Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 14:31
Reklama KD Market

Propozycja nowego programu USCIS dla zagranicznych inwestorów



Kilka dni temu, w elektronicznym biuletynie rozesłanym przez Fragomen, dużą firmę prawniczą specjalizującą się w prawie emigracyjnym, zauważyliśmy informację o najnowszej propozycji amerykańskiego urzędu imigracyjnego (U.S. Citizenship and Immigration Services, USCIS) ustanowienia nowego programu dla zagranicznych przedsiębiorców. W ramach programu o nazwie „International Entrepreneur Rule” zagraniczni przedsiębiorcy, którzy założyli nowy biznes w USA z potencjałem szybkiego rozwoju i tworzenia miejsc pracy, mogą ubiegać się o maksymalnie pięcioletni legalny pobyt w USA. Możliwe, że to krok we właściwym kierunku.

Dzięki proponowanym nowym przepisom, urzędnicy DHS (Department of Homeland Security) będą mogli udzielić warunkowego zezwolenia (tzw. parole) na pobyt dla zagranicznych przedsiębiorców, którzy:

– posiadają co najmniej 15 proc. udziału w nowo powstałej firmie i są aktywnie zaangażowani w działalność tej firmy

– mogą wykazać, że dzięki zainwestowanemu przez amerykańskich inwestorów kapitałowi (co najmniej 345 tys. dol.) i/lub finansowemu wsparciu agencji rządowych, start-up posiada ewidentny potencjał szybkiego rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy.

Według proponowanych przepisów, przedsiębiorcy mogą uzyskać wstępnie pozwolenie na pobyt w USA przez okres do dwóch lat. Jeśli po tym okresie okaże się, że start-up rzeczywiście rozwija się i przynosi korzyści otoczeniu, będzie możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt do trzech lat dodatkowo.

Więcej szczegółów dotyczących propozycji nowego programu można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.uscis.gov. Po oficjalnym opublikowaniu propozycji w Rejestrze Federalnym, każdy obywatel będzie miał 45 dni na wyrażenie swojej opinii. Ostateczny tekst nowych przepisów ustalony zostanie przez USCIS po przeglądzie wszystkich opinii.

Już kilka miesięcy temu podawaliśmy w tym miejscu informacje, że ponad 50 proc. najnowszych amerykańskich start-upów, których wartość szacowana jest na ponad miliard dolarów założona została przez imigrantów. Biorąc pod uwagę możliwość dodatkowych korzyści dla gospodarki, trudno spodziewać się opinii zdecydowanie negatywnych na temat nowego programu. Natomiast można się spodziewać sugestii ulepszenia proponowanych przepisów poprzez na przykład zwrócenie uwagi, że okres pięciu lat jest zbyt krótki, by rozwinąć start-up od fazy początkowej do dojrzałości.

Przewiduje się, że proces uprawomocnienia nowych przepisów potrwa kilka miesięcy. To, czy przepisy wejdą w życie i będą realizowane, zależeć może od wyniku jesiennych wyborów i nowej administracji. Poza tym, jest to kolejna próba zmiany przepisów prawnych bez udziału Kongresu, co może oznaczać ich krótkoterminowość, nawet jeśli już wejdą w życie.

W międzyczasie kandydaci partii posiadającej obecnie władzę wykonawczą będą mieć dodatkowy argument, by zachęcić wyborców do tego, by w pierwszy wtorek listopada pomogli w przedłużeniu kadencji tej partii na kolejne cztery lata.

Możliwe, że jest to kolejna próba politycznego wykorzystania tematu związanego z imigracją w coraz gorętszym okresie przedwyborczym. (Tu trochę na myśl przychodzą ciągle niedotrzymane obietnice i propozycje polityków związane z przyłączeniem Polski do programu o ruchu bezwizowym.) Jednak nie sposób nie zauważyć, że jest to równoczesne potwierdzenie, jak ważny jest temat wpływu imigracji i potencjalnych imigrantów na amerykańską gospodarkę. I jak można było zauważyć chociażby w tym tygodniu, zmusza do zmiany w poglądach nawet Donalda Trumpa.

Bogdan Pukszta


PACC POLECA:


Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Taste of Polonia (największy na świecie polonijny festiwal artystyczno-kulinarny)


  • piątek–poniedziałek, 2–5 września




  • Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: [email protected]


 

How to Start Your Business: Venture Workshops (bezpłatne sesje informacyjne dla przedsiębiorców na temat podejmowania pierwszych kroków przy zakładaniu i w finansowaniu nowego biznesu)

  • czwartki, 8 – 29 września, 18.00 – 20.00


  • Illinois SBDC at UIC, Lincoln Hall Room 107, 707 South Morgan Street, Chicago, IL



  • Informacje/rejestracja: bit.do/ILSBDCUIC-Workshops; tel. (312) 996-4057How to Write a Business Plan – What You Need to Know! (bezpłatna sesja informacyjna na temat przygotowania i opracowania planu biznesowego)


  • piątek, 9 września, 9.30 – 11.00




  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL


    Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]


Business After Hours (otwarte spotkanie networkingowe organizowane wspólnie przez PACC i Niles Chamber of Commerce)

  • czwartek, 15 września, 19.00 – 21.00


  • Royal Kitchen & Bath Cabinets, 7727 N. Milwaukee Ave., Niles, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]


 

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; oplata 10 dol. – członkowie, 20 dol. – pozostali))

  • środa, 21 września, 17.30 – 19.30


  • Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL



  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]


 

Poland Business Forum (sesja informacyjna i dyskusja na temat aktualnej sytuacji Polski pod względem politycznym i gospodarczym oraz nowych możliwości inwestycyjnych; opłata 35 dol. członkowie Chicagoland Chamber of Commerce i Polish American Chamber of Commerce; 70 dol. pozostali)

  • czwartek, 29 września, 8.30 – 11.30


The Ritz-Carlton Chicago,1160 East Pearson Street, Chicago, IL

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama