Boże Narodzenie to nie tylko pora wymiany prezentów pod choinkę, lecz również okazja do wspomagania organizacji pożytku publicznego. W roku 2015 Amerykanie dali rekordową kwotę – łącznie 264 mld dol., o 3,8 proc. więcej niż w roku poprzednim. Warto, żebyśmy i my skorzystali z tej tradycji, by podtrzymać finansowo nasze polonijne instytucje, tym bardziej, że przepisy nam w tym pomagają.
Daj i oszczędź na podatkach
Bądźmy hojni dla polonijnych organizacji, bo one potrzebują naszej pomocy. Darowizny na rzecz odpowiednio zarejestrowanych w USA organizacji charytatywnych można odliczyć od dochodu. Amerykanie korzystają z tego skwapliwie. Badania The Motley Fool wykazały, że rodziny o dochodach rocznych (AGI) do 20 tys. dol. dają instytucjom charytatywnym średnio 1 634 dol. rocznie, te zarabiające w przedziale od 20 tys. do 50 tys. dol. − 2 281 dol., będące w przedziale od 50 tys. do 100 tys. dol. − 2 877 dol., a mające dochody od 100 tys. do 200 tys. dol. przekazują rocznie średnio 3 886 dolarów.
Mniejsze kwoty można przekazać w gotówce, nawet bez żadnego poświadczenia (np. położyć pieniądze w kościele na tacę). Powyżej 250 dol. dowodem darowizny musi być nie tylko zrealizowany czek, ale również pisemne poświadczenie odbioru przez organizację.
Podarować można nie tylko gotówkę, lecz również używaną odzież, sprzęty domowe, stary samochód itp. i odjąć ich szacunkową wartość od podatku. Czytelnicy, którzy dają dużo i często, mogą sięgnąć po IRS Publication 561, Determining the Value of Donated Property (www.irs.gov/pub/irs-pdf/p561.pdf).
Uwaga: opłaca się podarować walory, których wartość wzrosła – akcje, obligacje, nieruchomości, by uniknąć płacenia podatków od wzrostu kapitałowego.
Kiedy odpiszesz darowiznę
Darowizny dla charytatywnych organizacji bywają odpisem tylko dla osób, których wyliczone odpisy (ang. itemized deductions) przekraczają odpis standardowy (6 300 dol. dla osoby samotnej, 12 600 dol. dla małżeństwa; dodatkowo dla osób, które ukończyły 65 lat: po 1 250 dol. dla podatników w związku małżeńskim i 1 550 dol. dla samotnych w roku 2016).
Przykład: Para seniorów musi mieć wyliczone odpisy na kwotę ponad 15 100 dol., żeby móc odpisać sobie darowiznę dla organizacji charytatywnej. Ale jest inne wyjście: przekazanie darowizny bezpośrednio z konta IRA, co nazywa się Qualified Charitable Distribution.
Skorzystaj z Qualified Charitable Distribution
Każda kwota podarowana z IRA w ramach QCD jest odpisem podatkowym. Oto warunki, jakie muszą być spełnione, by skorzystać z tego przywileju: ukończyłeś 70 i pół roku i jesteś zobowiązany do przymusowych wypłat (Required Minimum Distribution) ze swego konta IRA.
Darowizna spełnia warunki stawiane przez IRS: organizacja jest odpowiednio zarejestrowana, nie oferuje nic w zamian;
czek wystawiony jest przez bank na organizację charytatywną, a nie na ciebie.
W danym roku jeszcze nie wypłaciłeś obowiązkowej dystrybucji. Jeżeli tak, to zastosuj ten manewr w przyszłym roku.
Podatku unikniesz dlatego, że twój bank w raporcie do IRS (na druku 1099-R) poda, że kwota podlegająca opodatkowaniu jest niższa o bezpośrednio dokonaną charytatywną darowiznę (QCD).
O obowiązkowych wypłatach z IRA
Oto krótkie wyjaśnienie obowiązkowych minimalnych wypłat z IRA zwanych Required Minimum Distribution (RMD). Po osiągnięciu wieku 70 i pół roku wpłaty na konto IRA są zabronione, a nakazane są wypłaty, nawet jeżeli pieniądze nie są ci teraz potrzebne. Za zaniedbanie minimalnej wypłaty grozi kara w wysokości 50 proc. kwoty, która powinna być wybrana.
Twoja pierwsza wypłata RMD musi być wzięta do 1 kwietnia w roku, w którym kończysz 70 i pół roku. Następnie wypłaty RMD mają być robione do 31 grudnia każdego roku. Dobrze wiedzieć, że istnieje ucieczka od podatków dochodowych spowodowanych przymusową wypłatą z konta IRA.
Jak zrealizować QCD w praktyce
Jeżeli spełniasz wyliczone powyżej warunki, to udaj się do swojego banku, poproś o wypłatę z IRA w ramach Qualified Charitable Distribution i o czek wystawiony na nazwę charytatywnej organizacji. Zajmij się tym jak najszybciej, bo bank może zechcieć przesłać ci ten czek pocztą, co spowoduje opóźnienie, a organizacja charytatywna powinna otrzymać darowiznę do końca grudnia, żeby była ona dla ciebie odpisem podatkowym na zeznaniu za rok 2016.
Banki mają obowiązek dopilnować, by klienci wiedzieli o wymaganej dystrybucji i jej dokonali. Banki wysyłają formularz zwany IRA Distribution Request, na którym klient podaje swoje instrukcje. Można przeznaczyć część albo całość wymaganej wypłaty na charytatywną darowiznę, którą tu omawiamy.
Darowizny na rzecz innych osób
Warto wyjaśnić, że darowizny dla osób indywidualnych rządzą się innymi regułami i nie są odpisem od dochodu. Każdy z nas może dać innej osobie w USA do 14 tys. dol. rocznie bez konieczności zgłaszania tego do IRS. (Limit ten zwany jest annual gift exclusion).
Jeżeli przekażesz komuś darowiznę przekraczającą w jednym roku 14 tys. dol., to powinieneś ją zgłosić do IRS na formularzu IRS Form 709 wraz ze swoim rocznym zeznaniem podatkowym. Podatku od darowizny nie płaci się teraz, dopiero po śmierci, jeżeli wartość twojej masy spadkowej pomniejszona o wszystkie nadwyżki darowizn przekroczy zwolnienie spadkowe przysługujące w roku śmierci. Zwolnienie spadkowe wynosi 5,45 mln dol. w 2016 r., więc większość z nas nie musi zaprzątać sobie głowy podatkami od darowizn i spadków.
Rada
Jeżeli chcesz podarować dziecku większą kwotę, np. na zakup domu, to przekaż mu 14 tys. dol. w tym roku i drugie tyle zaraz po 1 stycznia. Małżonkowie mogą podarować bez konsekwencji podatkowych dwa razy tyle.
Pamiętaj
Gdy darowizny dokonujesz czekiem, to data na nim musi być grudniowa, nawet jeżeli czek zrealizowany będzie w styczniu kolejnego roku.
***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: [email protected]
Elżbieta Baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com
Reklama