Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:03
Reklama KD Market

Najlepsze uczelnie 2017



Względnie poczytny w drugiej połowie XX w. tygodnik „US News & World Report” od 2010 roku funkcjonuje głównie w formacie elektronicznym. W wersji i elektronicznej, i drukowanej ukazują się już tylko doroczne rankingi uczelni i szpitali. Kilka dni temu opublikowany został ranking „Najlepsze uczenie 2017” (2017 Best Colleges). To najpopularniejszy od lat ranking szkolnictwa wyższego w USA, co oznacza, że już w tym tygodniu internetową stronę US News odwiedzą wielomilionowe rzesze młodzieży, szczególnie tych, którzy do wiosny 2017 r. zechcą podjąć decyzje o wyborze miejsca i kierunku studiowania.

Tegoroczna publikacja zawiera dane dotyczące ponad 1800 instytucji szkolnictwa wyższego, z czego 1374 uczelni poddano ocenie w różnych kategoriach. W najbardziej prestiżowej kategorii National Universities pierwsze miejsce utrzymał Princeton, Harvard University jest ponownie drugi, a trzecie miejsce przypadło do podziału pomiędzy University of Chicago i Yale University.

Mieszkańcy Wietrznego Miasta z satysfakcją zauważą, że oprócz University of Chicago w pierwszej pięćdziesiątce znalazły się także Northwestern University (12. miejsce) i University of Illinois w Urbana-Champaign (44. pozycja). Z innych okolicznych uczelni wśród pierwszej dwusetki znalazły się Loyola University (99), Illinois Institute of Technology (103), DePaul University (124) i University of Illinois at Chicago (152). Niezła widoczność w rankingu chicagowskich uczelni cieszy na pewno miejscowych i agencje, których działalność wiąże się z rozwojem gospodarczym, promocją miasta i regionu oraz utrzymaniem jak najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

Ale nie tylko planujący studia i ekonomiści analizują najnowszy ranking. Wśród zainteresowanych jest też niewątpliwie olbrzymia rzesza pracowników wyższych uczelni. Szczególnie rektorów i przedstawicieli administracji, którzy w rankingach poszukują potwierdzenia swoich wysiłków w tworzeniu marki i wizerunku swoich instytucji. W większości amerykańskie uczelnie są instytucjami typu not-for-profit lub utrzymywane są w dużym stopniu przez stanowe i inne lokalne budżety. Jednak konkurencja i zabiegi związane z brandingiem wcale nie są wśród nich mniej intensywne niż wśród firm prywatnych każdego sektora. Wśród najbardziej elitarnych i największych uniwersytetów gra o najlepszych studentów, pracowników naukowych i najlepszą infrastrukturę łączy się z zabiegami o wielomilionowe granty na badania oraz datki fundacji i absolwentów na fundusze rozwoju i stypendia.

W takich elitarnych i selektywnych, jeśli chodzi o przyjęcia uczelniach, czesne rzędu 50 tys. dolarów za rok studiów na poziomie podstawowym (bachelor’s degree) nie jest już rzadkością. A podniesienie rocznego czesnego o kilka procent jest przeważnie bardziej powodowane chęcią przyciągnięcia większej ilości kandydatów, którzy poszukują elitarności i dla których wysokość opłat nie ma znaczenia. Nawet jeśli zmuszeni są do finansowania części czesnego, biorąc studenckie pożyczki, jako absolwenci mogą liczyć na znalezienie dobrze płatnych etatów w renomowanych firmach i ze spłatą przeważnie nie będzie problemu.

Gorzej natomiast jest z coraz większą rzeszą studentów i absolwentów przeciętnych uczelni, które plasują się niżej w rankingach. Tu powodowane konkurencją czesne jest nie aż tak dużo mniejsze, a zapotrzebowanie na pożyczki na opłatę czesnego jeszcze większe. Jednocześnie w tysiącach takich przeciętnych uczelni prawdopodobieństwo ukończenia studiów i znalezienia dobrze płatnej posady jest już dużo mniejsze. Nie ma się więc co dziwić, że szybko rośnie liczba studentów i absolwentów amerykańskich uczelni, którzy zalegają ze spłatą zaciągniętych pożyczek. Niektórzy wręcz twierdzą, że w związku ze studenckimi długami nie mogą sobie pozwolić na zakup samochodu czy domu, co z kolei ogranicza wzrost gospodarczy.

W związku z powyższym doroczny ranking uczelni opublikowany przez US News może być ciekawą lekturą. W tym roku dodatkowo polecamy rzucić okiem na ranking najlepszych globalnych uniwersytetów (Best Global Universities), w tym pozycje niektórych polskich instytucji. Ale przy wyborze miejsca studiowania proponujemy wziąć pod uwagę i inne rankingi. Tu szczególnie przydatny może okazać się ranking o nazwie „The Top 25 Recruiter Picks”, który kilka lat temu sporządzony został przez „Wall Street Journal”. Klasyfikacji, w tym również pod względem kierunku studiów, dokonali rekrutujący absolwentów pracodawcy. Koszt studiów nie jest tam aż tak wielki jak na najlepszych uczelniach w rankingach US News, a prawdopodobieństwo ukończenia studiów, znalezienia dobrze płatnej pracy i uniknięcia problemów ze spłatą ewentualnej pożyczki – jeszcze większe.

Bogdan Pukszta


PACC POLECA:


Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:


How to Start Your Business: Venture Workshops (bezpłatne sesje informacyjne dla przedsiębiorców na temat podejmowania pierwszych kroków przy zakładaniu i w finansowaniu nowego biznesu)

  • czwartki, 8–29 września, 18.00–20.00


  • Illinois SBDC at UIC, Lincoln Hall Room 107, 707 South Morgan Street, Chicago, IL



  • Informacje/rejestracja: bit.do/ILSBDCUIC-Workshops; tel. (312) 996-4057



European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata – 10 dol. członkowie, 20 dol. pozostali))

  • środa, 21 września, 17.30–19.30


  • Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]


Growing Your Business with Technology (bezpłatna dwudniowa sesja informacyjna na temat praktycznych i niedrogich technologii do zastosowania w biznesie przez ich włascicieli)


  • czwartek, 22 września i piątek, 23 września, 8.00–16.00




  • City Colleges of Chicago, 1900 W. Van Buren St., Chicago, IL



  • Rejestracja i dodatkowe informacje: www.thechthursdayschicago.com lub tel. 1-866-420-0296


Poland Business Forum (sesja informacyjna i dyskusja na temat aktualnej sytuacji Polski pod względem politycznym i gospodarczym oraz nowych możliwości inwestycyjnych; opłata – 35 dol. członkowie Chicagoland Chamber of Commerce i Polish American Chamber of Commerce, 70 dol. pozostali)

  • czwartek, 29 września, 8.30–11.30


  • The Ritz-Carlton Chicago,1160 East Pearson Street, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje/rejestracja: Kim Rodgers, tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama