Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 18:28
Reklama KD Market

Przy Świętokrzyskie Way w Chicago zawiązała się współpraca

Przy Świętokrzyskie Way w Chicago zawiązała się współpraca
22

Przed rokiem delegacja amerykańskich samorządowców gościła w Polsce, gdzie w Skarżysku-Kamiennej, podpisany został list intencyjny dotyczący nawiązania współpracy pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a miejscowością Franklin Park. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele województwa świętokrzyskiego z prezydentem Konradem Krönigiem na czele, a także z przedstawicielami zarządu powiatu przybyli do Chicago z rewizytą w ramach umowy miast siostrzanych.

11 listopada 2016 r. w Chicago nadano nową nazwę ulicy – Świętokrzyskie – przy skrzyżowaniu ulic Barry i Mason, przy parafii św. Ferdynanda. Dzięki staraniom radnego Ariela F. Reboyrasa, Bogdana Doli i Małgorzaty Wojtaszek z Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” oraz Biura Informacji Gospodarczych PEGAZ z Polski, Rada Miasta Chicago przyjęła rezolucję nadającą nazwę ulicy – Świętokrzyskie.

„Przyjęcie nazwy „Świętokrzyskie” to wyraz szacunku i poważania dla obywateli Chicago, których korzenie wywodzą się z tego regionu oraz duże uznanie historycznych i obecnych zasług dla regionu świętokrzyskiego i jego mieszkańców w budowaniu przyjaznych relacji pomiędzy województwem świętokrzyskim i stanem Illinois” - czytamy w komuniacie wydanym przez organizatorów.

Warto dodać, że wśród mieszkańców Wietrznego Miasta znaczna część Polonii pochodzi z tej części Polski. W regionie świętokrzyskim są miejscowości, w których z niemal z każdego gospodarstwa domowego ktoś mieszkał lub mieszka w Chicago (Kazimierza Wielka, Nowy Korczyn). W Chicago działa też Klub Ziemi Świętokrzyskiej.

W uroczystościach wzięli udział lokalni politycy, z radnym i wnioskodawcą Arielem F. Reboyrasem, radnym Chrisem Taliaferro oraz konsulem generalnym RP w Chicago Piotrem Janickim, zarządem Klubu Ziemi Świętokrzyskiej, reprezentacją Polonii zrzeszoną w różnych organizacjach oraz delegacją z Polski (z prezydentami najważniejszych miast w regionie świętokrzyskim: Skarżysko-Kamienna, Ostrowiec Świętokrzyski i Starachowice).

– To wielkie wyróżnienie dla Polski, dla Polonii i dla województwa świętokrzyskiego. W Chicago mieszka duża reprezentacja Polonii wywodząca się z regionu świętokrzyskiego. To już kilka pokoleń, które na trwałe związały się z Chicago. Jesteśmy dumni, że w Chicago będzie ulica Świętokrzyskie. Ta trudna do wymowy nazwa będzie intrygować Amerykanów i zachęcać do tego, by dowiedzieć się czegoś więcej o źródłach jej pochodzenia, co ona określa i do czego się odwołuje. To świetna promocja Polski i naszego regionu. Jesteśmy dumni z tego i zaszczyceni – powiedział znany w Chicago polonijny działacz Tadeusz Żaczek.

W sobotę, 12 listopada burmistrz miasta Franklin Park Barrett Pedersen i prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig podpisali umowę o współpracy miast siostrzanych między: Franklin Park i Skarżysko-Kamienną. Odsłonięto również tablicę pamiątkową. Umowa zapowiada współpracę w obszarze edukacji, kultury i gospodarki. Spotkanie było również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń w prowadzeniu biznesów w obu miejscowościach. Na zakończenie wizyty goście z Polski zwiedzili nowy lokalny posterunek policji we Franklin Park.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” w planach jest kolejne uroczyste nadanie nazwy ulicy na odcinku Belmont we Franklin Park. Ulica nosić będzie nazwę Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość planowana jest w przyszłym roku z okazji Dnia Pułaskiego.

Tymczasem informujemy czytelników, że tablicy z nazwą Świętokrzyskie Way próżno szukać przy skrzyżowaniu Barry i Mason. Jak nam powiedziano, tablica była przypięta tymczasowo, na czas uroczystości, a nastęnie usunięta do czasu dopełnienia wszystkich formalności w mieście. Tymi czynnościami zajmuje się radny Reboyras.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama