Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 09:46
Reklama KD Market

Szydło: celem Ukraina w UE; Hrojsman: relacje z Polską - strategiczne



Celem jest członkostwo Ukrainy w UE; wolna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa Europy - mówiła w środę w Krynicy premier Beata Szydło. Szef ukraińskiego rządu Wołodymyr Hrojsman ocenił, że partnerstwo z Polską jest dla jego kraju strategiczne.

Do spotkania premierów Polski i Ukrainy doszło przy okazji odbywającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego. Szefowie rządów rozmawiali o zacieśnianiu współpracy w dziedzinach gospodarki, infrastruktury, energetyki, kultury, a także o kwestiach historycznych w relacjach między obu krajami. Poruszono także temat zorganizowania konsultacji międzyrządowych.

"Chcemy, żeby Ukraina się rozwijała, żeby kontynuowała proces reform, który rozpoczęła, i (żeby) zakończyła (go) z sukcesem. Dla Polski Ukraina w UE, to ten cel, który chcielibyśmy, żeby został spełniony" - powiedziała szefowa rządu po spotkaniu z Hrojsmanem.

"Mam nadzieję, że uda się w bardzo krótkim czasie rozwiązać problemy, które w tej chwili są związane z agresją Rosji na Ukrainę. Życzymy tego bardzo serdecznie. Polska niezmienne stoi na stanowisku, że jesteśmy i chcemy być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej. Podkreślamy, że wolna, suwerenna, demokratyczna Ukraina, to jest gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski" - powiedziała Szydło

Dodała, że życzy Ukrainie, aby konflikt z Rosją mógł zostać zakończony. "Polska zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, uważamy, że porozumienie mińskie musi być wypełnione i takie stanowisko będziemy prezentować w czasie szczytu (UE), kiedy będzie dyskusja na ten temat w Brukseli" - zadeklarowała.

Kolejne tematy rozmów z premierem Ukrainy - relacjonowała Szydło - to kwestie wzajemnej współpracy, m.in. wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne. "Chcemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne, chcemy budować infrastrukturę, która będzie również nas łączyła, chcemy prowadzić wspólne projekty w zakresie rozwoju instytucji obywatelskich, mamy wiele projektów kulturalnych, które możemy realizować" - wyliczała szefowa rządu.

Szydło wyraziła też nadzieję, że relacje z Ukrainą będą jeszcze lepsze i pogłębione, "Polska i Ukraina (to) państwa sąsiedzkie, ta dobra współpraca jest jak najbardziej potrzebna, konieczna i gwarantująca bezpieczeństwo europejskie" - oceniła.

"Oczywiście Polska i Ukraina - o czym również rozmawialiśmy - to jest też nasza wspólna historia, często historia niełatwa, trudna, ale powinniśmy dzisiaj szukać w tej historii tych płaszczyzn, które nas łączą, powinniśmy tę historię na pewno wyjaśniać, na pewno szukać prawdy, ale budować bezpieczną przyszłość w oparciu o to, że dla nas, dla obydwu naszych państw, wspólna koegzystencja, bycie sąsiadami, dobre relacje, są gwarancją tego, żebyśmy mogli mówić o bezpieczeństwie, o tym, że razem stawiamy czoła wyzwaniom, pojawiąjącym się zagrożeniom, które płyną od państw, a właściwie od jednego państwa, które w tej chwili próbuje nam pokazać swoją siłę. Mam tu na myśli Rosję" - powiedziała Szydło.

Podkreśliła, że słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2008 r. w Tbilisi, który mówił, że po Gruzji przyjdzie czas na inne państwa, okazały się prorocze. Jak dodała, dziś państwem, które padło ofiarą agresora, jest Ukraina. "Wspólnie uznaliśmy, że musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić więcej do takich aktów, ażeby budować pokój w Europie, a jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy ze sobą ściśle współpracować, realizować projekty gospodarcze, wspólnie budować bezpieczeństwo i dobre relacje między naszymi narodami" - podkreśliła.

Polska premier pogratulowała Ukrainie 25 lat niepodległości.

Szef ukraińskiego rządu podziękował Polsce za niezmienne popieranie integralności terytorialnej Ukrainy. Zaznaczył, że oba kraje mają potencjał współpracy m.in. w dziedzinie obronności, gospodarki, energetyki, współpracy transgranicznej. "Powinniśmy bardzo delikatnie podchodzić do kwestii historycznych" - mówił. Ocenił, że Polska i Ukraina powinny porozumieć się ws. wspólnego stanowiska. "Mamy nieprostą przeszłość. Jestem przekonany, że będziemy mieli strategiczną, bardzo ważną wspólną przyszłość" - dodał.

Hrojsman dziękował Polsce za wspieranie dążeń euroatlantyckich Ukrainy, integracyjnych, za wspieranie zniesienia reżimu wizowego. "Będziemy integrować się z Europą, Unią Europejską, to jest kurs niezmienny. Chcemy być państwem europejskim, demokratycznym, a partnerstwo z Polską jest na tej drodze strategiczne" - podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Dodał, że z polską premier omówił problem kolejek na polsko-ukraińskiej granicy. Podkreślił, że celem jest znalezienie mechanizmów, by przekraczanie granicy było bardziej komfortowe.

Potwierdził zaproszenie dla polskiej premier do złożenia wizyty na Ukrainie.

Hrojsman we wtorek odbył rozmowy z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Szefowie rządów: Polski, Słowacji, Czech i Węgier po spotkaniu wyrazili wsparcie dla dalszych dążeń integracyjnych Kijowa z UE, w tym w kwestii wprowadzenia ruchu bezwizowego oraz ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej. Premier Ukrainy wyraził nadzieję, że spotkanie zaowocuje inicjatywami w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego V4 i Ukrainy. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama