Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 20:22
Reklama KD Market
Reklama

Nasz przewodnik wyborczy (2)

/a> fot.Tannen Maury/EPA

McAuliffe kontra Marwig. Najdroższy wyścig o fotel posła


Już 2 mln dol. wydano na reklamy telewizyjne w wyścigu o urząd posła z 20 okręg − to najwięcej w skali kraju w wyścigu do stanowej izby. A można się spodziewać, że do wyborów ta suma będzie jeszcze wyższa.

W 20 okręgu o ponowny wybór zabiega poseł Michael McAuliffe. Długoletni deputowany toczy zaciętą walkę o sprawowany urząd z nowicjuszką polityczną, Merry Marwig, która z zawodu jest informatyczką.

McAuliffe reprezentuje od 1997 r. okręg 20., obejmujący północno-zachodnią część Chicago i okolice. Dla obu partii to bardzo ważny pojedynek.

Gdyby demokratom udało się przejąć miejsce zajmowane przez republikanina, uzyskaliby wpływy w ważnym okręgu wyborczym i równocześnie wzmocniliby swą przewagę liczebną w stanowej Izbie Reprezentantów, która pozwala na obalenie gubernatorskiego weta.

Aktualnie demokraci w izbie mają większość 71 głosów, ale gdyby choć jeden poseł odmówił udziału w głosowaniu, wówczas tracą zdolność do unieważnienia weta.

Foxx kontra Pfannkuch. Zmagania o urząd prokuratora powiatu Cook

Kim Foxx, była asystentka prokuratora powiatu Cook i do niedawna szefowa personelu Toni Preckwinkle szefowej rady powiatu, toczy pojedynek z republikaninem, byłym długoletnim i doświadczonym pracownikiem prokuratury stanowej Christopherem E.K. Pfannkuchem.

Foxx jest zdecydowaną faworytką zmagań o urząd prokuratora stanowego powiatu Cook. W prawyborach pokonała długoletnią prokurator Anitę Alvarez. Dotychczas Pfannkuch zajmował w prokuraturze kierownicze stanowiska i występował jako oskarżyciel na wokandach różnych sądów.

Republikanin deklaruje, że demokratka nie ma tak dobrych jak on kwalifikacji i ma mniejsze doświadczenie zawodowe. Pfannkuch zarzuca, że Foxx wyolbrzymia swoje przygotowanie do sprawowania prokuratorskiego urzędu.

Foxx cieszy się jednak poparciem wielu prominentnych polityków i budzi sympatię wyborców. Kandydatka inspiruje ich swoją biografią; skończyła prawo, choć wychowywana była przez samotną matkę w murzyńskim osiedlu Cabrini Green. Jako dorastająca dziewczyna doświadczyła też krótko bezdomności i była ofiarą ataku seksualnego.

Rejestracja w dniu wyborów 8 listopada – możliwa


W Illinois można jednak zarejestrować się do głosowania w dniu wyborów 8 listopada. Udogodnienie to zostało chwilowo zablokowane decyzją sędziego federalnego na początku miesiąca, ale przywrócono je na mocy werdyktu sądu apelacyjnego.

Federalny sąd apelacyjny odroczył rozpatrzenie sprawy po wyborach, ale zezwolił na rejestrację, tym samym przychylając się do wniosku prokurator generalnej Illinois Lisy Madigan. Dopiero po elekcji zostanie rozstrzygnięty spór między republikanami a demokratami, czy rejestracja w dniu wyborów jest legalna w Illinois.

Przypomnijmy, że na początku października sędzia federalny Samuel Der-Teghiayan zablokował w Illinois możliwość rejestrowania się do głosowania w dniu wyborów, ponieważ uznał, że aktualne przepisy nie traktują wszystkich uczestników elekcji jednakowo i dają przewagę wyborcom z rejonów o większej populacji.

Przepisy, które zaskarżyli w sądzie republikanie, pozwalają na rejestrację w dniu wyborów tylko w tych rejonach, w których populacja przekracza 100 tysięcy.

