Ciągła dokumentacja naszej działalności powinna stać się nawykiem i rutyną. Dla wielu właścicieli małych przedsiębiorstw kolekcjonowanie rachunków, logowanie przejechanych mil i wykonanej pracy wydaje się marnowaniem czasu. Jednak czynności te okazują się często krytyczne zarówno dla firm transportowych, jak i samych kierowców.
Dobrze prowadzony i udokumentowany program bezpiecznej pracy (ang. Safety Program) może stać się przydatny pod wieloma względami. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na trzy:
zapobieganie wypadkom
pomoc w szybszym powrocie do pracy osobom poszkodowanym w wypadkach
obniżka kosztów ubezpieczeń komercyjnych
Firmy ubezpieczeniowe zwracają specjalną uwagę na zdrowie kierowców. Nawet najdrobniejsze zmiany w systemie pracy, które skutkują polepszeniem zdrowia i samopoczucia kierowców, mogą okazać się czynnikiem, który wyróżni was od konkurencji. Wszyscy ubezpieczyciele dostali do rąk narzędzie (prezent od Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA), dzięki któremu mogą monitorować firmy transportowe i którym coraz częściej się posługują. Prezentem tym jest punktacja CSA (Compliance, Safety, Accountability – inicjatywa, która mierzy stosowanie się do reguł, bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność kierowców).
Kierując się punktacją widoczną na waszym koncie decydują, czy i w jakiej wysokości może być przyznane ubezpieczenie, przyglądając się przy tym nie tylko dbałości o stan techniczny pojazdów, ale również zarządzaniu i szkoleniu kierowców.
Dobrze prowadzony program bezpiecznej pracy skłania firmy ubezpieczeniowe do obniżania stawek. Rezultatem ciągłego uświadamiania pracowników o skutkach poszczególnych postępowań jest mniejsza ilość wypadków, co wywołuje uśmiech na twarzach nie tylko kierowców i właścicieli firm, ale również ubezpieczycieli.
Mniejsza ilość wypadków przekłada się automatycznie na pozytywny bilans strat. W języku ubezpieczycieli oznacza to, że ubezpieczony zapłacił więcej niż uzyskał w odszkodowaniach, skutkiem czego są niższe składki ubezpieczeniowe.
Program bezpiecznej pracy odgrywa także niebagatelną rolę, kiedy dojdzie już do tego najgorszego, czyli wypadku. Powszechnie wiadomo, że dwie rzeczy są nie do uniknięcia: podatki i śmierć. W przypadku pracy kierowcy należy dodać do tego wypadki. Pytanie, które powinien postawić sobie każdy właściciel firmy transportowej, to nie „czy wypadek nastąpi”, ale „kiedy”?
W większości przypadków, od tego jak szybko poszkodowany pracownik wróci do pracy zależy wysokość odszkodowania. W praktyce im szybszy powrót, niezależnie na jaką pozycję, tym szybszy powrót na poprzednie stanowisko.
Jeżeli masz program bezpiecznej pracy (Safety Program), agent może się nim posłużyć jako kolejnym narzędziem negocjacyjnym, szczególnie jeżeli zbliża się okres odnowienia polisy.
W momencie kiedy na twoim koncie widnieje jedno, czy wiele roszczeń o odszkodowanie, ubezpieczenie będzie systematycznie podnosiło stawki. Może się nawet zdarzyć, że odmówi ponownego ubezpieczenia.
Jeżeli masz dobrze przygotowany „Driver Safety Program", twój agent ma podstawy, aby przekonywać firmy ubezpieczeniowe, że zaistniałe wypadki to wyniki nieszczęść, a sposób prowadzenia działalności jest właściwy, taki który może zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości.
Reasumując, posiadając prawidłowy program bezpiecznej pracy, będziesz miał mniej wypadków, a co za tym idzie, mniej roszczeń o odszkodowania. Jeżeli już będą, to mniejszego kalibru, a poszkodowani pracownicy szybciej wrócą do zajęć. Wszystko to spowoduje, że firmy ubezpieczeniowe będą chciały mieć twoją firmę jako stałego partnera, a stawki będą rozsądne.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve truckers!
Reklama