Za nami burzliwe konwencje obu partii – republikańskiej i demokratycznej, na których zostali oficjalnie przedstawieni kandydaci jednej i drugiej frakcji na prezydenta USA. Hillary Clinton to pierwsza kobieta w historii Stanów Zjednoczonych z szansą na objęcie fotela w Białym Domu. Donald Trump z kolei jest chyba najbardziej kontrowersyjnym kandydatem na stanowisko amerykańskiej głowy państwa, jakiego pamiętamy. Różni ich podejście niemal do każdej kwestii. Jedną z nich jest problem handlu zagranicznego. W tym kontekście warto się zastanowić, co może oznaczać wybór jednego i drugiego kandydata dla wymiany handlowej między Polską a USA.
Osiem lat prezydentury Baracka Obamy to, poza okresem recesji w 2009 roku, czas systematycznego i stabilnego wzrostu wymiany towarów pomiędzy krajami. Od 2010 roku bilans handlowy pozostaje na korzyść Polski – nadwyżka w handlu z USA pod koniec 2015 roku wyniosła prawie 1,9 mld dolarów. Dane z pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku pokazują ok. 933 mln deficytu po stronie amerykańskiej.
Liczby te z pewnością nie cieszą Donalda Trumpa, który podkreśla potrzebę zredukowania, a najlepiej wyeliminowania deficytu w amerykańskim obrocie handlowym. Republikański kandydat od początku kampanii jest oskarżany przez swoich oponentów o próbę wywołania wojny handlowej z resztą świata. Głosy te pojawiały się szczególnie w okresie, kiedy Trump proponował wprowadzenie ceł na towary sprowadzane z Chin i Meksyku czy zerwanie części umów o wolnym handlu. Biznesmen jest zdecydowanym przeciwnikiem tych ostatnich. Od chwili zgłoszenia swojej kandydatury bardzo krytycznie wypowiada się na temat proponowanego Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). To planowane porozumienie pomiędzy USA a Unią Europejską jest postrzegane przez sporą część polskich analityków jako potencjalny impuls dla wzrostu polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych. Miałoby to być możliwe dzięki zniesieniu barier taryfowych i administracyjnych.
Hilary Clinton jest zdecydowanie bardziej przyjazna międzypaństwowym porozumieniom handlowym i zdaje się lepiej rozumieć potrzebę oraz złożoność współczesnego rynku międzynarodowego. Takie podejście wydaje się bardziej korzystne z polskiego punktu widzenia. Demokratka jeszcze jako sekretarz stanu USA wspierała ideę TTIP, jednak po starcie kampanii prezydenckiej, pod wpływem wewnętrznych nacisków, wycofała swoje poparcie dla projektu. Wygląda więc na to, że – niezależnie od tego, który z kandydatów obejmie urząd amerykańskiej głowy państwa w listopadzie – negocjowanie porozumienia pomiędzy USA a Unią nie będzie priorytetem Białego Domu.
Wydaje się więc, że bez względu na wynik wyborów kwestia potencjalnego wzrostu w obrocie towarów między Polską a USA będzie zależała głównie od promocji polskiego eksportu i determinacji firm znad Wisły do rozwoju na amerykańskim rynku. Polish American Chamber of Commerce (PACC) od ponad dwudziestu lat działa na rzecz propagowania polskich firm i produktów w USA. Niezależnie od tego, kto zastąpi Baracka Obamę na stanowisku prezydenta, PACC z pewnością nie ustanie w tych dążeniach przez kolejne cztery lata.
Liwia Kubiak,
współpraca Bartłomiej Nerko
PACC POLECA:
Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:
European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze; opłata 10 dol. – członkowie, 20 dol. – pozostali)
środa, 17 sierpnia, 17.30 – 19.30
Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]
How to Market Your Business Effectively (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat skutecznego marketingu)
- piątek, 19 sierpnia, 9.30 – 11.00
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]
Rejs PACC po rzece Chicago i jeziorze Michigan (doroczna impreza integracyjna PACC; bilety 125 dol., wymagana rezerwacja)
niedziela, 21 sierpnia, 11.00 – 15.00
River City Marina, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]
How to Really Start Your Business (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat pierwszych kroków przy zakładaniu i w rozwoju nowego biznesu)
- środa, 31 sierpnia, 15.00 – 16.30
City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]
Taste of Polonia (największy na świecie polonijny festiwal artystyczno-kulinarny)
piątek – poniedziałek, 2 – 5 września
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL
- Dodatkowe informacje: [email protected]