznie.

Pełnomocnik na wypadek niezdolności podejmowania decyzji

Wielu z nas może się znaleźć w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie podejmować decyzji za siebie czy to na skutek niezdolności fizycznej, czy czasowej lub trwałej utraty sprawności umysłowej. Kto podejmie za nas decyzje dotyczące na przykład dalszego leczenia? Czy możemy się przygotować na takie sytuacje? Najlepiej, by była to osoba bliska lub zaufana, często członek rodziny.

Healthcare Power of Attorney (upoważnienie dotyczące decyzji zdrowotnych)

W każdej chwili można sporządzić upoważnienie i wybrać osobę, która będzie podejmowała za nas decyzje zdrowotne w momencie, kiedy sami nie będziemy w stanie tego zrobić. Wybierając sobie takiego pełnomocnika jesteśmy pewni, że lekarze oraz instytucje medyczne uszanują nasze decyzje. Przykładowo, kiedy będę mógł wyznaczyć dokładne wskazówki dla lekarzy, jak postępować w momencie, kiedy jestem nieprzytomny? Do którego momentu chcę być podtrzymywany przy życiu? Moja rodzina (np. syn czy córka, jeśli to oni będą moimi pełnomocnikami) będą mogli te decyzje za mnie podjąć, wedle mojego życzenia. Bez takiego dokumentu zadecyduje lekarz, co nie zawsze jest zgodne z moim życzeniem. Jeśli nie określi się daty wygaśnięcia, dokument działa aż do końca życia osoby, dla której jest spisany.

Property Power of Attorney (upoważnienie dotyczące spraw finansowych)

Kto zajmie się moimi sprawami finansowymi na wypadek utraty przeze mnie możliwości podejmowania decyzji? Dzięki powyższemu dokumentowi wyznaczona przez nas osoba może zapłacić nasze rachunki, otworzyć pocztę, zająć się sprzedażą nieruchomości albo samochodu, zapłacić nasze podatki itp. Taki dokument jest niezbędny, aby te wszystkie sprawy były wykonane w sposób legalny.

Kasia Kaczmarczyk

Kasia Kaczmarczyk jest adwokatem licencjonowanym przez stan Illinois. Jest także sekretarzem Zarządu Rady Adwokatów Polsko-Amerykańskich w Chicago.
tel. (773) 818-6655

kasiakaczmarczyk

kasiakaczmarczyk


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama