Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 01:10
Reklama KD Market

Sałatka z grzybami i pęczakiem

Sałatka z grzybami i pęczakiem
DSC_8757

Czas przygotowania 1 godz.
Koszt: 5 dol. 8 porcji

Składniki:
1 kubek kaszy pęczak (ang. pearl barley)
2 szalotki cienko pokrojone (ang. shallots)
1/3 kubka oleju rzepakowego lub innego o wysokiej temperaturze dymienia
2 łyżki oleju z oliwek
1 funt małych pieczarek portobello
2 łodyżki świeżego tymianku (ang. thyme)
2 ząbki czosnku
3 łyżki masła
1 kubek poszatkowanych liści kolendry (ang. cilantro)
1 kubek poszatkowanej zielonej pietruszki (ang. parsley)
2 łyżki soku z cytryny
tarty ser parmezan
sól i pieprz

Polubiłem pęczak. Niby stary smak, znany z dzieciństwa, ale ostatnio odkryty na nowo. Z domu rodzinnego pamiętam pęczak podawany z sosem grzybowym do bitek lub innego rodzaju mięsa. Ale jak się okazuje sposobów na przyrządzanie tej kaszy jest całe mnóstwo, co przekłada się przy okazji na zdrowe jedzenie. Pęczak więc od pewnego czasu (w przeciwieństwie do kaszy gryczanej) wywindował się wysoko na mojej liście ulubionych potraw.

Kilka słów o maśle, które jest ważnym składnikiem dzisiejszej potrawy. Warto zainwestować w masło dobrej jakości i na pewno – nie kupujcie masła solonego. Ma być kremowe, a sam smak ma przechodzić przez potrawę, którą przygotowujemy. Wszystkie inne przyprawy powinny być używane według własnego gustu.

Sam pęczak możemy przygotować nawet dzień wcześniej. Na dwa kubki gotującej się wody wrzucamy kubek kaszy, odrobinę soli i na małym ogniu gotujemy, aż woda zostanie zaabsorbowana przez kaszę.

Rozgrzewamy 1/3 kubka oleju rzepakowego na patelni i wrzucamy szalotki. Mieszamy aż nabiorą koloru i lekko się przypieką. Odkładamy na papierowy ręcznik, żeby nieco odsączyć olej. Grzyby kruszymy na większe kawałki w rękach. Olej z oliwek rozgrzewamy na dużej patelni do momentu, aż zacznie się lekko dymić. Wrzucamy grzyby i czekamy kilka minut aż podsmażą się na złoto. Najprawdopodobniej będziemy musieli odlać trochę wody z grzybów tak, żeby nie pływały. Kiedy lekko się przysmażą – solimy i pieprzymy, a następnie dodajemy masło, gałązki tymianku i rozgniecione ząbki czosnku. Mieszamy co jakiś czas i dosmażamy przez około 7 minut, nadal mieszając. W dużej misce łączymy kaszę, pietruszkę, kolendrę, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy sok z cytryny i około 1/3 kubka sera parmezan. Przed dodaniem grzybów do kaszy usuwamy tymianek, czosnek i odcedzamy. Dodajemy grzyby, szalotki i mieszamy, a przed podaniem lekko posypujemy serem. Podajemy na zimno. Smacznego.

Tekst i zdjęcia: Piotr Serocki

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama