Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 21:42
Reklama KD Market

Kontrolki na desce rozdzielczej (1)



W każdym samochodzie prędzej czy później zapali się ostrzegawcza lub informacyjna kontrolka, którą nie zawsze potrafimy poprawnie zinterpretować. Oczywiście w takim momencie można spróbować znaleźć ją w instrukcji obsługi samochodu, ale przecież nie zawsze jest ona pod ręką. Dlatego chcę zestawić najpopularniejsze kontrolki i wytłumaczyć, co w rzeczywistości oznaczają.


Wszystkie uwagi na temat świecących się kontrolek dotyczą samochodu, w którym pracuje silnik. Zapalenie się tych lampek na postoju, bez pracującego silnika, jest zjawiskiem normalnym. Poniższy zestaw porad oparty jest na kontrolkach toyoty, ale zdecydowana większość to kontrolki uniwersalne, używane również i w innych samochodach.


Zanim przejdę do wyjaśniana poszczególnych kontrolek kilka uwag generalnych. Producenci samochodów przyjęli podstawową zasadę, jeśli chodzi o kolory kontrolek:




  • Czerwona – alarmowa. W zasadzie wymaga natychmiastowej reakcji z naszej strony. Zapięcia pasów, udania się do warsztatu czy nawet zjechania na pobocze, aby zapobiec zniszczeniu układu napędowego w samochodzie.

  • Żółta – ostrzegawcza. Kontrolki te ostrzegają, że któryś z systemów w samochodzie nie pracuje tak, jak powinien. W wielu przypadkach jest to informacja spowodowana naszym celowym działaniem, np. wyłączeniem systemu antypoślizgowego.

  • Zielona, niebieska – informacyjne. Te kontrolki zwykle informują kierowcę o włączeniu (lub wyłączeniu) któregoś z urządzeń w samochodzie, np. niebieska informuje o włączeniu świateł szosowych.
    Omówienie znaczenia kontrolek
     podzieliłem na dwie części. Oto pierwszy zestaw:



1. Czerwona – układ poduszek powietrznych. Problem z którąś z poduszek powietrznych. Układ jest wyłączony i w tym momencie poduszki powietrzne nas nie zabezpieczają!

2. Żółta – układ hamulcowy ABS. Problem w układzie hamulców ABS. Podstawowy system hamulcowy działa dalej, ale nie mamy zabezpieczenia przed poślizgiem samochodu w razie hamowania awaryjnego.

3. Żółta – check engine. Najpopularniejsza i jednocześnie dla wielu użytkowników najbardziej myląca kontrolka. Jej dokładniejszym opisem zajmę się w którymś z następnych odcinków. Na razie tylko krótkie wyjaśnienie – jest to kontrolka informacyjna, która mówi, że komputer pokładowy w samochodzie otrzymał informację wskazującą na nieprawidłową pracę jednego z podzespołów w samochodzie. Do prawidłowego odczytu tej informacji potrzebny jest specjalistyczny czytnik (scanner). Na ogół, zwłaszcza jeżeli nie mamy wyświetlonych innych czerwonych kontrolek, światełko to nie oznacza bezpośredniego niebezpieczeństwa w aucie.

4. Czerwona – kontrolka ciśnienia oleju. Oznacza, że ciśnienie oleju w samochodzie jest albo zbyt niskie, albo zbyt wysokie. Wymaga jak najszybszego sprawdzenia poziom oleju i ewentualnej interwencji.

5. Żółta – niska temperatura płynu chłodzącego. Oznacza, że temperatura silnika jest zbyt niska. Jest to groźne dla pracy silnika, jak również powoduje zwiększone zużycie paliwa.

6. Zielona – światła drogowe są włączone.

7. Czerwona lub żółta – okresowy przegląd kontrolny wymagany. Oznacza, że nadszedł czas na okresowy przegląd.

8. Żółta – brak płynu w spryskiwaczu szyby.

9. Żółta – niski poziom paliwa.

10. Czerwona lub żółta – problem z układem wspomagania kierownicy. Często oznacza, że jest potrzebny znaczniejszy wysiłek, aby skręcić kierownicą.

11. Czerwona – niedomknięte drzwi.

12. Czerwona – hamulec postojowy jest zaciągnięty. Należy natychmiast odblokować hamulec.

13. Czerwona – temperatura silnika zbyt wysoka. Być może brak płynu chłodzącego. Wymaga natychmiastowej ingerencji. Grozi zniszczeniem silnika.

14. Zielona – światła przeciwmgielne są włączone.

15. Zielona – światła dzienne są włączone.

16. Niebieska – włączone są światła tzw. szosowe. Inaczej określane jako „długie”. Należy je wyłączyć w mieście.

17. Żółta lub zielona – włączony jest migacz.

18. Czerwona – układ ładowania nie pracuje poprawnie. Należy jak najszybciej wyłączyć zbędne odbiorniki prądu (wycieraczki, dmuchawa, radio) i pojechać do serwisu.

19. Czerwona – niezapięte są pasy bezpieczeństwa. Ktoś siedzący na przednim siedzeniu nie zapiął pasów bezpieczeństwa.

20. Czerwona – nieprawidłowa praca skrzyni biegów. Należy jak najszybciej pojechać do serwisu.


Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]

screen-shot-2016-10-21-at-12-48-59-pm

screen-shot-2016-10-21-at-12-48-59-pm

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama