Anna nie spodziewała się, że to właśnie ją może spotkać. Czuła się, jakby uczestniczyła w koszmarnym śnie. W ręku miała wyniki biopsji, to nowotwór narządów rodnych. Weszła do pustego domu, usiadła w głębokim fotelu. Pies wyczuł jej przerażenie i tulił się do jej nóg. Nie czuła nic. Łzy popłynęły po twarzy, a pytania tłukły się w głowie pustym echem: dlaczego mnie to spotkało? Czym sobie na to zasłużyłam?
Nie miała siły, by zadzwonić do męża. Bo co ma mu powiedzieć? Że może umrzeć? A przecież tak bardzo nie chce umierać. Dlatego będzie walczyć, tylko jak się pozbierać?
Anna i inne osoby zdiagnozowane z nowotworem zmagają się z niedowierzaniem, szokiem i ogromnym lękiem. Stoją przed wielkim pytaniem: jak poradzić sobie w walce o życie i zdrowie? W tej walce ważną rolę odegra zdrowa psychika, umiejętności radzenia sobie ze stresem i pozytywne myślenie.
Poznaj jak najwięcej faktów na temat swojej choroby
Gdy będziesz dobrze poinformowana, podejmiesz najwłaściwszą decyzję co do leczenia. Na następną wizytę lekarską zrób listę pytań i wątpliwości, i szczegółowo wypytaj lekarza. Dowiedz się, jaki to rodzaj nowotworu, gdzie jest umieszczony, czy może się rozprzestrzenić, jakie są opcje leczenia, czego oczekiwać w trakcie leczenia, jakie są skutki uboczne, jakie są szanse na całkowite wyleczenie, jakie badania trzeba jeszcze zrobić, czy istnieją predyspozycje genetyczne, a jeśli tak, w jakim stopniu dzieci i inni członkowie rodziny mogą być zagrożeni.
Wyrażaj swoje emocje i uczucia, rozmawiaj
Nie zamykaj się w sobie, twoja rodzina i bliscy są po to, by cię teraz wspierać. Dyskutowanie o tym, co słyszysz w gabinecie lekarskim i jak na to reagujesz, pomaga spojrzeć na sytuację z innej, zdrowszej perspektywy. Pomaga również zapamiętać fakty usłyszane czy przeczytanie na temat choroby. Niektórzy bliscy mogą też wspomóc cię w podjęciu ważnej decyzji na temat leczenia lub podzielić się swoimi przeżyciami. Zawsze utrzymuj szczery dialog, brak szczerości lub próby „ochronienia” bliskich przed złymi wiadomościami powodują tylko poczucie wyobcowania i izolacji.
Zadbaj o siebie
Teraz jest najlepszy czas na zmiany. Po otrzymaniu diagnozy nowotworowej, zanim przejdziesz przez leczenie, możesz przygotować się na oczekiwane zmiany w kondycji fizycznej. Jeżeli leki lub chemioterapia spowodują utratę włosów, przygotuj się na wizyty u specjalistów, którzy zrobią dla ciebie perukę. Przejrzyj ubrania, akcesoria i kosmetyki tak, byś mogła czuć się wygodnie i atrakcyjnie. Rozważ, jak leczenie wpłynie na twoje codzienne obowiązki. Jeśli będziesz musiała spędzić jakiś czas w szpitalu, zaplanuj kto i jak pomoże ci wypełnić twoje zadania. Nie bój się prosić o pomoc. Teraz jej potrzebujesz. Jeśli będziesz musiała brać zwolnienie z pracy, porozmawiaj z szefem i wykorzystaj dni chorobowe i urlop. Nie walcz ze zmęczeniem, twój organizm mówi ci, że potrzebuje odpoczynku i korzystaj z tego bez poczucia winy.
Ćwicz i utrzymuj zbalansowaną dietę
Aktywność fizyczna i dobra dieta pozwolą ci podnieść poziom energii. Ostatnie badania mówią, że ludzie, którzy utrzymują aktywność fizyczną, łatwiej radzą sobie w walce z rakiem. Staraj się utrzymać swój dotychczasowy styl życia, ale bądź otwarta na zmiany, które będziesz musiała wprowadzać w zależności od etapu choroby i leczenia. Koncentruj się na tu i teraz, jeśli przyszłość jest niepewna, planowanie jej może być zbyt przytłaczające.
Otaczaj się ludźmi
Nie jesteś stworzona do tego, by w samotności przeżywać swoje udręki. Potrzebujesz wokół siebie ludzi, którzy będą rozumieć, przez co przechodzisz. Poszukaj kogoś wśród znajomych lub rodziny, kto przeszedł walkę z nowotworem, dowiedz się jakie stosował metody, co mu pomogło. Zapisz się do grupy wsparcia, da ci to poczucie, że nie jesteś sama, są inni, którzy przechodzą przez to samo i wspierają się nawzajem. W takich grupach możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy słuchając doświadczeń innych. Ludzie w twoim życiu są bardzo ważni, nie pozwól sobie na odtrącenie ich lub ukrywanie się przed nimi. Osamotnienie wzmocni twoje poczucie, że jesteś ofiarą sytuacji i wyzwoli falę negatywnych emocji, które nie są przydatne w walce z nowotworem. Musisz stworzyć sobie przyjazną atmosferę przynależności, akceptacji i wsparcia, by skutecznie walczyć z rakiem. Pamiętaj, że stan twojej psychiki ma ogromne znaczenie w procesie wyzdrowienia.
Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować
Ciężka choroba zmusza do przewartościowania życia i jego priorytetów. Znajdź czas na czynności, które są ważne dla ciebie, kontakty z bliskimi i na to wszystko, co nadaje twojemu życiu znaczenia. Rozwijaj umiejętności i strategie potrzebne do walki z rakiem. Spróbuj technik relaksacyjnych, znajdź swoje zaciszne miejsce, gdzie możesz się wyłączy na chwilę z troski o przyszłość, spaceruj, zacznij pisać dzienniczek, który pomoże ci zorganizować przemyślenia i refleksje. Jeśli musisz podjąć trudną decyzję, napisz wszystkie za i przeciw i rozważ je bez pośpiechu, znajdź duchowe źródło wsparcia, angażuj się w codzienne czynności na ile tylko możesz.
Katarzyna Pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawe stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała, i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Reklama