Partia Republikańska Illinois zarzuciła, że na obszarach o większej populacji dominują wyborcy, którzy głosują na kandydatów Partii Demokratycznej, a w rejonach słabiej zaludnionych mieszkają głównie wyborcy republikańscy. Zdaniem GOP przepisy zostały tak skonstruowane, by dać przewagę w Illinois demokratom. Odpowiednią ustawę podpisał poprzedni demokratyczny gubernator Pat Quinn.

Dodatkowo GOP argumentuje, że w innych stanach, gdzie obowiązują podobne przepisy, są one jednakowe dla wszystkich mieszkańców bez względu na liczbę ludności w danym rejonie. Jak podkreślają republikanie, Illinois jest jedynym stanem, który wprowadził kryterium wielkości populacji.

Według niektórych szacunków w dniu w elekcji 8 listopada do głosowania zarejestruje się około 100 tys. wyborców, a to, zdaniem niektórych ekspertów, da przewagę demokratycznym kandydatom.

Trwa wczesne głosowanie


Do 7 listopada trwa wczesne głosowanie w prezydenckich wyborach powszechnych. Każdy wyborca jest uprawniony do głosowania wcześniej, bez konieczności podawania przyczyny, jeśli nie odpowiada mu termin elekcji, czyli wtorek 8 listopada. W wyborach powszechnych głosujemy m.in. na kandydatów na prezydenta, do władz federalnych, stanowych, powiatowych oraz na stanowiska sędziów.

Do 23 października można głosować pod adresem 15 W. Washington Street, od poniedziałku do soboty w godz. 9–17 i w niedzielę w godz. 10–16. Od 24 października w każdym okręgu miejskim w Chicago czynne będą tymczasowe lokale wyborcze. Głosować będzie można w dowolnie wybranym lokalu.

Informacje dotyczące wcześniejszego głosowania można znaleźć na witrynie władz elekcyjnych pod adresem: www.chicagoelections.com. Wyborcy z innych miast w powiecie Cook powinni odwiedzić stronę internetową sekretarza powiatu Cook, który organizuje wybory na przedmieściach: cookcountyclerk.com. Dla wyborców z innych powiatów informacje dotyczące wczesnego głosowania są dostępne na witrynach sekretarzy tych powiatów lub w lokalnych magistratach.

Władze elekcyjne przypominają, że wyborcy, którzy są zarejestrowani do głosowania nie muszą się legitymować dowodem tożsamości, ale okazanie go może przyspieszyć procedurę weryfikacji. Natomiast dwa dowody tożsamości, w tym jeden z aktualnym adresem, są wymagane, jeśli ktoś rejestruje się do głosowania. Tej formalności można dopełnić w komisji wyborczej obsługującej wczesne głosowanie .

Przypominamy, że do głosowania muszą rejestrować się osoby, które albo nigdy przedtem nie zarejestrowały się, albo od ostatniej rejestracji zmieniły adres lub nazwisko, bądź jedno i drugie. Do głosowania w tegorocznej elekcji prezydenckiej mogą się rejestrować tylko obywatele USA, którzy ukończyli 18 lat lub ukończą w dniu elekcji powszechnej 8 listopada.

Jeśli ktoś nie jest pewny, czy jest zarejestrowany do głosowania, może zweryfikować swój status wyborcy. Mieszkańcy Chicago sprawdzają go pod adresem: www.chicagoelections.com albo w języku polskim: www.chicagowybory.com. Pod tym samym adresem są też dostępne informacje o procedurach wyborczych. Można też zadzwonić pod numer telefonu 312.269.7900 (tty 312.269.0027 dla osób niedosłyszących).

Mieszkańcy przedmieść powiatu Cook weryfikują status wyborcy pod adresem: cookcountyclerk.com/voterinfo. Są tam też dostępne informacje o procedurach wyborczych.

Wyborcy z innych powiatów uzyskają informacje o wyborach i wczesnym głosowaniu w swoich lokalnych magistratach i w biurach sekretarzy tych powiatów.

Opracowała Alicja Otap

[email protected]

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama