Przeciekający dach to zmora każdego właściciela domu. Wymiana całego poszycia dachowego na nowe to kosztowna inwestycja. Na szczęście, cieknący dach możemy najczęściej naprawić samodzielnie, a naprawy nie nadwyrężą domowego budżetu.
Cieknący dach to spory problem, który wymaga natychmiastowej interwencji. Niestety, o usterce najczęściej dowiadujemy się, kiedy woda zniszczyła już sufitowe płyty kartonowo-gipsowe (drywall), a niejednokrotnie – jej skutki widoczne są na ścianach, dywanach i drewnianych podłogach. Pierwszą reakcją na przeciek jest… podstawienie pojemnika na wodę; wiadro lub spora miska doskonale się do tego nadadzą. Jeśli woda cieknie z sufitu, koniecznie należy udrożnić miejsce wycieku na suficie, aby spłynęła do wiaderka zamiast zbierać się pomiędzy krokwiami. Pamiętaj, że woda zbiera się najczęściej ponad sufitem w formie kałuży, by następnie przesiąknąć przez płytę. Jeśli w wilgotnym, przeciekającym miejscu nie zrobimy otworu udrażniającego (zwykły śrubokręt świetnie się do tego nadaje), ryzykujemy, że z sufitu odpadnie spora część przemokniętych płyt kartonowo-gipsowych.
Następny krok to znalezienie źródła przecieku. W tym celu, jeszcze w czasie deszczu, należy wybrać się na poddasze. Warto zabrać ze sobą mocną latarkę. Dziura w dachu niekoniecznie znajduje się bezpośrednio ponad miejscem przecieku na suficie, często dach przecieka w miejscu położonym wyżej, a woda ścieka po elementach konstrukcyjnych dachu, by gromadzić się w formie kałuży ponad sufitem. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju wpusty w poszyciu dachowym: komin, okna dachowe, rury wentylacyjne, anteny, a także wszystkie miejsca, w których coś jest do dachu przymocowane. To w tych miejscach najczęściej dochodzi do przecieku. Jeśli zlokalizowałeś przeciek w pobliży komina lub przymocowanej do dachu anteny satelitarnej, właściwie możesz odetchnąć z ulgą – naprawa będzie stosunkowo prosta i niedroga.
Wchodzimy na dach
Nigdy nie wchodź na dach w czasie deszczu ani bezpośrednio po nim, klepki dachowe są wtedy mokre i śliskie – łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Poza tym, nie ma to sensu, ponieważ wszelkie naprawy wykonać można tylko na dachu, który już wysechł. Samodzielnych napraw dokonać możesz na dachu płaskim, lub o niewielkim nachyleniu. Jeśli dach jest stromy, wejście na niego wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Nie ryzykuj wypadku, zamiast wchodzić na stromy dach – wezwij profesjonalnego dekarza.
Jeśli zaobserwowałeś wyciek w pobliżu komina, rury wentylacyjnej, anteny lub okna dachowego, koniecznie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się materiał izolujący nałożony wokół wpustu. Najczęściej okaże się, że odpadł kawałek silikonu lub innego materiału uszczelniającego. W takim przypadku, wystarczy, że wyskrobiesz pozostałości starego, przepuszczającego uszczelnienia i nałożysz nowe. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziesz ogromny wybór środków uszczelniających, sprzedawanych w tubach lub w pojemnikach. W sklepie koniecznie skonsultuj się ze sprzedawcą, z pewnością poleci środek odpowiedni do rodzaju usterki i klepek dachowych. Następnie, nałóż środek zgodnie z instrukcją i pozwól mu wyschnąć. Wyciek zlikwidowany! Czasem może okazać się, że zastosowanie uszczelniacza nie wystarczy. Być może skorodowała blacha założona wokół komina, albo uszkodzone są nakładki na rury lub nieszczelne obicia okien. W tym przypadku konieczna będzie wymiana uszkodzonego elementu. Bez paniki! Najczęściej są one dostępne w standardowych wymiarach, a ich wymiana nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dekarskich umiejętności. Po zainstalowaniu nowego elementu nie zapomnij o jego dokładnym uszczelnieniu odpowiednim silikonem lub innym środkiem izolującym.
Naprawiamy klepki
Większość dachów amerykańskich domów pokrytych jest klepką asfaltową, występującą w różnych kolorach i kształtach. Zanim pojedziesz do sklepu z materiałami budowlanymi w poszukiwaniu pasujących klepek, upewnij się, że nie masz kilku w zapasie. Zapasowe klepki znajdziesz najczęściej w zakamarkach garażu, na poddaszu lub w szopie. Być może pozostawił je tam poprzedni właściciel domu. Jeśli nie znalazłeś zapasowych klepek, kup nowe; pamiętaj, aby dopasować ich kolor i kształt.
Po zlokalizowaniu uszkodzonej (dziurawej lub pękniętej) klepki, usuń ją. W tym celu musisz odgiąć zepsutą klepkę i zdemontować ją, pamiętając o wyjęciu starych gwoździ. Następnie wsuń w jej miejsce nową klepkę i przybij ją galwanizowanymi gwoźdźmi o długości 1,25 cala. Miejsce penetracji gwoździa musi być przykryte przez kolejną klepkę! Wbite gwoździe zasmaruj materiałem izolacyjnym (roof asphalt cement). Gotowe!
Tak naprawiony dach nie powinien przeciekać. Jeśli jednak naprawa niewiele dała, twój dach wymaga prawdopodobnie gruntownego remontu, a to już zadanie dla grupy profesjonalistów.
Dopiero po naprawieniu cieknącego dachu przychodzi czas na usunięcie skutków wycieku wewnątrz domu. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.
Jasiek Dekarz
Reklama