Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 12:27
Reklama KD Market

Polska grupa etniczna w USA. Nowe statystyki

Jedną z publikacji Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej (PACC) jest drukowany co dwa lata informator, zawierający spis aktualnych firm członkowskich oraz informacje o izbie i na tematy praktyczne, pomocne w zakładaniu lub prowadzeniu biznesu. Publikacja ta jest właśnie w przygotowaniu i ukaże się pod koniec sierpnia. Opracowanie polega częściowo na uaktualnieniu podanej wcześniej podstawowej informacji statystycznej dotyczącej amerykańskiej Polonii, szczególnie z ekonomicznego punktu widzenia, co biuro PACC zawarło w dołączonej tabeli będącej podsumowaniem danych. Jest więc znakomita okazja, by zaobserwować, czy i w jakim stopniu zaszły jakieś zmiany.

Według najnowszych dostępnych danych (z 2014 r.) opracowanych przez US Census Bureau American Community Survey do polskiego pochodzenia przyznaje się 9 249 932 mieszkańców USA, z tego 465 116 urodzonych w Polsce. Pod względem demograficznym polska grupa etniczna jest trochę mniejsza niż pięć lat wcześniej. To było jednak do przewidzenia, biorąc pod uwagę nieco mniejszą liczbę imigrantów przybywających ostatnio z Polski. Dramatycznej zmiany jednak nie widać; w 2010 r. było ich tylko o kilkanaście tysięcy więcej.

Chociaż te dziewięć i ćwierć miliona to ok. 3 proc. całej populacji USA, jesteśmy jedną z największych grup etnicznych europejskiego pochodzenia. 5,1 miliona z nas posiada zatrudnienie, z tego ponad 261 tysięcy pracuje jako samozatrudnieni.

Średni dochód przeciętnego polonijnego gospodarstwa domowego wynosi 66 948 dol., o 2,3 proc. więcej niż średnia dla wszystkich gospodarstw domowych w USA. Z przychodem na mieszkańca jest jeszcze lepiej, bowiem w odniesieniu do przeciętnego Polonusa wynosi on 37 413 dol. To aż o 31 proc. więcej niż przeciętnego Amerykanina (28 555 dol.).

Ciekawie też wyglądają dane dotyczące własności miejsca zamieszkania. We własnym domu mieszka obecnie 72 proc. osób polskiego pochodzenia. To trochę mniejszy procent niż w roku 2010 (74,8 proc.), ale i tak dobrze, biorąc pod uwagę powolność w wychodzeniu z kryzysu na rynku nieruchomości sprzed kilku lat, i lepiej niż wskaźnik dla całej populacji USA, który wynosi 65,6 procent.

Widać, że dane dotyczące dochodów, zatrudnienia czy posiadania własnego mieszkania w odniesieniu do polskiej grupy etnicznej wyglądają nieźle w porównaniu ze wszystkimi mieszkańcami USA. Daje się jednak odczuć ogólny brak bardziej dynamicznego wzrostu, co może być potwierdzeniem ciągle nie najlepszych warunków ekonomicznych.

Jest też wskaźnik, który napawa optymizmem, i szczególnie wyróżnia polską grupę etniczną. Okazuje się, że mieszkańcy USA o polskim rodowodzie wyraźniej niż kilka lat temu inwestują w edukację. Na podstawie najnowszej informacji aż 40,1 proc. z nich (w wieku 25 lat lub więcej) posiada wykształcenie na poziomie licencjata (bachelor’s degree) lub wyższym. Dla porównania pięć lat temu było to 36,8 procent. Najnowsze dane wskazują też, że posiadanie wyższego wykształcenia w polskiej grupie etnicznej jest aż o ponad 10 proc. powszechniejsze niż w odniesieniu do całości amerykańskiego społeczeństwa.

W przyszłości postaramy się przeanalizować, czy i w jakim stopniu powyższe dane przekładają się np. na udział w życiu politycznym i/lub preferencje polityczne. Mamy także nadzieję, że bardziej szczegółowe nowsze dane staną się dostępne w odniesieniu do stanów takich jak Illinois.

Bogdan Pukszta

* Dane w rubryce "Polskie pochodzenie w stanie Illinois" z r. 2010


 fot.Artur Partyka



PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych dniach i tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

Brand Yourself & Your Business: Learn the Secrets of Fortune 500 Marketers! (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat tworzenia wizerunku osobistego i firmy)

  • środa, 13 lipca, 15.00 – 16.30

  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL



How to Open a Concession at O’Hare or Midway Airport (bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat możliwości otwarcia własnej restauracji lub sklepu na lotniskach w Chicago)

  • piątek, 15 lipca, 9.30 – 11.00

  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]


European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)

  • środa, 20 lipca, 17.30 – 19.30

  • Ivy Boutique Hotel (Rooftop Terrace), 233 E. Ontario, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub e-mail [email protected]


The Salvation Army Lincoln Park Family Store Third Anniversary Celebration (podczas całodniowej imprezy z okazji trzeciej rocznicy powstania sklepu zaplanowano świętowanie chicagowskiej Polonii i wartości związanych ze zrównoważonym rozwojem; w programie prezentacje, występy muzyczne na dwóch scenach, pokaz mody, zabawy dla dzieci oraz sprzedaż artykułów po specjalnych cenach)

  • sobota, 23 lipca, początek imprezy o godz. 8.00

  • Salvation Army Family Store, 2270 N. Clybourn, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje: Major John Aren, 773-559-3614


Which Social Media Platforms are Right for My Business? (Bezpłatna sesja informacyjna dla przedsiębiorców na temat zastosowania mediów społecznościowych w biznesie)

  • piątek, 29 lipca, 9.30 – 11.00

  • City of Chicago Department of Business Affairs and Consumer Protection, 121 N. LaSalle St., R. 805, Chicago, IL

  • Dodatkowe informacje: tel. 312-744-2086 lub e-mail [email protected]


Screen Shot 2016-07-08 at 1.59.58 PM

Screen Shot 2016-07-08 at 1.59.58 PM


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama