Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 18:29
Reklama KD Market
Reklama

Najważniejsze wyścigi na urząd kongresmana

/a> fot.J Pat Carter/EPA


W kolejnym odcinku naszego przewodnika wyborczego podajemy informacje dotyczące najważniejszych wyścigów na urząd kongresmana (świadomie pomijamy polityków, którzy mają zapewnione zwycięstwo, ponieważ nie mają kontrkandydatów).

5. okręg: Mike Quigley kontra Vince Kolber i Rob Sherman

W 5. okręgu o reelekcję ubiega się kongresman Mike Quigley, którego kontrakandydatami są republikanin Vince Kolber i Rob Sherman z Partii Zielonych. 5. okręg, obejmuje północną i północno-zachodnią część Chicago oraz przedmieść; w tym rejonie mieszka około 100 tys. osób polskiego pochodzenia.

Kongresman Mike Quigley sprawuje urząd od 2009 roku. W Kongresie szybko awansował w hierarchii izbowej zajmując ważne strategicznie stanowiska, które umożliwiają mu bardziej skuteczne reprezentowanie interesów mieszkańców nie tylko w jego okręgu, ale w rejonie całej metropolii. Jest też członkiem ważnych komisji izbowych, m.in. ds. podziału funduszy federalnych i ds. wywiadu. Wielokrotnie zabiegał o włączenie Polski do programu bezwizowego, jako główny projektodawca odpowiednich ustaw, w tym ostatnio legislacji JOLT, która decyzją republikańskiego spikera Izby nie była jednak poddana pod głosowanie, choć miała poparcie obu partii. Zanim został wybrany do Kongresu zasiadał w Radzie Powiatu Cook. Z zawodu jest prawnikiem.

Vince Kolber jest synem polskich imigrantów. Prowadzi firmę, która wynajmuje sprzęt przedsiębiorstwom kolejowym i lotniczym. Posiada tytuł magistra zarządzania i administracji. Sprawował funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego organizacji dzielnicowej Horner Park West oraz jest działaczem MoveOn, niedochodowego ugrupowania politycznego. Kolber uważa, że każdy Amerykanin powinien mieć dostęp do opieki zdrowotnej. Jego zdaniem Obamacare należy naprawić, a nie zlikwidować. Uważa też, że konieczna jest reforma imigracyjna przy równoczesnym uszczelnieniu granic.

Rob Sherman jest z zawodu pilotem rejsowym i twierdzi, że wie, jak rozwiązać problem hałasu emitowanego przez jumbo jety przelatujące w rejonie portu lotniczego O'Hare. Jako zdeklarowany ateista, który procesował się z władzami o usuwanie symboli religijnych z obiektów publicznych, uważa się za członka prześladowanej mniejszości. W Kongresie chce być projektodawcą ustaw zapobiegających prześladowaniu ateistów i innych mniejszości, w tym społeczności LGBT.

6. okręg: Peter Roskam kontra Amanda Howland

W 6. okręgu o ponowny wybór ubiega się kongresman Peter Roskam. Republikanin zmierzy się z demokratką, Amandą Howland. 6. okręg obejmuje zachodnie i północno-zachodnie przedmieścia Chicago.

Kongresman Peter Roskam sprawuje urząd od 2007 roku. Z zawodu jest prawnikiem. Zajmuje wysoką czwartą pozycję w republikańskiej hierarchii w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Zanim został wybrany do Kongresu USA był posłem, a następnie senatorem stanowym. Jest członkiem wpływowego izbowego komitetu ds. sposobów i środków.

Amanda Howland jest byłą przewodniczącą rady College of Lake County, a obecnie członkiem rady tej uczelni. Wcześniej pracowała w kuratorium szkolnictwa publicznego w Crystal Lake. Z zawodu jest adwokatem specjalizującym się w prawie pracy i sprawach cywilnych. Jako kongresmanka będzie prowadziła starania o ułatwienie dostępu do wyższego wykształcenia.

7. okręg: Danny Davis kontra Jeffrey A. Leef

W 7. okręgu o reelekcję stara się demokratyczny kongresman Danny Davis. Jego rywalem wyborczym jest republikanin Jeffrey A. Leef. 7. okręg obejmuje znaczą część śródmieścia Chicago i jego zachodniej części, ale także pobliskie przedmieścia, m.in. Oak Park, Forest Park, Maywood i Bellwood.

Kongresman Danny K. Davis reprezentuje 7. okręg od 1997 roku. Wcześniej sprawował urząd radnego w Chicago i komisarza rady powiatu Cook. Zanim rozpoczął karierę polityczną pracował jako nauczyciel w liceum i działał społecznie. W obecnej sesji Kongresu koncentruje się na kwestiach związanych z rozwojem rynku pracy, opieką zdrowotną, reformą wymiaru sprawiedliwości i zapobieganiu przestępczości młodocianych. Jest członkiem ważnej komisji izbowej ds. nadzoru i reformy rządu.

Jeffrey A. Leef od 27 lat jest lekarzem radiologiem w centrum medycznym University of Chicago. Nigdy wcześniej nie kandydował na urząd publiczny. Jeśli zostanie kongresmanem będzie prowadził starania o ograniczenie kadencji wybieralnych polityków i reformę sposobu sporządzania map politycznych oraz reformę edukacji. Chciałby też, aby wykształcenie stało się dostępne dla tych, którzy go najbardziej potrzebują.

