Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:04
Reklama KD Market

Rynek pracy nadal daleki od ideału



Praktycznie każdego miesiąca dostajemy informacje, że kondycja amerykańskiego rynku pracy poprawia się. Ta poprawa jednak nie jest równomiernie rozłożona, co powoduje, że niektóre grupy społeczne praktycznie w ogóle jej nie odczuwają.

Według oficjalnych danych Departamentu Pracy (BLS), gospodarka amerykańska każdego miesiąca wytwarza ok. 200 tys. miejsc pracy, bezrobocie w USA jest na poziomie 5 proc., a cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych są bliskie historycznych minimów. Porównując te dane do poprzednich lat, sytuacja na rynku pracy powinna być fantastyczna.

Prawda jest jednak nieco inna. Sporo wskaźników wciąż pokazuje, że jeszcze wiele brakuje, by pracownicy czuli komfort zatrudnienia widoczny w latach poprzedzających ostatni kryzys. Co może szczególnie martwić, to niezadowalająca sytuacja osób wieku 25-54 (prime age).

Stopa zatrudnienia w prime age w USA jest obecnie według danych OECD na poziomie 77,8 procent. To o ponad 2 pkt. proc. mniej niż 10 lat temu i prawie 4 pkt. proc. niż pod koniec lat 90. Teoretycznie są to niewielkie różnice, ale biorąc pod uwagę, że każdy 1 pkt proc. oznacza około 1 mln dodatkowych miejsc pracy, ta sytuacja dotyczy kliku milinów Amerykanów.

Zbyt późna identyfikacja problemu?

Problem zbyt niskiego poziomu zatrudnienia był analizowany w ostatnim czasie zarówno przez departamenty ekonomiczne instytucji państwowych (Biały Dom, Kongres), jak i prywatne ośrodki analityczne. Wydaje się, że dobrze podsumowuje tę sytuację artykuł „As Low-Skilled Jobs Disappear, Men Drop out of the Workforce”, opublikowany w „The Wall Street Journal”.

Amerykański dziennik finansowy zwraca przede wszystkim uwagę na znaczny spadek w liczbie miejsc pracy w przemyśle. Na początku lat 90. w tym sektorze pracowało ponad 17 mln osób. Teraz jest to jedynie 12,3 miliona. Ponieważ w tym sektorze gospodarki dominowali głównie mężczyźni, ich przede wszystkim mogą dotyczyć utrzymujące się nadal problemy z zatrudnieniem.

Warto jednak zauważyć, że spadki zatrudnienia w przemyśle są obserwowane również w innych państwach rozwiniętych. Po pierwsze ze względu na przenoszenie części produkcji do krajów rozwijających się, a po drugie w związku z automatyzacją przetwórstwa. Co ciekawe jednak, w innych państwach wcale nie jest obserwowany spadek poziomu zatrudnienia wśród osób w wieku 25-54 lat.

Dobrym przykładem są chociażby statystki z Wielkiej Brytanii. W Zjednoczonym Królestwie przez ostatnie lata nastąpiło jeszcze szybsze wygaszanie przemysłu niż w Stanach Zjednoczonych. Według raportu Izby Gmin „Manufacturing: statistics and policy”, w brytyjskim przemyśle pracowało w 1992 r. 4,3 mln osób. Teraz jest to jedynie 2,6 mln, co oznacza 40 proc. spadek.

Gdy jednak popatrzymy na statystyki zatrudnienia w wieku prime age na Wyspach, to są one na historycznych szczytach w okolicach 83 proc., podczas gdy w 1999 r. było to 79 procent.

Brytyjczykom udało się więc dobrze zidentyfikować obowiązujące trendy i w odpowiednim czasie tak ukształtować system edukacji i szkoleń, by lepiej zaadresować zmieniającą się sytuację gospodarczą. W Stanach Zjednoczonych wyraźnie się to nie udało, czego ofiarą jest klika milionów osób, które nie są w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości gospodarczej i w związku tym mają poważne problemy, by znaleźć pracę.

Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl


PACC POLECA:


Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku, PACC poleca następujące okazje:


Financing Your New Business (bezpłatna sesja informacyjna na temat sposobów i źródeł finansowania nowo założonego biznesu)


  • środa, 28 września, 15.00 – 16.30




  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-m [email protected]


US-Poland Real Estate Trends (spotkanie i dyskusja na temat trendów rynkowych z uczestnikami misji handlowej Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników Obrotu Nieruchomościami – WSPON)


  • wtorek, 27 września, 18.00 – 20.00




  • w siedzibie PACC, Copernicus Center Annex, 5214 W. Lawrence Ave., Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub em [email protected]


Poland Business Forum (sesja informacyjna i dyskusja na temat aktualnej sytuacji Polski pod względem politycznym i gospodarczym oraz nowych możliwości inwestycyjnych; oplata 35 dol. członkowie Chicagoland Chamber of Commerce i Polish American Chamber of Commerce; 70 dol. pozostali)


  • czwartek, 29 września, 8.30 – 11.30




  • The Ritz-Carlton Chicago,1160 East Pearson Street, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje/rejestracja: Kim Rodgers, tel. 312-744-2086 lub em [email protected]


Accounting in Quickbooks (bezpłatna sesja informacyjna dotycząca podstaw księgowości przy użyciu QuickBooks oraz na temat różnic pomiędzy QuickBooks Online i QuickBooks Desktop)


  • piątek, 7 października, 9.30 – 11.00




  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub em [email protected]


European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; oplata 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali)


  • środa, 19 października, 17.30 – 19.30




  • Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-m [email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama