Dla wielu firm transportowych zainwestowanie w systemy monitorowania okazało się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie, kiedy w grę wchodziły sprawy sądowe będące skutkiem wypadków. Systemy decydowały bowiem o zwycięstwie zawodowych kierowców. Kamery wideo nie tylko dostarczają dowodów w spornych sytuacjach, ale również pomagają w treningu nowych truckerów i już na początku ich kariery pozwalają na wykrycie i wyeliminowanie złych i niebezpiecznych nawyków, których mogli nabrać podczas prowadzenia czterokołówek.
To samo dotyczy ELD, elektronicznych dzienników pokładowych, które poza swoimi głównymi funkcjami, czyli rejestrowaniem godzin pracy, mogą zostać użyte w sądzie jako dowód wspomagający.
Josh Fulmer, menedżer Carroll Fulmer Logistics , mówi że jego kompania w ostatnich dziesięciu latach miała dwie poważne sprawy, z których pierwsza zakończyła się ugodą w wysokości 4 milionów dolarów. W tym wypadku kierowca ciężarówki najechał na tył samochodu osobowego powodując uszkodzenia. Sprawa nie była jasna, gdyż zawodowy kierowcy twierdził, że nie zawinił, zaś według strony poszkodowanej była to wina ciężarówki. Przepychanki pomiędzy ubezpieczycielami trwały ponad osiem lat, ostateczny wyrok zapadł z korzyścią dla poszkodowanego, który otrzymał odszkodowanie.
Po tak długotrwałej i kosztownej lekcji zdecydowano się na zainstalowanie obustronnych kamer (monitorują drogę przed pojazdem i wnętrze kabiny) we wszystkich ciężarówkach.
Na pozytywne rezultaty takiego posunięcia nie trzeba było długo czekać.
Jeden z kompanijnych kierowców padł ofiarą oszustwa ubezpieczeniowego, które może przydarzyć się każdemu z was. Josh Fulmer opisuje to następująco: "na autostradzie samochód osobowy przy prędkości 65 mil na godzinę zajechał drogę naszemu kierowcy i mocno zahamował, powodując kolizję. Kierowca ciężarówki został oskarżony o spowodowanie wypadku. Dzień, czy dwa później byliśmy w stanie pokazać wideo i zarzuty zostały wycofane. Bez tego dowodu na pewno doszłoby do sytuacji 'on powiedział, ona powiedziała', które zazwyczaj skutkują wyrokami na niekorzyść firm transportowych".
Wielu właścicieli ciężarówek decyduje się na zainstalowanie kamer, ale tylko tych, które monitorują drogę przed pojazdem, unikając instalowania kamer, które są skierowane na kierowcę. Tymczasem wielu prawników uważa, że to właśnie kamery wewnętrzne mogą pomóc w obronie, na przykład udowadniając, że kierowca podczas wypadku nie rozmawiał przez telefon.
Na koniec kilka porad, które mogą wspomóc obronę w razie wypadków:
– Ubezpieczenie powinno być najwyższe na jakie cię stać
– Zainstaluj kamery, które w razie wypadku wszystko zarejestrują
– Zainstaluj elektroniczny dziennik pokładowy tak, aby można było sprawnie dokumentować 100 proc. przepracowanych godzin
– Znajdź odpowiedni system, który rutynowo będzie sprawdzał i rejestrował dane z ECM (Engine Control Modul) i innych urządzeń, jak np. kamery
– Stosuj odpowiednia terapie w wypadku nieodpowiedniej kondycji medycznej np.bezdechu
(Na podstawie „Overdrive”)
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Trucker's !
Reklama