8. okręg: Peter 'Pete' DiCianni kontra Raja Krishnamoorthi

W 8. okręgu obejmującym część północno-zachodnich i południowo-zachodnich przedmieść o urząd kongresmana zabiega republikanin Peter 'Pete' DiCianni i demokrata Raja Krishnamoorthi. Aktualnie okręg jest reprezentowany przez kongresmankę Tammy Duckworth, która kandyduje na urząd senatora USA.

Peter 'Pete' DiCianni, republican jest członkiem Rady Powiatu DuPage i byłym burmistrzem Elmhurst. W 2008 roku przedstawił ustawę stanową, znaną jako „Brianna's Law” gwarantującą ubezpieczenie medyczne dzieciom z autyzmem. Po przyjęciu ustawy przez legislaturę Illinois stała się ona wzorem dla podobnych regulacji w całym kraju. Jest właścicielem drukarni, którą założył po ukończeniu liceum, by uzyskać fundusze na studia z biznesu i zarządzania.

Raja Krishnamoorthi, syn hinduskich imigrantów, jest właścicielem firmy wytwarzającej i sprzedającej komponenty ważne dla bezpieczeństwa narodowego i rozwoju sektora energii odnawialnej. Ukończył studia inżynieryjne i prawnicze. Jeśli zostanie wybrany na kongresmana będzie się przeciwstawiał ograniczeniu programów ubezpieczeń społecznych Social Security i Medicare. Będzie też dążył do wprowadzenia rozsądnych przepisów dotyczących kontroli broni palnej i ograniczenia skutków globalnego ocieplenia.

9. okręg: Jan Schakowsky kontra Joan McCarthy Lasonde

W 9. okręgu obejmującym część północnych i północno-zachodnich przedmieść o ponowny wybór ubiega się demokratyczna kongresmanka Janice D. Schakowsky. Jej kontrkandydatką jest republikanka Joan McCarthy Lasonde.

Janice D. Schakowsky została po raz pierwszy wybrana do Izby Reprezentantów USA w 1998 roku. Wcześniej była posłanką stanową. Z zawodu jest pedagogiem. Jako deputowana w Kongresie pracowała na rzecz zapewnienia opieki zdrowotnej wszystkim Amerykanom. Popiera przepisy dotyczące odpowiedzialności finansowej i transparentnego gospodarowania funduszami z kieszeni podatnika w ramach budżetu federalnego. Opowiada się za kompleksową reformą imigracyjną, legalizacją jednopłciowych małżeństw i za prawem kobiet do aborcji.

Joan McCarthy Lasonde jest działaczką Partii Republikańskiej w okręgu New Trier i członkiem zarządu lokalnego oddziału League of Women Voters. Jest również aktywną członkinią organizacji rodzicielskich w lokalnym okręgu szkolnym i katechetką w parafii St. Francis Xavier . Po ukończeniu studiów pracowała w agencjach reklamowych. Zrezygnowała z pracy, gdy przyszły na świat jej dwie córki (obecnie 13 i 11 lat). Jest zwolenniczką reformy imigracyjnej przy równoczesnym wzmocnieniu kontroli granic.

10. okręg: Bob Dold kontra Brad Schneider

W 10. okręgu kongresowym, który obejmuje część północnych i północno-zachodnich przedmieść, gdzie mieszka zamożna klasa średnia, o reelekcję ubiega się kongresman Bob Dold. Jego kontrkandydatem jest ponownie demokrata Brad Schneider. To kolejna próba sił obu polityków.

Kongresman Bob Dold jest republikaninem o umiarkowanych poglądach, deklarującym gotowość ścisłej współpracy z politykami obu partii dla dobra kraju. Z zawodu jest prawnikiem, ale też ma doświadczenie w kierowaniu własnym przedsiębiorstwem.

Demokrata Brad Schneider jest z wykształcenia magistrem zarządzania i administracji. Prowadzi firmę konsultingową. Schneider był już posłem z 10 okręgu w latach 2013-15, ale poprzednie wybory przegrał z Doldem.

Pojedynek między 47-letnim Doldem i 55-letnim Schneiderem jest ważny dla republikanów i demokratów. Obie partie walczą zaciekle o każde miejsce w Kongresie; GOP, aby utrzymać swą przewagę, a demokraci, by zwiększyć swą reprezentację.

11 okręg: Bill Foster kontra Tonia Khouri

W 11. okręgu, obejmującym południowo-zachodnie przedmieścia Chicago (m.in. Naperville, Aurora i Joliet) o reelekcję ubiega się demokratyczny kongresman Bill Foster. Jego rywalką wyborczą jest republikanka Tonia Khouri.

Bill Foster od 2013 roku reprezentuje w Kongresie USA 11. okręg. Wcześniej (przed zmianą granic okręgów wyborczych), w latach 2008-2011 był kongresmanem z 14. okręgu. Zanim został politykiem pracował jako fizyk molekularny m.in. w Fermilab k. Chicago, gdzie z zespołem naukowym dokonał wielu znaczących odkryć. Jako student założył z bratem własną firmę, która do tej pory jest dobrze prosperującym biznesem. W Kongresie prowadzi starania o fundusze na badania naukowe, w tym również nad globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi na Ziemi.

Tonia Khouri zasiada w Radzie Powiatu DuPage, gdzie przewodniczy komisji ds. rozwoju. Jest też współwłaścicielką firmy transportowej oraz aktywną działaczką lokalnej izby handlowej, organizacji społecznych i charytatywnych. Ukończyła studia z zakresu kontaktów zewnętrznych (licencjat) i biznesu (magisterium). Khouri obiecuje, że jeśli zostanie wybrana do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, będzie popierać inicjatywy stymulacji rynku zatrudniania, by zwiększyć liczbę miejsc pracy.

Opr. Alicja Otap

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama