15 grudnia upływa termin składania prac konkursowych przez licealistów polskich szkół sobotnich, którzy uczestniczą w drugim etapie I Polonijnej Olimpiady Geograficznej. Młodzież rywalizuje o trzy indeksy na bezpłatne studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz wycieczki po Stanach Zjednoczonych.
"4 lutego w Muzeum Polskim w Chicago odbędzie się trzeci, ostatni już etap naszej olimpiady geograficznej. Z nadesłanych do 15 grudnia prac komisja wybierze 20 najlepszych. W lutym ich autorzy staną w szranki do walki o indeksy. Rywalizacja w trzecim etapie będzie miała dwie odsłony. Najpierw wszyscy uczestnicy udzielą pisemnych odpowiedzi na 60 jednakowych pytań. Będą mieli na to dwie godziny. Jury pod przewodnictwem dr. Grzegorza Janickiego z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej lubelskiej uczelni oraz ks. profesora Stanisława Dziekońskiego, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oceni prace i wyłoni uczestników ścisłego finału. Na tym etapie uczniowie będą oceniani zarówno pod względem zasobu posiadanej wiedzy, jak i sposobu jej prezentacji" – powiedziała podczas wtorkowego posiedzenia zespołu organizacyjnegojego przewodnicząca Ewa Rumiński.
Przygotowania do konkursu rozpoczęły się wraz z początkiem roku szkolnego, kiedy w placówkach edukacyjnych zostały przeprowadzone wewnętrzne eliminacje. Ich rezultatem było wyłonienie kandydatów do drugiego etapu, który kończy się właśnie 15 grudnia. Uczniowie mają za zadanie napisać pracę na jeden z pięciu przedstawionych im tematów z zakresu znajomości geografii Polski, emigracji, walorów i atrakcji turystycznych wybranych regionów, ośrodków religijnych, produktów turystycznych, etc. Praca może liczyć maksymalnie 20 stron maszynopisu. Więcej szczegółowych informacji oraz spis podręczników niezbędnych do dobrego przygotowania się do rywalizacji znajduje się na stronie: www.szkolaswblazeja.com.
Nagrodami dla trójki laureatów są studia na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej lubelskiego UMCS. Uczelnia pokryje koszty ich kształcenia. Na zwycięzców czekają również atrakcyjne wycieczki ufundowane przez biuro podróży Rek 5 Star Travel. Zdobywca pierwszej lokaty wybierze się na 10 dni do Kalifornii. Na laureata drugiego miejsca czeka wyjazd na 7 dni do Grand Canyon, a czterodniowa wycieczka nad wodospad Niagara przypadnie w udziale zdobywcy trzeciej lokaty.
W realizację tego polonijnego przedsięwzięcia zorganizowanego z inicjatywy Małgorzaty Tys, dyrektorki Polskiej Katolickiej Szkoły im. św. Błażeja w Summit, zaangażowanych jest kilka instytucji. Patronat honorowy nad imprezą objęły: UMCS, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Fundacja Orła Białego Teraz Polska, Konsulat Generalny RP w Chicago, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz „Dziennik Związkowy”. Organizatorzy olimpiady są wdzięczni za zaangażowanie grupy sponsorów w realizację tego projektu. W skład komitetu organizującego konkurs obok wymienionych już pań wchodzą: wiceprzewodnicząca Helena Golec, sekretarz Marzena Zygmunt, odpowiedzialny za kontakt z mediami Marcin Vogel oraz ekspert od spraw religijnych, franciszkanin ojciec Roman Deyna.
Tekst i zdjęcia Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama