Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 12:23
Reklama KD Market

Prawa pasażera. Jak latać za darmo?



 

Warto wiedzieć, że w niektórych okolicznościach linie lotnicze mają obowiązek dać pasażerowi rekompensatę w formie gotówki albo kuponów na bezpłatne przeloty.

Gdy parę lat temu wracałam z Atlanty, Jet Blue ogłosił, że poszukuje ochotników, którzy ustąpią miejsca. Nie miałam żadnych planów na resztę tego dnia, więc ustąpiłam miejsca matce, chcącej zdążyć na ślub syna. Do domu w Nowym Jorku dotarłam o cztery godziny później, o 22.00 zamiast o 18.00, a w zamian dostałam od Jet Blue dobry obiad plus kupony na dwa przeloty w dowolne miejsce na terenie USA ważne przez rok. Bogatsza o te doświadczenia, chcę się z Państwem podzielić informacjami o tym, jak latać za darmo.

Co to jest "bumping"?
Linie lotnicze starają się wypełniać samoloty do maksimum. Wiedzą, że statystycznie zawsze kilku pasażerów się nie pojawia, więc często przyjmują nieco więcej rezerwacji niż mają miejsc. Rezultatem bywa brak miejsc dla pasażerów, którzy przyjdą na lotnisko później, co po angielsku określa się jako "bumping". Prawo federalne tego nie zabrania, ale nakazuje udzielenie odpowiedniego odszkodowania dla niewpuszczonych na pokład pasażerów.


Gdy braknie dla ciebie miejsca
Gdy zabrakło miejsca dla pasażera, linia lotnicza musi zwrócić mu wartość jego biletu w jedną stronę, do maksymalnej kwoty 200 dol., gdy drugi samolot dowiezie go do miejsca przeznaczenia od godziny do dwóch później. Gdy pasażer spóźni się więcej niż dwie godziny na skutek braku miejsca, rekompensata zostaje podwojona (maksymalnie do 400 dol.). Warunkiem jest, by wina za spóźnienia leżała po stronie linii lotniczych; zakłócenia pogodowe, opóźnienia na lotnisku czy ataki terrorystyczne
rozgrzeszają przewoźników.
Płatność bywa w formie czeku, ale linie lotnicze przeważnie oferują kupony na przyszłe loty. W takim przypadku możesz upomnieć się o wyższą kwotę. Ile dostaniesz, zależy od pracownika linii lotniczych.
To pierwsza metoda podróżowania za darmo: upomnij się o rekompensatę, gdy linie lotnicze dowiozą cię z opóźnieniem przez nie spowodowanym.


Ustąp miejsca
Wielu nieprzyjętych na pokład pasażerów denerwuje się i głośno oponuje na lotnisku, co źle wpływa na wizerunek linii lotniczej. Dlatego w takich sytuacjach pracownicy linii poszukują pasażerów, którzy zrzekną się swoich miejsc dobrowolnie.
Przepisy nie nakazują żadnej specjalnej nagrody za dobrowolne odstąpienie miejsca w samolocie, ale przewoźnicy oferują ochotnikom jeden czy dwa bezpłatne bilety do dowolnego miejsca na terenie Stanów Zjednoczonych, a oprócz tego, oczywiście, miejsce na następny rejs. Jeżeli opóźnienie jest dłuższe, firma funduje obiad, a nawet nocleg w hotelu. Nagrody są hojne, bo linie lotnicze nie chcą zrażać pasażerów, dla których zabrakło miejsc. Negocjując nagrodę, spytaj, kiedy będziesz mógł wykorzystać oferowany kupon, kiedy on wygasa, czy możesz go odstąpić i czy możesz użyć go na kilka podróży.
Jeżeli samolot jest pełny, brak w nim miejsca dla zdesperowanego pasażera, a nikt nie chce odstąpić miejsca, linia lotnicza gotowa jest zaoferować nawet tysiąc dolarów nagrody w gotówce plus nocleg i obiad, gdy następny lot jest nazajutrz. Jeżeli ci się nie spieszy, to dlaczego nie skorzystać z takiej oferty?


