Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 18:24
Reklama KD Market

Harcerskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Harcerskie obchody Narodowego Święta Niepodległości
dsc_1660

Obchody Święta Niepodległości Związek Harcerstwa Polskiego, Obwód Chicago zaakcentował 13 listopada uroczystą mszą w kościele Świętej Trójcy, a po nabożeństwie okolicznościową akademią w Muzeum Polskim w Ameryce.

Mszę sprawował ksiądz Paweł Bandurski, prowincjał prowincji północno-amerykańskiej księży chrystusowców. Podczas mszy św. obecna była także przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, matka Ewa Kaczmarek oraz siostra delegatka Anna Błauciak.

Wśród wielu znakomitych gości nie zabrakło członków Związku Harcerstwa Polskiego z Obwodu Chicago reprezentowanych przez przewodniczącego Obwodu hm. Marka Klonowskiego, młodzież i grono instruktorskie Hufca Harcerek „Tatry” z hufcową podharcmistrzynią Alexis Wagner, Hufca Harcerzy „Warta” z hufcowym phm. Tomkiem Brodowskim oraz kapelanem harcerskim o. Pawłem Kosińskim.

Zgromadzonych w kościele gości przywitał proboszcz ks. Andrzej Totzke: konsula generalnego RP Piotra Janickiego, delegację polską ze strategicznego Dowództwa NATO w Norfolk w stanie Wirginia w składzie: płk. Grzegorz Barabienda, st. chorąży Sławomir Przybyszewski i starszy chorąży Waldemar Słoma. W nabożeństwie udział wzięli także: prezes Zjednoczenia Rzymsko-Katolickiego Józef Drobot, prezes Muzeum Polskiego w Chicago Ryszard Owsiany, dyrektor muzeum Małgorzata Kot. Mszę uświetniła oprawa Podhalańskiego Zespołu dziecięco-młodzieżowego „Turliki” z Zakopanego.

Z zaproszenia harcerzy do uczestnictwa w obchodach 98. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości Polski skorzystały także organizacje i stowarzyszenia polonijne. Wśród wielu przedstawicieli i pocztów sztandarowych obecni byli: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce placówka 90 w osobie komendanta Zygmunta Golińskiego wraz z korpusem pomocniczym pań, przedstawiciele Fundacji Kultury Tatrzańskiej „Tatra”, właściciele Teatru Chopina, stowarzyszenie Ułanów Kościuszki, Związek Klubów Polskich oraz przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych – Nowe Pokolenie Chicago. Obecni byli także członkowie Związku Sybiraków, Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz członkowie Stowarzyszenia Rajd Katyński.

Ksiądz Andrzej Totzke zwrócił uwagę na zdecydowany wzrost świadomości patriotycznej, a także poczucie narodowej wspólnoty. Według niego objawia się to nie tylko poprzez upamiętnianie narodowych bohaterów, lecz także przez czynne uczestnictwo w wielu wspólnych manifestacjach polskości. W homilii ksiądz Paweł Bandurski przywołując słowa św. Jana Pawła II, skupił się na znaczeniu „wolności w życiu człowieka”, wolności składanej jako hołd na ołtarzu ojczyzny.

W zakończeniu uroczystej mszy świętej harcerze i goście udali się do pobliskiego Muzeum Polskiego w Ameryce, by tam kontynuować wspólne świętowanie obchodów 98-lecia odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli.

Spotkanie w Muzeum otworzył hm. Marek Klonowski, a następnie głos zabrał konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Janicki. W krótkich słowach przypomniał historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Ryszard Owsiany wspomniał o wyjątkowych zbiorach Muzeum, w którego posiadaniu znajduje się pióro wieczne użyte przez Ignacego Jana Paderewskiego użyte do podpisania w roku 1918 traktatu wersalskiego, tak ważnego dla Polski. Następnie dyrektor Muzeum Małgorzata Kot opowiedziała, z jaką dbałością należy podchodzić do tego co minione, by nauczyć się budować przyszłość.

Pułkownik Grzegorz Barabienda żołnierskimi słowami pozdrowił zebranych i wyraził swą wdzięczność za zaproszenie do wspólnego uczestniczenia w tegorocznych uroczystościach.

W wypełnionej po brzegi Sali Głównej im. Sabiny Logisz odbyła się akademia z okolicznościowym programem artystycznym przygotowanym przez młodzież. Punktem kulminacyjnym występów było przekazanie Muzeum Polskiemu tablicy pamiątkowej od zespołów harcerskich Wichry oraz Lechici dedykowanej weteranom II wojny światowej. Obecnym na uroczystości byłym żołnierzom wręczono im kwiaty. Po zakończeniu programu artystycznego goście zostali zaproszeni na mały poczęstunek oraz mieli okazję porozmawiać z harcerzami, odwiedzić sale muzealne, a w szczególności odrestaurowaną Salę Pamięci im. I. J. Paderewskiego.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama