Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 01:58
Reklama KD Market

Donald Trump i… złotówka



 

Według „Wall Street Journal”, krótko po poniedziałkowej debacie między kandydatami na prezydenta USA wartość meksykańskiego peso w stosunku do amerykańskiego dolara wzrosła aż o 2 procent. Oznaczało to, że debatę wygrała Hillary Clinton. Donald Trump już od początku kampanii zapowiadał unieważnienie NAFTA (Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu). Jeśliby do tego doszło, nastąpiłby duży spadek meksykańskiego eksportu na rynki północnoamerykańskie i osłabienie meksykańskiej waluty. Reakcja rynków walutowych oznaczała, że w rezultacie poniedziałkowej debaty wygrana Trumpa jest mniej prawdopodobna. Ciekawe, czy i jaki wpływ na wartość polskiej złotówki w stosunku do dolara będzie miała środowa wizyta i wystąpienia Donalda Trumpa w siedzibie ZNP, na zaproszenie Kongresu Polonii Amerykańskiej? Możemy spróbować pospekulować.

Co prawda USA jak dotychczas nie ma umowy o wolnym handlu z Europą czy Polską, ale w odniesieniu do amerykańskiej Polonii i do Polski Trump podczas środowych spotkań w PNA miał dużo dobrego do powiedzenia. Według tego, co obiecał, jeśli będzie prezydentem, Polska może liczyć na większe bezpieczeństwo i gwarancje wynikające z członkostwa w NATO poparte większymi i unowocześnionymi silami zbrojnymi USA. Wiążąca się z tym stabilność i przewidywalność powinna mieć duży i pozytywny wpływ na inwestycje i koniunkturę gospodarczą i co się z tym wiąże, wartość złotówki.

Na spotkaniu w mniejszym gronie z udziałem liderów polonijnych organizacji Trump dowiedział się też o tym, że Polski ciągle nie ma w amerykańskim programie o ruchu bezwizowym. W reakcji obiecał, że jeśli zostanie wybrany prezydentem, dopatrzy tego, by wymóg ubiegania się o wizy wjazdowe w amerykańskich konsulatach w Polsce został zniesiony w dwa tygodnie po objęciu przez niego urzędu w Białym Domu. Jeśli do tego dojdzie, już od nowego roku możemy zatem spodziewać się większej aktywności polskich przedsiębiorców na wielkim amerykańskim rynku, nie mówiąc już o większych zarobkach przewoźników takich jak LOT. To kolejny powód do tego, by złotówka poczuła się trochę mocniej.

Odpowiadając na pytanie prezes PACC Anny Morzy, Donald Trump obiecał także niższe podatki i uproszczenie kodeksu podatkowego. Sporo uwagi poświęcił też potrzebie deregulacji, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Co prawda to z kolei może mieć spory wpływ na większy wzrost gospodarczy w USA i umocnienie dolara, ale dzięki temu więcej Amerykanów, nie tylko polskiego pochodzenia, zechce podróżować również do miejsc takich jak Polska. Tak więc złotówka niekoniecznie musi stracić przez to na wartości w stosunku do dolara, a może nawet zyskać, szczególnie jeśli Polska skuteczniej podpromuje się pod względem turystycznym i zacznie więcej zarabiać na turystyce.

Są powody by przypuszczać, że wygrana Trumpa byłaby dobra dla złotówki. I niezła dla dolara, chociaż może nie w odniesieniu do peso czy dolara kanadyjskiego. Sam Trump jednak wie, że prawdopodobieństwo jego wygranej w samym Illinois jest małe. Potwierdzeniem tego była jego prośba do prezesa KPA Franka Spuli pod koniec wizyty, by informacja o spotkaniu w Chicago dotarła także do Polonii w Ohio i w Pensylwanii. Tam szanse jego zwycięstwa są większe, a oba stany należą do tych nielicznych i kluczowych, w których wygrana może mieć duży wpływ na ogólny wynik wyborów. To też potwierdza, że z punktu widzenia amerykańskich polityków i kandydatów na polityczne stanowiska, znaczenie polskiej grupy etnicznej jako bloku wyborczego jest duże i aż się prosi o większą i skuteczniejszą koordynację w wykorzystaniu tego potencjału.

Można oczywiście przypuszczać, że jeśli KPA odwiedzi Hillary Clinton, jej wystąpienie w odniesieniu do amerykańskiej Polonii i do Polski będzie co najmniej tak samo ciepłe i pełne obietnic. Trudniej jednak niż w przypadku Trumpa spodziewać się, że będzie inaczej niż dotychczas. Biorąc pod uwagę jej wieloletnie doświadczenie, karierę i przynależność partyjną, łatwiej jest założyć, że jej wygrana byłaby kontynuacją tego samego, z podobną polityką w odniesieniu do gospodarki i biznesu, nie mówiąc już o niedotrzymywanych od lat obietnicach związanych z wizami.

Bogdan Pukszta



PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku, PACC poleca następujące okazje:

Accounting in Quickbooks (bezpłatna sesja informacyjna dotycząca podstaw księgowości przy użyciu QuickBooks oraz na temat różnic pomiędzy QuickBooks Online i QuickBooks Desktop)

  • piątek, 7 października, 9.30 – 11.00

  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub em [email protected]


How to Open a Concession at O’Hare or Midway Airport (bezpłatna sesja informacyjna dla zainteresowanych otwarciem sklepu lub restauracji na chicagowskich lotniskach)

  • piątek, 14 października, 9.30 – 11.00

  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub em [email protected]


European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; oplata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)

  • środa, 19 października, 17.30 – 19.30

  • Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em [email protected]


Small Business Expo (bezpłatna impreza informacyjna ze stoiskami instytucji i agencji wspierających biznes i przedsiębiorczość w Chicago)

  • sobota, 29 października, 10.00 AM – 13.00

  • Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL.

  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em [email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama