Bezrobocie spadło do poziomu sprzed 2,5 roku
Pozytywne dane z rynku pracy. Od kilku miesięcy w zdrowym tempie przybywa etatów, a stopa bezrobocia spadła w listopadzie do najniższego poziomu od marca 2009 roku i wyniosła 8,6 procent. danych Departamentu Pracy wynika, że w sektorze pozarolniczym...
- 12/02/2011 03:17 PM
Pozytywne dane z rynku pracy. Od kilku miesięcy w zdrowym tempie przybywa etatów, a stopa bezrobocia spadła w listopadzie do najniższego poziomu od marca 2009 roku i wyniosła 8,6 procent.
Z danych Departamentu Pracy wynika, że w sektorze pozarolniczym przybyło 120 tysięcy miejsc pracy. Prywatni pracodawcy stworzyli 140 tysięcy nowych etatów, ale w sektorze publicznym ubyło ich o 20 tysięcy.
Najwięcej etatów przybyło w handlu detalicznym, głównie w działach: odzieżowym i elektronicznym. Niewiele zmieniło się natomiast w zakresie ofert pracy w produkcji.
Warto dodać, że na plus skorygowano liczbę nowych etatów za wrzesień i październik – łącznie o 72 tysiące.
Stopa bezrobocia spadła z 9 proc. w październiku do 8,6 procenta – to najniższy wskaźnik od marca 2009 roku. Ostatni raz poniżej 9 proc. bezrobocie spadło w marcu, kiedy wynosiło 8,8 procenta.
Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 594 tysiące i oscyluje w granicach 13,3 mln, z czego 43 proc. nie pracuje od ponad pół roku. Niestety 315 tysięcy to osoby, które zrezygnowały z szukania pracy i nie są już liczeni jako bezrobotni. Takich ludzi nieuwzględnianych w statystykach są w USA miliony.
Średnie godzinne zarobki zmalały o dwa centy, do 23,18 dol. Natomiast średnie miesięczne wynagrodzenie wzrosło na przestrzeni roku o 1,8 proc.
Daleko jednak Amerykanom do zadowolenia. Z badania John J. Heldrich Center for Workforce Development przy uniwersytecie Rutgers wynika, że tylko 7 procent osób, które od czasu kryzysu straciło pracę, powróciło dla dawnej sytuacji finansowej lub ją przekroczyło – pisze New York Times.
Według prognoz bezrobocie utrzyma się na poziomie 9 proc. przez wiele miesięcy w 2012 roku. By spadało, gospodarka musiałaby zyskiwać co miesiąc 400 tysiące nowych miejsc pracy.
Czytaj też: Chiny zmiażdżą Amerykę szybciej niż nam się wydaje
as
Reklama