Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:26
Reklama KD Market

Najważniejsze wyścigi na urząd kongresmana

/a> fot.J Pat Carter/EPA


W kolejnym odcinku naszego przewodnika wyborczego podajemy informacje dotyczące najważniejszych wyścigów na urząd kongresmana (świadomie pomijamy polityków, którzy mają zapewnione zwycięstwo, ponieważ nie mają kontrkandydatów).

5. okręg: Mike Quigley kontra Vince Kolber i Rob Sherman

W 5. okręgu o reelekcję ubiega się kongresman Mike Quigley, którego kontrakandydatami są republikanin Vince Kolber i Rob Sherman z Partii Zielonych. 5. okręg, obejmuje północną i północno-zachodnią część Chicago oraz przedmieść; w tym rejonie mieszka około 100 tys. osób polskiego pochodzenia.

Kongresman Mike Quigley sprawuje urząd od 2009 roku. W Kongresie szybko awansował w hierarchii izbowej zajmując ważne strategicznie stanowiska, które umożliwiają mu bardziej skuteczne reprezentowanie interesów mieszkańców nie tylko w jego okręgu, ale w rejonie całej metropolii. Jest też członkiem ważnych komisji izbowych, m.in. ds. podziału funduszy federalnych i ds. wywiadu. Wielokrotnie zabiegał o włączenie Polski do programu bezwizowego, jako główny projektodawca odpowiednich ustaw, w tym ostatnio legislacji JOLT, która decyzją republikańskiego spikera Izby nie była jednak poddana pod głosowanie, choć miała poparcie obu partii. Zanim został wybrany do Kongresu zasiadał w Radzie Powiatu Cook. Z zawodu jest prawnikiem.

Vince Kolber jest synem polskich imigrantów. Prowadzi firmę, która wynajmuje sprzęt przedsiębiorstwom kolejowym i lotniczym. Posiada tytuł magistra zarządzania i administracji. Sprawował funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego organizacji dzielnicowej Horner Park West oraz jest działaczem MoveOn, niedochodowego ugrupowania politycznego. Kolber uważa, że każdy Amerykanin powinien mieć dostęp do opieki zdrowotnej. Jego zdaniem Obamacare należy naprawić, a nie zlikwidować. Uważa też, że konieczna jest reforma imigracyjna przy równoczesnym uszczelnieniu granic.

Rob Sherman jest z zawodu pilotem rejsowym i twierdzi, że wie, jak rozwiązać problem hałasu emitowanego przez jumbo jety przelatujące w rejonie portu lotniczego O'Hare. Jako zdeklarowany ateista, który procesował się z władzami o usuwanie symboli religijnych z obiektów publicznych, uważa się za członka prześladowanej mniejszości. W Kongresie chce być projektodawcą ustaw zapobiegających prześladowaniu ateistów i innych mniejszości, w tym społeczności LGBT.

6. okręg: Peter Roskam kontra Amanda Howland

W 6. okręgu o ponowny wybór ubiega się kongresman Peter Roskam. Republikanin zmierzy się z demokratką, Amandą Howland. 6. okręg obejmuje zachodnie i północno-zachodnie przedmieścia Chicago.

Kongresman Peter Roskam sprawuje urząd od 2007 roku. Z zawodu jest prawnikiem. Zajmuje wysoką czwartą pozycję w republikańskiej hierarchii w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Zanim został wybrany do Kongresu USA był posłem, a następnie senatorem stanowym. Jest członkiem wpływowego izbowego komitetu ds. sposobów i środków.

Amanda Howland jest byłą przewodniczącą rady College of Lake County, a obecnie członkiem rady tej uczelni. Wcześniej pracowała w kuratorium szkolnictwa publicznego w Crystal Lake. Z zawodu jest adwokatem specjalizującym się w prawie pracy i sprawach cywilnych. Jako kongresmanka będzie prowadziła starania o ułatwienie dostępu do wyższego wykształcenia.

7. okręg: Danny Davis kontra Jeffrey A. Leef

W 7. okręgu o reelekcję stara się demokratyczny kongresman Danny Davis. Jego rywalem wyborczym jest republikanin Jeffrey A. Leef. 7. okręg obejmuje znaczą część śródmieścia Chicago i jego zachodniej części, ale także pobliskie przedmieścia, m.in. Oak Park, Forest Park, Maywood i Bellwood.

Kongresman Danny K. Davis reprezentuje 7. okręg od 1997 roku. Wcześniej sprawował urząd radnego w Chicago i komisarza rady powiatu Cook. Zanim rozpoczął karierę polityczną pracował jako nauczyciel w liceum i działał społecznie. W obecnej sesji Kongresu koncentruje się na kwestiach związanych z rozwojem rynku pracy, opieką zdrowotną, reformą wymiaru sprawiedliwości i zapobieganiu przestępczości młodocianych. Jest członkiem ważnej komisji izbowej ds. nadzoru i reformy rządu.

Jeffrey A. Leef od 27 lat jest lekarzem radiologiem w centrum medycznym University of Chicago. Nigdy wcześniej nie kandydował na urząd publiczny. Jeśli zostanie kongresmanem będzie prowadził starania o ograniczenie kadencji wybieralnych polityków i reformę sposobu sporządzania map politycznych oraz reformę edukacji. Chciałby też, aby wykształcenie stało się dostępne dla tych, którzy go najbardziej potrzebują.

