Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 18:24
Reklama KD Market

"Dziennik Związkowy" wśród wyróżnionych przez Radę Nauczycieli Polonijnych

"Dziennik Związkowy" wśród wyróżnionych przez Radę Nauczycieli Polonijnych
/a> Od lewej: Frank Spula, wydawca "Dziennika Związkowego", prezes ZNP/KPA; Magdalena Pantelis, dyrektor generalna i Alicja Otap, zastępca redaktor naczelnej


Wyróżnienia dla polonijnych pedagogów, działaczy i dla naszej gazety były kulminacyjnym momentem tegorocznych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego, które po raz 19. odbyły się z inicjatywy Rady Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia) na chicagowskim Northeastern Illinois University w czwartek, 27 października.

"Dziennik Związkowy" został uhonorowany wyróżnieniem za wieloletnią współpracę z RNP i NEIU za propagowanie inicjatyw edukacyjnych obu instytucji i udostępnianie społeczności polonijnej informacji o możliwościach kształcenia i wymianie naukowej z Polską. − Od lat "Dziennik Związkowy" przekazuje ważne informacje na swoich łamach, a także na witrynie internetowej. Jest niezawodny. Zawsze możemy na niego liczyć − powiedziała prezes RNP, prof. Lidia Filus, szefowa katedry matematyki na NEIU, przekazując pamiątkową, kryształową statuetkę na ręce dyrektor generalnej naszej gazety Magdaleny Pantelis, której towarzyszył wydawca Frank Spula, prezes ZNP i KPA i Alicja Otap, zastępca redaktor naczelnej.

Dziękując RNP za wyróżnienie dyr. Pantelis przypomniała, że misją najstarszej polonijnej gazety, ukazującej się nieprzerwanie od 108 lat jest ścisła współpraca z Polonią. Słowa wdzięczności przekazał też prezes Spula.

Nagrodę za działalność społeczną otrzymała Helena Ziółkowska, pedagog, działaczka polonijna, bibliotekarka i redaktor naczelna "Głosu Nauczyciela". Absolwentka NEIU, dr Anna Kuroczycka-Schultes, b. pracownica naukowa University of Wisconsin, została wyróżniona za osiągnięcia naukowe i zawodowe. Tytuł Pedagoga Roku zdobyła Jadwiga Pytlik, nauczycielka i koordynatorka programów dwujęzycznych w chicagowskim liceum publicznym im. Johna F. Kennedy'ego oraz nauczycielka w polskiej szkole im. kard. Wyszyńskiego. Jako wybitny członek RNP uhonorowana została Camille Kopielski, nauczycielka liceum i doradczyni pedagogiczna, działaczka wielu organizacji polonijnych, m.in. ZNP i KPA.

Zgodnie z doroczną tradycją przyznane zostały stypendia zwycięzcom konkursu literackiego na ogólną kwotę 4 tys. dolarów. W tym roku studenci pisali prace na temat: „W jaki sposób 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce wpłynęło na jej tożsamość historyczną, społeczną i kulturalną?”.

Stypendium im. Anny Grzeskiewicz otrzymała Veronica Skital, studentka nauczania początkowego. Stypendium im. bł. matki Celiny Borzęckiej uzyskała Patrycja Sporschill, studentka marketingu. Stypendium im. siostry M. Edwardy Giry otrzymała Joanna Gwiżdż, studentka biznesu i zarządzania. Stypendium im. Danuty Schneider wygrał Sebastian Kolpak, student inżynierii lądowej. Stypendium ufundowane przez dra Bronisława Orawca otrzymała Magdalene Lenczowski, studentka pielęgniarstwa. Weronika Blaszkiewicz, studentka księgowości (studia podyplomowe) otrzymała stypendium od firmy LJ Investments.

Jak powiedziała nam Weronika Blaszkiewicz, stypendium pomoże jej w ukończeniu studiów magisterskich i zdobyciu licencji dyplomowanej księgowej (CPA). − Nie spodziewałam się wygranej, ale wyróżnienie sprawiło mi wielką radość. Pisząc pracę nie myślałam o nagrodzie, ale o swoim kraju, jego historii, i przede wszystkim chrześcijaństwie. Pochodzę z rodziny głęboko wierzącej i jestem dumna z polskiego pochodzenia.

Ceremonię prowadziła Lucyna Migała, założycielka Lira Singers, dziennikarka radiowa. Życzenia z okazji Miesiąca Dziedzictwa i wyrazy uznania pod adresem RNP przekazał w imieniu konsula generalnego w Chicago konsul Konrad Zieliński. NEIU reprezentowali zastępca rektora Mark McKernin i dziekan Wamucii Njogu.

W części artystycznej wystąpiły z patriotycznymi utworami kwartety − Lira Singers i Windy City Clarinet, ten ostatni pod kierownictwem Konrada Pawełka, byłego stypendysty RNP.

Nie zabrakło loterii fantowej, z której dochód zostanie przeznaczony na kolejne stypendia RNP. Na zakończenie uroczystości częstowano tortem i polskimi przysmakami sponsorowanymi przez polonijne firmy.

Prof. Filus oceniła imprezę jako bardzo ważną i udaną, ponieważ uczestniczyli w niej przedstawiciele administracji uczelni, wykładowcy, studenci i przedstawiciele społeczności polonijnej. − Takie uroczystości kształtują wizerunek naszej społeczności i pokazują znaczenie naszej grupy etnicznej w wielokulturowym społeczeństwie amerykańskim i środowisku uniwersyteckim.

Przypomnijmy, że NEIU jest uczelnią stanową i współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, a głównie z Instytutem Stosunków Międzynarodowych, a także ze Szkołą Główną Handlową (dawny SGPiS), Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem Jagiellońskim.
Rada Nauczycieli Polonijnych działa od 1930 r. i jest najstarszą edukacyjną organizacją charytatywną w Illinois.

Alicja Otap

[email protected]

Zdjęcia: Jacek Boczarski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama