W ubiegły poniedziałek burmistrz Rahm Emanuel uczestniczył w uroczystym otwarciu nowej głównej siedziby Motorola Solutions Inc. przy 500 W. Monroe St. w dzielnicy West Loop. Firma po ponad pięćdziesięciu latach powróciła do centrum Chicago, gdzie będzie zatrudniać około 800 osób. Razem z biurem sprzedaży przy Michigan Ave. da to liczbę około 1100 pracowników. Dotychczasowa siedziba telekomunikacyjnego giganta w Schaumburgu ma pozostać miejscem pracy dla ok.1600 osób, głównie specjalistów w dziedzinie inżynierii. Prezes Motoroli Greg Brown jako powody przeprowadzki z przedmieść podaje zmiany w filozofii firmy oraz dużą dostępność wykształconych i wykwalifikowanych pracowników w mieście.
Podobne plany jak Motorola ma wiele innych korporacji z aglomeracji Chicago, które obecnie mają swoje siedziby poza miastem. McDonald’s ogłosił niedawno otwarcie nowego biura w dawnej siedzibie Harpos Studios wiosną 2018 r. Przeprowadzkę na Fulton Market w 2017 r. zapowiedziała firma technologiczna Glassdoor. Sąsiadować będzie ona z nową siedzibą Google’a, która została otwarta przy tej samej ulicy w grudniu 2015 r. Przedtem środkowo-zachodnie biuro giganta znajdowało się w River North.
Powyższe przykłady stanowią powód do zadowolenia dla burmistrza Emanuela
oraz kierowanej przez niego organizacji World Business Chicago, jak i tych, którzy swoje życie i karierę zawodową wiążą z centrum miasta. Jednak dla wielu zmiany te oznaczają utratę dotychczasowego zatrudnienia. Motorola w związku z reorganizacją zwolniła około 500 osób pod koniec 2015 r. Nie jest tajemnicą, że planowana przeprowadzka McDonald’s z Oak Brook do Chicago wiąże się z zakładaną redukcją kosztów. Sieć chce zaoszczędzić 500 mln dolarów do końca 2017 r. poprzez cięcia wydatków administracyjnych. Szacuje się, że w praktyce będzie to oznaczać zmniejszenie zatrudnienia o kilkuset pracowników. Połączone Heinz i Kraft, które również przenoszą się do centrum, zwolniły 700 osób w lipcu ubiegłego roku. Zmiany siedziby wynikają więc nie tyle z atrakcyjności samego miasta, co z trudności w prowadzeniu biznesu w Illinois.
Problem jest jednak znacznie większy. Pomimo wysiłków władz stanu, dążących do uatrakcyjnienia go jako miejsca do prowadzenia biznesu, w ostatnich latach doświadcza on odpływu firm w inne rejony kraju. Atrakcyjne, centralne położenie i bliskość ośrodków naukowych przegrywają z wysokimi podatkami i kosztami zatrudnienia. W samym tylko 2015 r. tysiące miejsc pracy zostało przeniesionych do innych stanów. Niemal dokładnie rok temu firma Hoist Liftruck z Bedford Park, zatrudniająca w tym czasie około 500 osób, zapowiedziała przenosiny do sąsiedniej Indiany. Prezes firmy szacował, że przeprowadzka 15 mil na południowy-wschód to dla niego oszczędność rzędu 2 mln dolarów rocznie. Również latem zeszłego roku Mitsubishi Motors ogłosiło zamknięcie fabryki Outlandera w Normal w środkowej części stanu. Takich przykładów jest więcej. Trudno się im dziwić, biorąc pod uwagę wysokie wynagrodzenia pracowników związkowych i jedne z najwyższych w kraju podatków. Tylko New Jersey wyprzedza Illinois pod względem wartości podatku od nieruchomości. Średnia w naszym stanie to niemal 3900 dol., podczas gdy w Indianie jest to jedynie 1083 dolarów. Wielu przedsiębiorców wymienia także korupcję wśród miejscowych polityków i skomplikowane regulacje jako kolejne z przeszkód w prowadzeniu biznesu w Chicago i okolicach.
Illinois wydaje się naturalnym wyborem dla polskich firm chcących zaistnieć na amerykańskim rynku. Chicago jest powszechnie znane jako miasto z bardzo wysoką koncentracją ludności polskiego pochodzenia. I tak producent stolarki okiennej FAKRO ma swoją amerykańską siedzibę w Addison, IL, Comarch – polski potentat w dziedzinie IT wybrał Rosemont, IL, a internetowy kantor wymiany walut Cinkciarz.pl jest w trakcie zakładania biura przy Michigan Ave. w centrum Chicago. Takich przykładów mogłoby być więcej, jednak to zarówno Wschodnie i Zachodnie Wybrzeże coraz częściej są wybierane przez polskich przedsiębiorców. Założona w Wieluniu Korona, zajmująca się produkcją świec dekoracyjnych, otworzyła siedzibę w Wirginii w 2014 r. Rośnie również liczba polskich firm w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej – jeszcze kilka lat temu można było je policzyć na palcach jednej ręki, dziś jest ich ponad 20.
Konkurencja pomiędzy stanami jest bardzo duża, a Illinois wypada dość blado w porównaniu z innymi. Nic więc dziwnego, że firmy wyprowadzają się w inne rejony kraju, a te, które decydują się zostać, są zmuszone do redukcji kosztów. Problemy te stanowią duże wyzwanie dla lokalnych polityków, izb gospodarczych i samych przedsiębiorców. Bardzo istotna będzie współpraca pomiędzy stronami. Kluczem do sukcesu powinny być zmiany w legislacji i lepsze wykorzystanie potencjału stanu.
Liwia Kubiak
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:
Rejs PACC po rzece Chicago i jeziorze Michigan (doroczna impreza integracyjna PACC ; bilety 125 dol., wymagana rezerwacja)
niedziela, 21 sierpnia, 11.00 – 15.00
River City Marina, Chicago, IL
- dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail: [email protected]
What’s New in 2016 for Tobacco Retailers (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców i sprzedawców na temat nowych regulacji dotyczących handlu tytoniem)
- środa, 24 sierpnia, 15.00 – 16.30
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
- dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]
How to Really Start Your Business (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat podejmowania pierwszych kroków przy zakładaniu i w rozwoju nowego biznesu)
- środa, 31 sierpnia, 15.00 – 16.30
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
- dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]
Taste of Polonia (największy na świecie polonijny festiwal artystyczno-kulinarny)
piątek–poniedziałek, 2–5 września
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
- dodatkowe informacje: [email protected]
Business After Hours (otwarte spotkanie networkingowe organizowane wspólnie przez PACC i Niles Chamber of Commerce)
- czwartek, 15 września, 19.00 – 21.00
Royal Kitchen & Bath Cabinets, 7727 N. Milwaukee Ave., Niles, IL
- dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]
European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata 10 dol. – członkowie, 20 dol. – pozostali)
- środa, 21 września, 17.30 – 19.30
Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL
- dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]