Tuż po tym, jak Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA, dolar wyraźnie stracił na wartości. Negatywna reakcja trwała jednak krótko, a po tym nastąpił zauważalny wzrost notowań amerykańskiej waluty do rekordów z ostatnich 13 lat. Co spowodowało tak gwałtowną zmianę?
Przed wyborami prezydenckimi w USA rynek oczekiwał, że wygrana Trumpa najprawdopodobniej wywoła niepewność wśród inwestorów, konsumentów i przedsiębiorców. To również przełożyłoby się na niższą oczekiwaną inflację i w konsekwencji oddalałoby decyzję Rezerwy Federalnej o podwyżce stóp procentowych.
Kandydat mówił. Prezydent nie powtórzył
Takie przekonanie opierało się przede wszystkim na formułowanych przez Donalda Trumpa zapowiedziach protekcjonistycznej polityki handlowej. Wyższe cła nałożone na państwa Azji czy Ameryki Łacińskiej mogłyby spowodować ogólne pogorszenie kondycji gospodarczej świata, co uderzyłoby również w Stany Zjednoczone.
Obawy zaczęły się zmniejszać kilka godzin po pierwszym przemówieniu prezydenta elekta. Trump podkreślił konieczność zwiększenia wydatków infrastrukturalnych, ale pominął kwestię modyfikacji zasad wymiany handlowej.
Kolejny argument: pełnia władzy
W tym momencie dolar zyskał na wartości. Stało się to nie tylko dlatego, że zmniejszyły się obawy związane z prezydenckim triumfem Trumpa. Siłę amerykańskiej waluty wzmocnił też fakt, że Partia Republikańska utrzymała większość w amerykańskim senacie, chociaż przewidywania przed wyborami wskazywały na zwycięstwo demokratów.
Republikanie mają teraz władzę w całym Kongresie, a popierany przez nich kandydat został prezydentem. Inwestorzy dostrzegli w tym pozytywy, np. szanse na obniżenie obciążeń podatkowych dla przedsiębiorstw oraz najlepiej zarabiających i najlepiej sytuowanych gospodarstw domowych, a także na wyższe wydatki infrastrukturalne.
Pół procent od szczytów
Trudno w tej chwili stwierdzić, jaki będzie długoterminowy efekt tych działań. Prawdopodobnie jednak w perspektywie kilku kwartałów inflacja będzie rosła. Silna stymulacja fiskalna, pochodząca zarówno z obniżki podatków, jak i podwyżki wydatków przy gospodarce, która jest blisko naturalnego tempa rozwoju oraz poziomu bezrobocia, powinna spowodować konieczność szybszego od wcześniejszych oczekiwań podniesienia stóp procentowych przez Fed.
Bardziej restrykcyjna polityka monetarna to korzystny sygnał dla dolara, zwłaszcza w środowisku bardzo niskich stóp procentowych na świecie. Dodatkowo następuje także odpływ kapitału z państw rozwijających się, które zadłużały się w znacznej części w amerykańskiej walucie. Teraz te państwa mogą dotkliwie odczuć skutki ograniczenia w handlu zagranicznym.
W rezultacie tydzień po wyborach indeks dolara, który mierzy jego wartość w relacji do głównych walut krajów rozwiniętych na świecie, jest zaledwie pół procent poniżej szczytów z ostatnich 13 lat. Jeżeli w kolejnych miesiącach z nowej amerykańskiej administracji wypłyną komunikaty podobne do tych wypowiadanych w ostatnich dniach, pozycja dolara może pozostać niezagrożona nawet przez kolejne kwartały.
Marcin Lipka, Cinkciarz.pl
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:
Art of the Social Sale (bezpłatna sesja informacyjna nt. skutecznych technik i strategii w sprzedaży poprzez media społecznościowe)
- piątek, 18 listopada, 9.30 – 11.00
- 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
Social Media Workplace Policies, the Law & Litigation (bezpłatna sesja informacyjna nt. praw i regulacji dotyczących mediów społecznościowych w miejscach pracy i ich treści w odniesieniu do pracowników)
- środa, 30 listopada, 15.00 – 16.30
- 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
City Inspections – Ask Questions, Get Answers (bezpłatna sesja informacyjna nt. utrzymywania biznesu w gotowości do inspekcji i spełniania warunków poprawnego i bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej w mieście Chicago)
- środa, 7 grudnia, 15.00 – 16.30
- 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086
European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)
środa, 21 grudnia, 17.30 – 19.30
Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]