8. okręg: Peter 'Pete' DiCianni kontra Raja Krishnamoorthi

W 8. okręgu obejmującym część północno-zachodnich i południowo-zachodnich przedmieść o urząd kongresmana zabiega republikanin Peter 'Pete' DiCianni i demokrata Raja Krishnamoorthi. Aktualnie okręg jest reprezentowany przez kongresmankę Tammy Duckworth, która kandyduje na urząd senatora USA.

Peter 'Pete' DiCianni, republican jest członkiem Rady Powiatu DuPage i byłym burmistrzem Elmhurst. W 2008 roku przedstawił ustawę stanową, znaną jako „Brianna's Law” gwarantującą ubezpieczenie medyczne dzieciom z autyzmem. Po przyjęciu ustawy przez legislaturę Illinois stała się ona wzorem dla podobnych regulacji w całym kraju. Jest właścicielem drukarni, którą założył po ukończeniu liceum, by uzyskać fundusze na studia z biznesu i zarządzania.

Raja Krishnamoorthi, syn hinduskich imigrantów, jest właścicielem firmy wytwarzającej i sprzedającej komponenty ważne dla bezpieczeństwa narodowego i rozwoju sektora energii odnawialnej. Ukończył studia inżynieryjne i prawnicze. Jeśli zostanie wybrany na kongresmana będzie się przeciwstawiał ograniczeniu programów ubezpieczeń społecznych Social Security i Medicare. Będzie też dążył do wprowadzenia rozsądnych przepisów dotyczących kontroli broni palnej i ograniczenia skutków globalnego ocieplenia.

9. okręg: Jan Schakowsky kontra Joan McCarthy Lasonde

W 9. okręgu obejmującym część północnych i północno-zachodnich przedmieść o ponowny wybór ubiega się demokratyczna kongresmanka Janice D. Schakowsky. Jej kontrkandydatką jest republikanka Joan McCarthy Lasonde.

Janice D. Schakowsky została po raz pierwszy wybrana do Izby Reprezentantów USA w 1998 roku. Wcześniej była posłanką stanową. Z zawodu jest pedagogiem. Jako deputowana w Kongresie pracowała na rzecz zapewnienia opieki zdrowotnej wszystkim Amerykanom. Popiera przepisy dotyczące odpowiedzialności finansowej i transparentnego gospodarowania funduszami z kieszeni podatnika w ramach budżetu federalnego. Opowiada się za kompleksową reformą imigracyjną, legalizacją jednopłciowych małżeństw i za prawem kobiet do aborcji.

Joan McCarthy Lasonde jest działaczką Partii Republikańskiej w okręgu New Trier i członkiem zarządu lokalnego oddziału League of Women Voters. Jest również aktywną członkinią organizacji rodzicielskich w lokalnym okręgu szkolnym i katechetką w parafii St. Francis Xavier . Po ukończeniu studiów pracowała w agencjach reklamowych. Zrezygnowała z pracy, gdy przyszły na świat jej dwie córki (obecnie 13 i 11 lat). Jest zwolenniczką reformy imigracyjnej przy równoczesnym wzmocnieniu kontroli granic.

10. okręg: Bob Dold kontra Brad Schneider

W 10. okręgu kongresowym, który obejmuje część północnych i północno-zachodnich przedmieść, gdzie mieszka zamożna klasa średnia, o reelekcję ubiega się kongresman Bob Dold. Jego kontrkandydatem jest ponownie demokrata Brad Schneider. To kolejna próba sił obu polityków.

Kongresman Bob Dold jest republikaninem o umiarkowanych poglądach, deklarującym gotowość ścisłej współpracy z politykami obu partii dla dobra kraju. Z zawodu jest prawnikiem, ale też ma doświadczenie w kierowaniu własnym przedsiębiorstwem.

Demokrata Brad Schneider jest z wykształcenia magistrem zarządzania i administracji. Prowadzi firmę konsultingową. Schneider był już posłem z 10 okręgu w latach 2013-15, ale poprzednie wybory przegrał z Doldem.

Pojedynek między 47-letnim Doldem i 55-letnim Schneiderem jest ważny dla republikanów i demokratów. Obie partie walczą zaciekle o każde miejsce w Kongresie; GOP, aby utrzymać swą przewagę, a demokraci, by zwiększyć swą reprezentację.

11 okręg: Bill Foster kontra Tonia Khouri

W 11. okręgu, obejmującym południowo-zachodnie przedmieścia Chicago (m.in. Naperville, Aurora i Joliet) o reelekcję ubiega się demokratyczny kongresman Bill Foster. Jego rywalką wyborczą jest republikanka Tonia Khouri.

Bill Foster od 2013 roku reprezentuje w Kongresie USA 11. okręg. Wcześniej (przed zmianą granic okręgów wyborczych), w latach 2008-2011 był kongresmanem z 14. okręgu. Zanim został politykiem pracował jako fizyk molekularny m.in. w Fermilab k. Chicago, gdzie z zespołem naukowym dokonał wielu znaczących odkryć. Jako student założył z bratem własną firmę, która do tej pory jest dobrze prosperującym biznesem. W Kongresie prowadzi starania o fundusze na badania naukowe, w tym również nad globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi na Ziemi.

Tonia Khouri zasiada w Radzie Powiatu DuPage, gdzie przewodniczy komisji ds. rozwoju. Jest też współwłaścicielką firmy transportowej oraz aktywną działaczką lokalnej izby handlowej, organizacji społecznych i charytatywnych. Ukończyła studia z zakresu kontaktów zewnętrznych (licencjat) i biznesu (magisterium). Khouri obiecuje, że jeśli zostanie wybrana do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, będzie popierać inicjatywy stymulacji rynku zatrudniania, by zwiększyć liczbę miejsc pracy.

Opr. Alicja Otap
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama