Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 01:44
Reklama KD Market

Ile jest wart twój paszport?



W ubiegłym roku niemal sześć tysięcy Polaków otrzymało niemieckie paszporty. Także w USA co roku o naturalizację stara się kilka tysięcy naszych rodaków z zielonymi kartami. Po to, by m.in. móc podróżować bez wizy po całym świecie.

Czar Unii Europejskiej

Dzieje się tak pomimo tego, że paszport z polskim orłem jest coraz bardziej w cenie. W Niemczech Polacy to druga po Turkach grupa etniczna decydująca się na zmianę obywatelstwa, ale warto pamiętać, że zaledwie 2,8 proc. wszystkich mieszkających w Niemczech i Polsce obywateli RP teoretycznie spełnia warunki naturalizacji. Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec jedynie niewielki procent obywateli krajów UE decyduje się na zmianę obywatelstwa. Trudno się dziwić – paszporty krajów należących do Wspólnoty dają niemal te same przywileje. Może poza wciąż utrzymywanym przez USA obowiązkiem wizowym dla obywateli Polski, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii.

Uboczny skutek Brexitu

Z tym większym zainteresowaniem media zareagowały na wiadomość o masowym zainteresowaniu Brytyjczyków pozyskaniem obywatelstwa jednego z krajów UE. Powodem jest oczywiście Brexit, czyli wynik czerwcowego referendum, w którym większość mieszkańców Zjednoczonego Królestwa opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Może to się przełożyć na ograniczenia w zatrudnieniu obywateli brytyjskich na kontynencie, jeśli Londyn zdecyduje się na wprowadzenie obostrzeń dla imigrantów z krajów UE.

Nie skończyło się tylko na masowym poszukiwaniu informacji na stronach internetowych: urzędy paszportowe Irlandii zostały już zalane wnioskami Brytyjczyków. Wynika to z obowiązującego prawa, dającego prawa starania się o irlandzkie obywatelstwo osobom urodzonym na Zielonej Wyspie (niezależnie po której stronie wyspy) lub posiadającym irlandzkich przodków. Rząd Irlandii wręcz poinformował, że napływ wniosków paszportowych stanowi wyzwanie dla systemu wydawania dokumentów. Ucierpią zwłaszcza ci Irlandczycy, którzy rzeczywiście muszą udać się w podróż i potrzebują szybko paszportu – ostrzegł minister spraw zagranicznych tego kraju Charlie Flanagan. Jego resort opublikował na swoich stronach internetowych serię pytań i odpowiedzi dotyczących starań o obywatelstwo.

Zabawa prawdę powie

Rankingi wartości paszportów można uznać za formę zabawy, ale pokazują one do pewnego stopnia, jak ważne jest posiadanie obywatelstwa jakiegoś kraju. Chodzi nie tylko o możliwość swobodnego podróżowania po całym świecie, ale także o możliwość zatrudnienia, czy prowadzenia swobodnej działalności gospodarczej. Istnieją nawet agencje, które pomagają bogatym mieszkańcom globu w uzyskiwaniu obywatelstwa różnych krajów pozwalającego na ucieczkę przed podatkami.

O tym, co oznaczać może Brexit dla jakości życia Brytyjczyków, może świadczyć ranking Quality of Nationality Index, w którym mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa spadają w skali globalnej z 11 na 30 miejsce. Autor rankingu Dimitry Kochenov przypomina, że jeszcze niedawno Brytyjczyków w tym rankingu wyprzedzali tylko najbogatsi członkowie UE, na przykład Niemcy, czy Duńczycy. Teraz pozycja obywateli Zjednoczonego Królestwa plasować się będzie poniżej Portugalii, Słowenii, Polski i nawet Bułgarii.

Utracona moc Albionu?