Wymogi i wyjątki od reguły
Żeby dostać rekompensatę za brak miejsca, musisz mieć bilet wykupiony z odpowiednim wyprzedzeniem, potwierdzoną rezerwację, a do odprawy zgłosić się w przepisowym czasie. Na krajowych rejsach powinieneś zgłosić się do drzwi samolotu co najmniej 10 minut przed odlotem, choć coraz więcej linii stawia termin 30 minut, nawet jeżeli masz już kartę wstępu do samolotu. Jeżeli zgłosisz się później, możesz stracić przypisane dla ciebie wcześniej miejsce.


Są wyjątki w przywilejach dla pasażerów. Rekompensata nie należy ci się, jeżeli linie lotnicze dowiozą cię innym samolotem w przeciągu godziny od planowanego terminu przylotu, albo gdy są zmuszone użyć mniejszego samolotu. Reguły te nie stosują się do rejsów czarterowych oraz rejsów samolotami mieszczącymi 60 lub mniej pasażerów. Nie dotyczą też lotów międzynarodowych w kierunku USA, chociaż niektórzy przewoźnicy poddają się im dobrowolnie.

Unia Europejska ma swoje własne przepisy, zajrzyj pod adres: www.pasazer.com/pages/prawa-pasazerow.

Darmowa podróż za kupon lotniczy
Tak więc zabrakło dla ciebie miejsca w samolocie, albo ustąpiłeś swego miejsca jako dobry samarytanin. Dostałeś kupon upoważniający cię do dwóch bezpłatnych przelotów na terenie Stanów Zjednoczonych w przeciągu 12 miesięcy. Cieszysz się na bezpłatną podróż. Niestety, może się skończyć na marzeniach.


Jeżeli bierzesz urlop w ściśle określonym czasie, to szanse na skorzystanie z kuponu są małe. Linie lotnicze wyznaczają wiele blackout days, czyli zablokowanych terminów, gdy biletu za kupon dostać nie można: każde święta, wiele weekendów. Co więcej, nawet w zwyczajne dni przeznaczają one tylko niewielką część biletów na wymianę za podróżne kupony. Z tego powodu należy lot za kupon zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. Wielu wytrawnych podróżnych robi rezerwacje na przyszły rok zaraz po otrzymaniu kuponu. No i oczywiście, można lecieć tylko do miast obsługiwanych przez danego przewoźnika.
Gdy ustąpiłam miejsca w Atlancie, moja rodzina wykorzystała kupony przelotowe następnego lata z dużymi kłopotami, dopiero po zmianie daty, długości i miejsca planowanych wakacji. Gdy drugi raz nagrodzono mnie kuponami za opóźnienie lotu, nawet z nich nie skorzystałam. Ale ty możesz mieć więcej cierpliwości – więc warto spróbować.
Prawa pasażera linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych są spisane w broszurze pt. "Fly-Rights. A Consumer Guide to Air Travel", którą można pobrać z sieci: www.airconsumer.ost.dot.gov/publications/flyrights.htm.


Miłych wojaży!

Elżbieta Baumgartner

----

Czy masz pieniądze 
w Polsce?

Polskie banki pytają o twój numer Social Security na potrzeby FATCA.
Jeżeli nie wypełnisz "Oświadczenia o statusie FATCA", bank może zablokować ci konto. Wyjaśnienia w książce pt.: "Jak chować pieniądze przed fiskusem. Podręcznik agresywnej gry podatkowej”. 50 dol.+4 dol. za przesyłkę.

Również: "Podręcznik ochrony majątkowej. Jak zabezpieczyć majątek przez urzędami, Medicaid, wierzycielami, ex-małżonkiem, fiskusem i innymi wścibskimi". 50 dol. + 4 dol.
"Powrót do Polski" – finansowe i prawne dylematy amerykańskich reemigrantów. 30 dol.
Autor: Elżbieta Baumgartner. Książki są uaktualnione na rok 2016 i dostępne w D&Z House of Books pod adresem 5507 W. Belmont Ave. i 6601-15 W. Irving Park Rd. w Chicago, albo od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1(718) 224-3492. Spis treści wszystkich książek w Internecie:   www.PoradnikSukces.com.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama