Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:11
Reklama KD Market

Wicepremier Morawiecki otworzył polsko-białoruskie forum gospodarcze



O otwarciu Polski na szeroką współpracę gospodarczą z Białorusią mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, inaugurując XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze „Dobrosąsiedztwo 2016” w Mińsku. W tym roku w forum wzięła udział rekordowa liczba ponad 500 uczestników.

„Nic tak nie służy zbliżeniu między narodami (…) jak wymiana gospodarcza, wymiana handlowa i współpraca w zakresie inwestycji. Traktuję to nasze dzisiejsze spotkanie jako bardzo symboliczne, ale też faktyczne otwarcie na szeroką współpracę gospodarczą” – oświadczył w poniedziałek Morawiecki.

W oficjalnym otwarciu dorocznego forum wzięli udział: szef wyższej izby białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz, białoruski wicepremier Michaił Rusy, a także prezesi Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Kazimierz Zdunowski i Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Uładzimir Ułachowicz.

Morawiecki mówił, że w relacjach polsko-białoruskich nie mniej ważna niż współpraca w dużych strategicznych sektorach - energetycznym, produkcyjnym - jest „współpraca setek, tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy małych i średnich firm”. Zdaniem wicepremiera „w tej ilości przedsiębiorstw jest siła jeszcze potężniejsza niż nawet w wielkich bankach, firmach ubezpieczeniowych czy energetycznych”.

"Dla mnie bardzo ważne jest, żebyśmy to dzisiejsze otwarcie, które odczułem bardzo wyraźnie również na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, wykorzystali dla kolejnych wielu lat, a może nawet dziesięcioleci jak najbliższej współpracy” – powiedział Morawiecki.

Wicepremier podkreślał, że Polska jako kraj graniczny UE, przez który biegnie tranzyt na Wschód, i Białoruś, graniczne państwo Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i kraj otwarcia na Zachód, mają sobie wiele do zaoferowania. Ocenił, że „nie ma lepszej płaszczyzny niż właśnie ta, kiedy Polska może być krajem tranzytowym dla 500-milionowego rynku UE”, a Białoruś może ułatwić Polsce dostęp do rynku Unii Eurazjatyckiej. „Jest niezwykle ważne, żebyśmy te połączenia budowali” – powiedział Morawiecki. Jak podkreślił, udana współpraca Polski i Białorusi pokaże „naszym potężnym sąsiadom, że budujemy razem przyszłość gospodarczą”.

Wicepremier Michaił Rusy zwrócił uwagę, że w tym roku doszło do aktywizacji w relacjach białorusko-polskich i toczy się „konstruktywny i progresywny dialog z polskim rządem”. Dodał, że w 2016 r. wymiana handlowa pomiędzy Białorusią i Polską może przekroczyć 2,5 mld dolarów. „Powinniśmy dążyć do tego, żeby w kolejnych dwóch, trzech latach przekroczyć poziom 4 mld dolarów” - mówił.

„Dzisiejsza impreza to prawdziwe święto dla biznesu polskiego i białoruskiego” – powiedział PAP Kazimierz Zdunowski o XX Polsko-Białoruskim Forum Gospodarczym . „Mamy ponad 500 uczestników - trzykrotnie więcej niż się spodziewaliśmy. Jak dotąd to rekord” – zaznaczył. Stronę polską reprezentuje 275 firm, a stronę białoruską 175. W forum uczestniczą także przedstawiciele władz lokalnych obu krajów.

W obecności wicepremierów podpisano cztery porozumienia o współpracy, m.in. w sprawie utworzenia centrum edukacyjnego IPO, które będzie pomagać białoruskim firmom w wejściu na polską giełdę, oraz modernizacji sieci tramwajowej w Witebsku przez Tines Capital Group oraz Unibep.

Uczestniczący w forum polscy biznesmeni mówili PAP, że liczą, iż „nowe otwarcie” pomoże im w realizacji nowych projektów na rynku białoruskim, który uważają za bardzo perspektywiczny.

Forum gospodarcze Polski i Białorusi jest imprezą cykliczną – odbywa się co roku na przemian w jednym z krajów. Poprzednie spotkanie odbyło się w 2015 r. w Poznaniu.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

A women's strike in Warsaw

A women's strike in Warsaw

National Women's Strike in Poland

National Women's Strike in Poland

National Women's Strike in Poland

National Women's Strike in Poland

epa05600912 Members of the Episcopal Conference of Polish Women's organization take part in the second day of the National Women's Strike in front of the Visitation church in Warsaw, Poland, 24 October 2016. Participants of the strike read publicly a petition, which is addressed to the government and parliament, in front of the churches. Among the petition's demands are: prosecution of sexist expressions and acts, a national support program of in vitro and secular state. The slogan on the baloon says: 'My body, my law'. EPA/PAWEL SUPERNAK POLAND OUT

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama