Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:19
Reklama KD Market

PACC silnym partnerem



Podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami polonijnych organizacji kandydat na prezydenta USA Donald Trump sporo uwagi w swoim wystąpieniu poświęcił tematyce dotyczącej zwiększenia tempa rozwoju gospodarczego i wyjścia naprzeciw potrzebom polonijnych przedsiębiorców. Być może nie zrobiłby tego, gdyby wśród uczestników spotkania nie było przedstawiciela Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, prezesa organizacji Anny Morzy. Ta właśnie sytuacja jest znakomitą ilustracją tego, jak ważną i potrzebną rolę w odniesieniu do rozwoju gospodarczego ogólnie, a w szczególności polonijnej przedsiębiorczości, odgrywa już od ponad 20 lat Polsko-Amerykańska Izba Handlowa (PACC) w Chicago.

W wielu miejscach na świecie, także w Europie, przynależność firm do izb gospodarczych jest wymogiem prawnym. Jednak w państwach anglojęzycznych, takich jak Stany Zjednoczone, chamber of commerce (czyli izba handlowa lub gospodarcza) przeważnie jest organizacją typu not-for-profit zrzeszającą przedsiębiorców i przedstawicieli biznesów na zasadzie czysto wolontaryjnej. Firmy i osoby indywidualne zapisują się do izb, ponieważ daje im to dodatkowe możliwości promocji, nawiązywania bezpośrednich kontaktów, poszerzania wiedzy i zdobywania praktycznych informacji. Poprzez swoją codzienną działalność izby przyczyniają się do rozwoju firm członkowskich i ich środowiskowej integracji. Tradycyjnie są też partnerem dla polityków wszelkiego stopnia oraz agencji i instytucji w odniesieniu do rozwoju gospodarczego i potrzeb małej, i średniej przedsiębiorczości.



„Sporo problemów i wyzwań, z którymi na co dzień mają do czynienia polonijni przedsiębiorcy zrzeszeni w PACC, jest podobnych do tych, z którymi mają do czynienia wszystkie biznesy prowadzące swoją działalność w okolicy Chicago i całym stanie Illinois. Ale skupiając się na potrzebach ludzi biznesu polskiej grupy etnicznej i na realiach polonijnej niszy rynkowej, jesteśmy pomocni w wyrównywaniu szans i możliwości dotarcia do środków i informacji chociażby na przykład na temat miejskich, stanowych i federalnych programów wsparcia dla biznesu” – twierdzi Anna Morzy.

Możliwości PACC w tym zakresie wzrosły po tym, jak kilka lat temu izba otrzymała grant miasta Chicago, w ramach którego stała się jedną z kilkudziesięciu agencji w ramach tzw. Neighborhood Business Development Centers (NBDC). Grant nie jest duży, ale sprawia, że pracownicy izby mają łatwy dostęp do informacji i środków wsparcia lokalnego biznesu oferowanych przez Urząd Miasta. Co być może ważniejsze, grant sprawił, że PACC jako organizacja uwiarygodniła się w oczach innych działających w mieście stowarzyszeń o podobnym charakterze, a także postrzegana jest coraz częściej jako partner dla agencji i polityków w zakresie tematów związanych z rozwojem gospodarczym i potrzebami biznesu.



Na niemal każdym spotkaniu networkingowym lub innej imprezie organizowanej przez PACC spotkać można lokalnych polityków różnego szczebla. Sami dość często kontaktują się z izbą, zabiegając o spotkania w mniejszym gronie, by porozmawiać o problemach i potrzebach polonijnego biznesu. W tym kontekście bardzo sensowna wydaje się być polityczna niezależność izby. Jak jednak zauważa Anna Morzy: „Najczęściej politykom zależy na takich spotkaniach w okresie wyborczym, albo tym, którzy wygrywają swoją nową pozycję po raz pierwszy, zaraz po wyborach”. Z punktu widzenia potrzeb biznesu dobrze, że wybory odbywają się względnie często. Być może byłoby jeszcze lepiej, gdyby wyniki doprowadzały do zmian urzędujących częściej, niż to bywa chociażby w Illinois.

Bogdan Pukszta




PACC POLECA:


Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:


Small Business Expo (bezpłatna impreza informacyjna ze stoiskami instytucji i agencji wspierających biznes i przedsiębiorczość w Chicago)


  • sobota, 29 października, 10.00 – 13.00




  • Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL




  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]




What You Need to Know Before You Press GO! (bezpłatna sesja informacyjna nt. kroków, które należy podjąć, otwierając nowy biznes dotyczący opieki nad dziećmi [child care])

  • środa, 9 listopada, 15.00 – 16.30



  • 121 N. La Salle St., City Hall – Room 805, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje i rejestracja: [email protected] lub tel. 312-744-2086


NW Side Multi-Chamber Networking Event (bezpłatne spotkanie networkingowe współorganizowane przez PACC i inne działające w północno-zachodnich dzielnicach Chicago izby gospodarcze)

  • środa, 9 listopada, 16.00 – 19.00


  • Copernicus Center Annex, 5214 W. Lawrence Ave., Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]


European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)


  • środa, 16 listopada, 17.30 – 19.30




  • Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]


photo4

photo4

photo3

photo3

photo2

photo2

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama