Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 00:05
Reklama KD Market

Kiedy potrzebny jest sąd spadkowy?



Sąd spadkowy

Sąd spadkowy (ang. Probate Court) w stanie Illinois w niektórych przypadkach zaraz po śmierci spadkodawcy jest wymogiem proceduralnym. Celem takiego postępowania jest uregulowanie nie tylko spadku zmarłego, ale również jego długów oraz podatków. Przekazanie majątku dla spadkobierców może stać się niemożliwe bez otworzenia postępowania spadkowego.

Czy mój majątek przejdzie przez sąd spadkowy?

Generalnie, formalne otworzenie procesu w sądzie spadkowym jest absolutnie wymagane kiedy:

– spadkodawca pozostawił po sobie nieruchomość, której był jedynym właścicielem

– spadkodawca pozostawił po sobie majątek, który jest wart więcej niż 100 tys. dol. (majątek, który musi przejść przez sąd spadkowy, aby być przekazany po śmierci)

Czy uda się uniknąć sądu spadkowego?

Nie każdy rodzaj nabytku musi przejść przez procedurę sądową, aby spadkobierca mógł go odebrać i zostać prawnym właścicielem.

Nabytek trzymany w funduszu spadkowym (trust) nie musi być częścią procesu spadkowego, aby został legalnie przekazany. Dlatego jest wskazane stworzenie testamentu oraz funduszu spadkowego.

Większość nieruchomości, które są trzymane w tzw. wspólnej własności (ang. Joint tenancy albo Tenancy by the entirety).

Nabytek, który ma wyznaczonego spadkobiercę, np. konto emerytalne, które wskazuje właściciela w momencie śmierci.

Czy ktoś będzie musiał zapłacić podatek po mojej śmierci, jeśli przekażę majątek spadkobiercom?

W zależności od wartości twojego majątku oraz twoich długów jest prawdopodobne, że będziesz musiał zapłacić podatek. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, wówczas będzie wymagany proces w sądzie spadkowym. Jednak da się tego uniknąć, jeśli zostanie stworzony plan spadkowy w postaci testamentu oraz funduszu. Dzięki temu przekazanie majątku spadkobiercom będzie niedrogie i krótkotrwałe.

Jestem spadkobiercą i co dalej?

Najpierw trzeba się zapoznać z dokumentami, czyli planem spadkowym zmarłego. Po odczytaniu dokumentów zalecane jest skontaktowanie się z adwokatem, który pomoże w szybkim przepisaniu aktu własności na spadkobierców. Jeśli spadkodawca nie zabezpieczył majątku w postaci stworzenia funduszu spadkowego albo wyznaczenia spadkobierców na kontach bankowych, nakazane jest otworzenie procesu spadkowego, w którym sąd wyznaczy wykonawcę i rozporządzi majątkiem zmarłego według prawa danego stanu.

Warto pamiętać, że przekazanie nieruchomości zmarłego jest dokonywane według prawa stanu, w którym dana nieruchomość się znajduje. Natomiast przekazanie majątku osobistego jest dokonywane według prawa stanu, w którym spadkodawca zmarł. Dlatego czasami może zaistnieć potrzeba otworzenia nawet kilku procesów spadkowych w różnych stanach. Warto wspomnieć, że proces spadkowy trwa minimum rok i jest bardzo kosztowny. Kodeks stanowy wyznacza kolejność rozporządzenia majątku, np. jako pierwsi są spłacani wierzyciele, potem adwokaci, a na końcu spadkobiercy.

Czy posiadanie samego testamentu wystarczy, aby uniknąć procesu w sądzie spadkowym?

W większości wypadków sam testament nie wystarcza, aby zabezpieczyć się przed sądem spadkowym. Niezbędna jest szczegółowa analiza majątku, aby upewnić się, że zostanie on przekazany spadkobiercom bez sądu spadkowego.

Przykładowo, konta emerytalne (IRA) oraz prywatne renty (ANNUITY) są nabytkiem, który w większości wypadków będzie przekazany z ominięciem sądu spadkowego mimo braku posiadania funduszu spadkowego. Jeśli spadkodawca wyznaczył beneficjantów danego konta, to instytucja finansowa jest zobowiązana szanować kontrakt i wypłacić profity spadkobiercy, który został wyznaczony przez spadkodawcę. Niebezpieczeństwo istnieje wtedy, kiedy beneficjant jest zadłużony. W takim przypadku wierzyciel może przejąć profity przekazane dla spadkobiercy. Można tego uniknąć stwarzając fundusz spadkowy jako dodatek do kont emerytalnych oraz prywatnych rent.

Katarzyna Kaczmarczyk


jest adwokatem licencjonowanym przez stan Illinois. Jest także sekretarzem Zarządu Rady Adwokatów Polsko-Amerykańskich w Chicago.  tel. (773) 818-6655
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama