Anna Kordylewska, naukowiec, działaczka polonijnych i amerykańskich organizacji, jest laureatką tegorocznego wyróżnienia Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, które organizacja przyznaje w dniu imienin swego patrona w ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce.
Kordylewska od trzynastu lat działa w fundacji, w tym od dziesięciu lat jako jej wiceprezes. Aktywnie też uczestniczy w inicjatywach podejmowanych przez inne instytucje polonijne, min. przez Muzeum Polskie w Ameryce i Towarzystwo Przyjaciół Krakowa, a także przez Konsulat Generalny RP w Chicago. Rodowita krakowianka już jako studentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim przejawiała talent naukowy i zdobywała prestiżowe stypendia. Mając zaledwie 28 lat uzyskała doktorat z biologii na UJ. Jej kariera naukowa rozwinęła się po wyjeździe z rodziną do Chicago. Na Uniwersytecie Chicagowskim została członkiem zespołu badawczego, z którym opracowała innowacyjne metody eksperymentalne w dziedzinie mikrobiologii. Swój dorobek zawodowy prezentowała na amerykańskich i europejskich sympozjach naukowych; za swoje osiągnięcia dwukrotnie została wyróżniona przez University of Chicago. Niedawno przeszła na emeryturę.
Kordylewska szczególnie ceni swoją działalność w Fundacji Kościuszkowskiej, ponieważ urodziła się w Krakowie, gdzie w Katedrze Wawelskiej jest pochowany patron organizacji i gdzie wychowała się w cieniu Kopca Kościuszki. − Moje krakowskie patriotyczne związki z Kościuszką są bardzo silne: ufortyfikował Kraków, tu przysięgał narodowi na Rynku, stąd wyruszył, by pokonać wroga pod Racławicami. Gdy wiele lat temu przeniosłam się do Chicago, odkryłam na nowo naszego narodowego bohatera w Fundacji Kościuszkowskiej. W niej znalazłam wspaniałych ludzi, z którymi cenię sobie pracę dla dobra Polonii. Cieszę się, że zostałam wyróżniona i doceniona. Równocześnie wiem, że moje osiągnięcia na niwie społecznej to wynik zbiorowego wysiłku moich przyjaciół z fundacji i mojej rodziny − mówiła laureatka.
Oprócz wieńca laurowego i pamiątkowego dyplomu Anna Kordylewska otrzymała też książkę o Kościuszce Barbary Wachowicz od polonijnej szkoły, która nosi imię bohatera. Prezent przekazała Urszula Gawlik, dyrektorka szkoły im. Tadeusza Kościuszki.
Uroczystość odbyła się 28 października w Muzeum Polskim w Ameryce. Prowadzona była przez prezes COFK, prof. Lidię Filus i dyrektor zarządzającą MPA Małgorzatę Kot. Listy gratulacyjne przesłali laureatce i fundacji m.in. prezes oddziału krajowego fundacji John S. Micgiel, prezes ZNP i KPA Frank Spula, konsul generalny RP Piotr Janicki i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Wojciech Nowak. Oddział krajowy fundacji reprezentowała dr Ewa Radwańska, która zachęcała do współpracy z organizacją.
Wieczór uświetnił koncert Windy City Clarinet Quartet pod kierownictwem Konrada Pawełka, byłego stypendysty FK. Wśród prezentowanych utworów patriotycznych była kompozycja Tadeusza Kościuszki (sic!), której rękopis znaleziony został w archiwach MPA.
Fundacja Kościuszkowska powstała w 1925 roku. Organizacja propaguje kulturę i sztukę polską w Ameryce, a przede wszystkim przyznaje stypendia na studia wyższe, pomaga młodym Amerykanom polskiego pochodzenia studiować w Polsce i młodym Polakom w Stanach Zjednoczonych.
Alicja Otap
[email protected]
Zdjęcia: Ryszard Otap
Reklama