Nicole Kasperek, Agata Sołtys i Nicole Kazanecka – uczennice polskiej szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles zwyciężyły w turnieju drużynowym międzyszkolnego konkursu historycznego „1050-lecie chrztu Polski”.
Zwyciężczynie nie ukrywały radości z wygranej. Mówiły o satysfakcji wynikającej z umiejętności zespołowego działania, przygotowaniach i konkursie. – Fajnie było współpracować z drużyną i móc zwyciężyć – powiedziała Nicole Kasperek. Refleksją o przygotowaniach podzieliła się Agata Sołtys: – Dla mnie nie było trudno przygotować się do konkursu, ponieważ co sobotę chodzę do polskiej szkoły i uczę się. Dzisiaj było dużo pytań z historii. Mogłam od razu odpowiadać, nawet się nie zastanawiałam. A Nicole Kazanecka dodała: – Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w konkursie z dziewczynami. Myślę, że dzięki konkursowi dużo więcej dowiedziałam się o historii.
Gala wręczenia nagród odbyła się 20 listopada. Uroczystość zorganizowano w centrum parafialnym parafii św. Jana Brebeuf w Niles, w północnej części Chicago, przy którym swoją siedzibę ma polska szkoła im. Mikołaja Kopernika. Galę poprzedziły część oficjalna konkursu oraz turniej drużyn. Przybyłych gości powitała Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Nie zabrakło też okolicznościowych przemówień wygłoszonych przez gospodarzy: Bernardę Redlińską – dyrektor szkoły im. Mikołaja Kopernika i Witolda Moskala – prezesa zarządu szkoły oraz gości honorowych: konsula generalnego RP – Piotra Janickiego i dr. Michała Bogackiego – dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Uroczyście otworzono wystawę „Chrzest 966. U źródeł Polski” sprowadzoną do Chicago przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zostały odczytane listy: od senatorów RP prof. Jana Żaryna i Roberta Gawła, jak również Tomasza Budasza – prezydenta Gniezna oraz Beaty Tarczyńskiej – starosty gnieźnieńskiego, wyrażające wdzięczność nauczycielom za włączenie się w jubileuszowe obchody z okazji 1050-lecia chrztu Polski poprzez realizację konkursu historycznego.
Po części oficjalnej licealiści z 15 polskich szkół z aglomeracji chicagowskiej wystartowali w turnieju drużyn. Wiedzę finalistów z historii, geografii i literatury polskiej na podstawie zadań testowych, odpowiedzi ustnych i zadań praktycznych oceniało jury konkursowe pod przewodnictwem dr Jolanty Tatary – prezydenta Kongresu Oświaty Polonijnej. W składzie sędziowskim zasiadła także Małgorzata Tomczak, nauczycielka, a zarazem przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Zwycięzcą turnieju drużyn została polska szkoła im. Mikołaja Kopernika w Niles. Jednak wyjątkowo wyrównany poziom uczestników konkursu długo nie pozwalał wyłonić laureatów 2. i 3. miejsca – potrzebne były aż dwie dogrywki, ponieważ szkoły: Jana Kochanowskiego, Tadeusza Kościuszki i św. Faustyny Kowalskiej zdobyły taką samą liczbę punktów. Po konkurencji „biegany Mickiewicz”, polegającej na poprawnym ułożeniu pociętego tekstu Adama Mickiewicza, odpadła drużyna szkoły Jana Kochanowskiego. Oczekiwane rozstrzygnięcie przyniosły kolejne rundy – 2. miejsce zajęła szkoła św. Faustyny Kowalskiej w Lombard, a 3. – Tadeusza Kościuszki w Chicago. Po zakończeniu zmagań turniejowych i spektaklu o przyjęciu przez Polskę chrztu rozpoczęło się uroczyste rozdanie nagród.
Warto przypomnieć, że międzyszkolny konkurs historyczny przebiegał w pięciu grupach wiekowych, a każdej z grup przyporządkowano inny rodzaj prac konkursowych. Cztery grupy wiekowe, obejmujące uczniów klas od I do VIII, miały za zadanie wykonać autorskie prace plastyczne ilustrujące: polską flagę, godło, makietę osady Słowian lub plakat przedstawiający najciekawsze miejsca w Polsce. Zwycięzcy plastycznej części konkursu – po 10 uczniów z każdej grupy wiekowej – zostali wyłonieni 11 listopada przez oddzielnie powołane jury, któremu przewodniczył Stefan Niedorezo i zaproszeni na ceremonię wręczenia nagród w dniu 20 listopada. To właśnie oni jako pierwsi zostali uhonorowani podczas gali, a nagrodzone prace plastyczne można było obejrzeć w sali, gdzie odbyła się uroczystość.
Uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody pieniężno-rzeczowe, słodkie upominki, dyplomy i medale z wizerunkiem orła w koronie i pamiątkowym napisem o jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Organizatorem konkursu było Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Projekt wsparli: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Konsulat RP w Chicago, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w Niles. Koordynatorem konkursu historycznego 1050-lecie chrztu Polski była Helena Sołtys.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia Dariusz Piłka
Reklama