Nabożeństwo dziękczynne sprawowane przez ordynariusza diecezji Springfield ks. biskupa Tomasza Paprockiego w asyście blisko 40 księży oraz bankiet z udziałem 800 osób uświetniły jubileusz stulecia chicagowskiej parafii pw. św. Konstancji.
O historii parafii mówił w kazaniu ks. biskup Tomasz Paprocki, który przez dwa i pół roku przed powołaniem w 2013 roku na biskupa pomocniczego sprawował tutaj posługę proboszcza. Sto lat temu 90 polskich rodzin zamieszkałych w rejonie Jefferson Park i skupionych w Klubie Polonia doprowadziło do założenia tej parafii. Ich wniosek poparty przez pierwszego polskiego biskupa w USA Pawła P. Rhode zyskał akceptację ówczesnego arcybiskupa Chicago George’a Mundeleina, który 16 lipca 1916 roku wyznaczył do utworzenia parafii ks. Aleksandra Knittera, ustanawiając go pierwszym proboszczem. Nowa wspólnota za 2,5 tys. dolarów kupiła mały kościółek protestancki, który po przeniesieniu na dawne boisko piłkarskie przy 5526 W. Lawrence stał się w styczniu 1917 roku domem modlitwy. Równocześnie rozpoczęto budowę dużego gmachu z przeznaczeniem na kościół, szkołę i salę parafialną. 17 maja 1970 roku miała miejsce konsekracja obecnej świątyni, której budowę rozpoczęto dwa lata wcześniej.
Dziękując uczestnikom nabożeństwa za uczestnictwo w jubileuszu, proboszcz ks. kanonik Tadeusz Dzieszko powiedział, że historia parafii nierozerwalnie związana jest z dziejami tysięcy polskich imigrantów przekazujących z pokolenia na pokolenie wiarę katolicką. – To obraz wiekowych zmagań i trudów o utrwalanie polskości i katolicyzmu, o możność oddawania służby Bogu i ojczyźnie, ale również piękne świadectwo życia młodego pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia, z dumą pielęgnujących przekazywane w rodzinach wartości – mówił ks. Tadeusz, który jest związany z parafią od ponad 20 lat.
Na jubileusz z Częstochowy przybyła delegacja zakonu ojców paulinów z o. generałem Albertem Chrapkowskim i byłym generałem o. Izydorem Matuszewskim. Posługującym w parafii siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii przewodniczyła przełożona generalna siostra Ewa Kaczmarek. W gronie wiernych obecny był konsul generalny RP Piotr Janicki, sekretarz sądu okręgowego Dorothy Brown, czterech radnych oraz liczne grono prezesów i przedstawicieli organizacji polonijnych. Liturgię uświetnił tenor Józef Homik mistrzowskim wykonaniem pieśni „Ave Maria” oraz orkiestra dęta, która koncertowała również podczas poczęstunku dla wiernych po zakończeniu mszy.
W drugiej odsłonie jubileuszowej uroczystości w salach bankietowych Chateau Ritz uczestniczyło ponad 800 osób. Inwokację wygłosił ks. biskup Tomasz Paprocki, a toast za pomyślność parafii i pracujących w niej duszpasterzy oraz sióstr zakonnych wzniósł prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula. W imieniu kardynała Blase’a Cupicha życzenia i gratulacje przekazał ks. biskup John R. Manz. W imieniu Rzeczpospolitej życzenia parafianom złożył konsul generalny Piotr Janicki. List gratulacyjny od burmistrza Chicago Rahma Emanuela wręczył radny 45. okręgu John Arena. Prezes ZNP i KPA Franciszek Spula w asyście skarbnika związku Mariana Grabowskiego wraz z życzeniami przekazali ks. proboszczowi pamiątkowy zegar z dedykacją. W imieniu naszej redakcji pamiątkową plakietę wraz życzeniami i podziękowaniami za dotychczasową współpracę podarowała gospodarzowi parafii red. Alicja Otap. Na ręce proboszcza spłynęły liczne życzenia i gratulacje z Polski oraz od władz federalnych i stanowych.
O historii i osiągnięciach parafii podczas przyjęcia mówili Connie i James Schlitz oraz Teresa i Kazimierz Milewscy z Klubu Polonia. Z okazji stulecia wydany został bogato ilustrowany pamiętnik. Bankiet prowadziła Sylwia Bania i Zbigniew Kowal. Wartę honorową pełnili członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki oraz Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej.
W części artystycznej bankietu wystąpiły zespoły ludowe Lajkonik i Wici. Na zakończenie występu młodzież z Teatru Pieśni i Tańca „Wici” zaprosiła uczestników gali do poloneza. Odbyła się bogata loteria fantowa oraz zabawa taneczna. Dziękując wszystkim za udział w jubileuszu, proboszcz ks. kanonik Tadeusz Dzieszko podkreślił wielkie zaangażowanie i ofiarność wiernych w jej prowadzenie.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak
Reklama