Zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków było dominującą kwestią podczas spotkania przedstawicieli środowisk polsko-amerykańskich z senatorem Markiem Kirkiem 20 października w Centrum Kopernikowskim w Chicago. Jak powiedział nam polityk, kwestia włączenia Polski do programu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) będzie dla niego priorytetem podczas drugiej sześcioletniej kadencji w Senacie Stanów Zjednoczonych.
− Chcę, aby wizy dla Polski zostały zniesione i zrobię wszystko co w mojej mocy − stwierdził Kirk i dodał, że zastanowi się nad strategią działania odnośnie tego, czy ponownie przedłożyć pod obrady Kongresu ustawy, których już wcześniej był wnioskodawcą, czy optować za zupełnie nowymi projektami.
Odpowiadając na pytania zgromadzonych senator Kirk wyjaśnił, że zniesienie wiz nie tylko ożywiłoby ruch turystyczny między Polską a USA, ale również relacje biznesowe. − Polskie firmy chętniej podejmowałyby inicjatywy w Chicago i w Illinois, gdyby zniknęły bariery w podróżowaniu − mówił republikanin, ubiegający się o reelekcję 8 listopada.
Pytany, czy popiera republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, senator Kirk zaprzeczył. − W dalszym ciągu uważam, że Trump ze względu na swój temperament i charakter nie nadaje się na prezydenta. Wyraziłem takie stanowisko jako pierwszy wśród republikanów i nadal je podtrzymuję − skonstatował.
Senator Kirk mówił też o swych bliskich więzach z polsko-amerykańską społecznością i Polakami w Polsce. Żartował nawet, że musi zmienić nazwisko na "Kirkowski", ponieważ tak bardzo bliskie są mu polskie sprawy.
Podczas spotkania przywódcy polonijnych organizacji apelowali o popieranie senatora Kirka, który był zawsze przyjacielem Polaków i Polonii. Sam Kirk przyznał, że wyścig o miejsce w Senacie jest bardzo wyrównany, a kongresmenka Tammy Duckworth jest poważną rywalką.
Mityng z senatorem odbył się z inicjatywy Ariego Zweiga, prezesa Polish American Lideadership-Political Action Committee (znanego jako PAL-PAC). W spotkaniu z senatorem wziął udział konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki oraz przedstawiciele różnych środowisk i organizacji polonijnych, w tym m.in.: prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, prezes wydziału na stan Illinois KPA Romuald Popławski, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Anna Morzy i honorowy prezes izby Bogdan Pukszta, a Fundację Kopernikowską reprezentował jej dyrektor Gregg Kobelinski.
Alicja Otap
Reklama