Do tej pory brytyjski paszport był wymieniany w grupie „najmocniejszych” dokumentów podróży na świecie. Jego posiadacze mogli przemieszczać się bez wiz po większości krajów świata, a także przeprowadzać się na stałe i pracować w całej zjednoczonej Europie. Teraz wszystko zależeć będzie od wyniku negocjacji między Londynem a Brukselą. Trudno przypuszczać, aby Brytyjczycy podróżując na kontynent, musieli podróżować z wizami, ale prawo do zatrudnienia w krajach UE może zostać ograniczone.

Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie możliwość podróżowania bez wiz, brytyjski paszport wciąż należy do najlepszych na świecie. Według rankingu firmy Arton Capital, pomagającej najbogatszym w uzyskiwaniu kilku obywatelstw, jego posiadacze mogą wyjechać obecnie do 157 krajów świata bez starania się o wizę. Lepsi od Brytyjczyków są tylko Niemcy i Szwedzi (158). W tej samej grupie co mieszkańcy Albionu mieszczą się Francuzi, Finowie, Hiszpanie i Szwajcarzy. Dla porównania Polska znajduje się w tym zestawieniu w dziewiątej grupie państw z wynikiem 150 punktów, czyli krajów do których można jechać bez wizy. Identyczny wynik mają mieszkańcy… Malezji. Amerykanie sklasyfikowani są w czwartej grupie państw (mogą podróżówać bezwizowo do 155 krajów świata). Ranking Passport Index zamyka Afganistan z 24 krajami.

Ale Arton Capital ostrzega, że w najczarniejszym scenariuszu, gdyby doszło do trudnego rozwodu Londynu z Brukselą i przywrócenia ruchu wizowego między Europą a Wyspami, obywatele Wielkiej Brytanii mieliby zapewnione bezwizowe podróże do 123 krajów. W tabeli znaleźliby się nawet poniżej Meksyku. Arton spodziewa się także spadku wniosków o naturalizację w Wielkiej Brytanii ze strony bogatych inwestorów z takich krajów jak Cypr, Malta lub kraje iberyjskie.

Podobne wyniki przynosi także ranking firmy Henley & Partners, który nie bierze pod uwagę wyłącznie liczby krajów wpuszczających posiadacza paszportu bez wizy, ale także możliwość osiedlenia się i podjęcia pracy. Także w tym zestawieniu prowadzą Niemcy przed Szwedami, a Brytyjczykom przyszło dzielić trzecie miejsce z Finami, Francuzami, Włochami i Hiszpanami. Oczko niżej znaleźli się Amerykanie, razem z Belgami, Duńczykami i Holendrami.

Warto jednak pamiętać, że negocjacje w sprawie Brexitu zajmą jeszcze sporo czasu, zanim dojdzie do jakichkolwiek zmian. Na razie Brytyjczycy pozostają wciąż obywatelami Unii Europejskiej, ciesząc się wszystkimi wynikającymi z tego faktu przywilejami. Natomiast Polacy wciąż czekają na zniesienie obowiązku wizowego w USA. To z pewnością zwiększyłoby wartość naszego paszportu.

Jolanta Telega

[email protected]



Najsilniejsze paszporty świata według rankingu firmy Henley & Partners

  1. Niemcy



  1. Szwecja



  1. Finlandia, Francja, Włochy, Hiszpania, Wlk. Brytania



  1. Belgia, Dania, Holandia, USA



  1. Austria, Japonia, Singapur



  1. Kanada, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Korea Płd., Szwajcaria



  1. Grecja, Nowa Zelandia



  1. Australia



  1. Malta



  1. Czechy, Węgry, Islandia



  1. Słowacja



  1. Liechtenstein, Malezja, Słowenia



  1. Łotwa



  1. Estonia, Litwa



  1. Polska



  1. Monako



  1. Cypr



  1. San Marino



  1. Chile



  1. Hongkong


 

________

  1. Syria



  1. Somalia



  1. Irak



  1. Pakistan



  1. Afganistan


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama