Gazety i strony internetowe związane z sektorem transportowym pełne są artykułów związanych z elektronicznymi dziennikami pokładowymi (Electronic Logging Devices, ELDs). Sprzedawcy i producenci tych urządzeń, profesjonalne magazyny, konsultanci transportu i ubezpieczyciele – każdy z nich ma swoją opinię na temat tego, czego można się spodziewać. Dla przeciętnego właściciela małej firmy transportowej ta masa wiadomości jest ciężka do przebrnięcia, a dodatkowo prawie każda z publikacji ma jakiś własny interes do sprzedania.
Dziś druga część artykułu rozjaśniającego nieco kwestie związane z elektronicznymi dziennikami pokładowymi.
6. Dane z ELD są odpowiednio zabezpieczone; nie można ich sfałszować – NIEPRAWDA.
Nawet jeżeli ELD prawidłowo rejestruje dane o godzinach jazdy i lokalizacji, to jednak kierowca wprowadza wymagane informacje. W związku z tym, odpowiedzialnością właściciela firmy jest sprawdzanie i potwierdzanie tych danych. Pomiędzy wieloma kwestiami, dominuje problem niezidentyfikowanego kierowcy, np. kiedy pojazd porusza się, a nikt nie jest zalogowany jako kierowca. Każda przejechana mila jest rejestrowana i system podaje ją jako milę niezarejestrowaną, bądź jako przejechaną bez przysługujących godzin, bądź z nieznanym kierowcą itd. Firmy transportowe muszą na bieżąco monitorować takie zachowania.
7. Kto jest zwolniony z obowiązkowego użytkowania ELD?
• kierowcy, którzy w 30-dniowym okresie pracują 8 lub mniej dni
• firmy holujące pojazdy
• pojazdy komercyjne wyprodukowane przed 2000 rokiem
8. Co zrobić, kiedy ELD się zepsuje?
• kierowca musi natychmiast odtworzyć godziny jazdy w papierowym dzienniku pokładowym – Log Book
• jeżeli to możliwe, wydrukować ostatnie 7 dni pracy i każdą kartkę podpisać
• dodatkowo ELD musi zostać naprawione w ciągu 8 dni, chyba że firma otrzymała specjalne przedłużenie od FMCSR (Federal Motor Carrier Safety Regulations)
9. Czy firmy transportowe mają jakąś motywację, by zainstalować ELD przed obowiązującym terminem?
Firmy, które pierwsze zainstalują ELD w swoich pojazdach, mają zdecydowaną przewagę nad ociągającymi się. Ma to pozytywny wpływ na punktację CSA (Compliance, Safety, Accountability – inicjatywa FMCSA, która mierzy stosowanie się do reguł, bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność kierowców). W momencie, kiedy ELD zacznie pracować na pokładzie waszej ciężarówki, negatywna punktacja godzin pracy (HOS) na CSA automatycznie zacznie spadać. Ponieważ od tego momentu nie ma możliwości, abyś jeździł nielegalnie, punkty z miesiąca na miesiąc się redukują i po dwóch latach konto jest czyste. Tymczasem ci, którzy będą czekali do 2017 r. na zainstalowanie ELD, będą borykali się z negatywną punktacją HOS przez kolejne dwa lata, czyli do 2019 roku. A zły rekord CSA to gorsze ładunki, wyższe ubezpieczenia itd.
10. Ci, którzy zainstalują ELD "pójdą z torbami".
Jedną z najczęstszych obaw jest strach przed bankructwem. Najczęściej wymieniane powody to:
• wysokie koszty urządzeń ELD i ich miesięcznej obsługi
• potencjalne straty godzin pracy
• restrykcyjne przepisy dotyczące godzin pracy
Czy są to powody do obaw? Wielu kierowców, którzy przeszli na ELD, nie chce powrotu do papierowych książek. Jest im po prostu wygodniej. Zaczynając pracę włączają ELD, logują swoje dane i od tego momentu ELD wykonuje całą robotę, podliczając każdą godzinę i uprzedzając kierowcę o zbliżającej się przerwie, bądź końcu dnia pracy.
Czy ELD są za drogie? Dzięki galopującej technologii ceny wszystkich elektronicznych gadżetów zdecydowanie spadły. FMCSA szacuje, że średnia cena rocznego użytkowania ELD (miesięczna rata za urządzenie plus serwis) wyniesie 495 dol., przy rozpiętości cen od 165 do 832 dol. za pojazd. Biorąc pod uwagę ogólne wydatki firm transportowych, nie wydaje się, aby ELD spowodowały upadek biznesów.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!
Reklama