Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 18:18
Reklama KD Market

Muzyczne obchody 25-lecia Radia Chicago WPNA 1490 AM

Muzyczne obchody 25-lecia Radia Chicago WPNA 1490 AM
1-dscn0972

Polonijne audycje radiowe zwykle obchodzą swe rocznice na bankietach i piknikach. Radio Chicago zrywa ze sztampą. Proponuje nowatorską formułę − koncert z udziałem twórców programu, którzy z zawodu i zamiłowania są muzykami.

Program powstał z inicjatywy Sławomira Bielawca i Waldemara Łady w marcu 1991 r. jako audycja godzinna raz w tygodniu. − Pomysł założenia programu radiowego i pracy w nim wydawał się najbliższy naszemu artystycznemu wykształceniu i obcowaniu ze sceną, i mikrofonem. Mieliśmy też krótkie doświadczenia pracy w polskim radiu w Chicago, a wcześniej w rozgłośniach studenckich − opowiada Waldemar Łada.

Od października 1991 r. program nadawany był już jako codzienna dwugodzinna audycja popularyzująca polską muzykę, sztukę i kulturę. W miarę upływu lat prowadzący przekształcili program nadając mu profil informacyjno-reklamowy. − Jesteśmy jedynym radiem polonijnym posiadającym wszystkie akredytacje medialne i swojego przedstawiciela w Polsce w gabinecie prezydenta, w Sejmie, przy rządzie RP. Otrzymaliśmy wyróżnienie za działalność medialną od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego − podkreśla nie bez dumy Sławomir Bielawiec.

Radio Chicago jest niezależną audycją brokerską utrzymującą się z reklam, podobnie jak wszystkie programy na fali WPNA 1490 AM. − To świetna stacja z wyrobionymi i wiernymi słuchaczami, którym tak jak i ogłaszającym się firmom należą się ogromne podziękowania. Z perspektywy 25 lat pracy mamy dobre wrażenia i wspomnienia. Dzięki Radiu Chicago uczestniczyliśmy w pozytywnych przemianach w Polsce i to jest dla nas dużą wartością − wspomina Łada.

Wśród założeń programowych Radia Chicago od początku było promowanie polskiej tożsamości i przynależności narodowej, polskiego języka, kultury i sztuki, wspieranie polskiej racji stanu, a także amerykańskich polityków o polskim rodowodzie, wspieranie RP w międzynarodowych działaniach polityczno-społecznych i gospodarczych. − Najważniejsza jest jednak platforma informacyjna w języku polskim dla Polaków mieszkających w USA dotycząca aktualnych spraw w kraju i w USA − dodaje Bielawiec.

Radio Chicago brało udział w wielu polonijnych inicjatywach m.in. w wieloletniej akcji lobbingowej na rzecz wejścia Polski do NATO oraz na rzecz integracji Polski z Unią Europejską. Trzykrotnie też urządzało Polonijną Rewię Talentów, która wylansowała kilku znakomitych artystów. Program zawsze też zachęca Polonię do udziału w wyborach amerykańskich i polskich, przedstawia na antenie radiowej kandydatów i ich programy wyborczych.

Dodatkowo audycja ściśle współpracuje z organizacjami polonijnymi i polskimi szkołami oraz angażuje się w akcje charytatywne m.in. w wysyłkę paczek do domów dziecka w Polsce (Pawłówka, Jasło, Krosno i Ełk).

Oprócz Bielawca i Łady w skład redakcji Radia Chicago wchodzą dziennikarze: Tatiana Kotasińska, Alicja Otap, Krystyna Skoczylas, Barbara Bartel, Grzegorz Grdeń, Andrzej Mikołajczyk i Robert Knapp. W gronie korespondentów, dziennikarzy, współpracujących ekspertów oraz polityków są m.in.: Andrzej Gwiazda, red. Krzysztof Wyszkowski, prof. Piotr Jaroszyński, dr Andrzej Zapałowski i red. Robert Knapp. Wieloletnimi współpracownikami byli: Anna Barauskas, Sławek Sobczak, Piotr Jankowski oraz już nieżyjący prof. Józef Szaniawski i Anna Walentynowicz.

Polonijne audycje radiowe zwykle obchodzą swe rocznice na bankietach i piknikach. Radio Chicago proponuje nowatorską formułę − po części oficjalnej koncert z udziałem twórców programu, którzy z zawodu i zamiłowania są muzykami. Przed publicznością wystąpią: z recitalem piosenek francuskich gość z Paryża, piosenkarz i dziennikarz Bruno Gatinet przy akompaniamencie Waldemara Łady na akordeonie, a także wokalistka jazzowa Agnieszka Iwańska oraz grupa jazzowa Antykwariat, która przypomni polskie, w większości przedwojenne piosenki w nowych, premierowych, jazzujących opracowaniach Sławomira Bielawca. Antykwariat zagra w składzie: Sławomir Bielawiec − fortepian, Jan Zieńko − gitara, Krzysztof Pabian − kontrabas, Rob Denty − saksofony i Jarek Łukomski − perkusja. Swoją obecność na uroczystości potwierdził wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan.

Wieczór zakończy spotkanie towarzyskie przy lampce wina i muzyce DJ-a Grzegorza Grdenia. Gali towarzyszyć będzie wystawa malarstwa polonijnych, chicagowskich twórców. Srebrny jubileusz Radia Chicago WPNA 1490 AM odbędzie się w niedzielę 4 grudnia o godz. 17 w sali anneksu Centrum Kopernikowskiego, pod adresem 5216 West Lawrence Avenue w Chicago. Bilety w przedsprzedaży: radiochicago.ticketbud.com i dodatkowe informacje: [email protected] (773)331-2099.

Alicja Otap
[email protected]



/a> Sławomir Bielawiec


Sławomir Bielawiec, dziennikarz, publicysta, producent radiowy, komentator polityczny i kulturalny, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, International Journalists Association i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce. Współzałożyciel i redaktor naczelny audycji Radio Chicago WPNA 1490 AM. Czynny muzyk jazzowy, założyciel i lider grupy jazzowej Antykwariat reaktywowanej w USA w 2006 r. i czynnie działającej do dzisiaj, kompozytor, aranżer, członek Stowarzyszenia Kompozytorów ZAiKS (Polska) i ASCAP (USA), propagator polskości i europejskości w jazzie.

/a> Waldemar Łada


Waldemar Łada, dziennikarz, prezenter radiowy, producent, komentator kulturalny, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współzałożyciel i redaktor naczelny audycji Radio Chicago WPNA 1490 AM. Wieloletni pedagog i nauczyciel klas fortepianu, akordeonu i teorii muzyki w założonej przez siebie Polonijnej Szkole Muzycznej w Chicago. Propagator muzyki polskich kompozytorów i organizator wielu koncertów młodych adeptów sztuki. Laureat festiwali muzycznych w Polsce, m.in. podwójnego 1. miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Łomży w 1971 r. i 1972 r. oraz 3. miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku w 1977 roku. Ponadto członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce i Muzeum Polskiego w Chicago.

Zdjęcia z prywatnego archiwum

2-img_9884-1

2-img_9884-1

3-img_9928-1

3-img_9928-1


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama