Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 21:25
Reklama KD Market

Wiceprezydent Joe Biden o walce z rakiem podczas wizyty w Chicago

/a> Joe Biden fot.Olivier Douliery/EPA


Wiceprezydent Joe Biden wystąpił w Chicago na forum dorocznego sympozjum American Society of Clinical Oncology, największego na świecie stowarzyszenia onkologicznego. 6 czerwca polityk mówił o programie zwalczania raka, zainicjowanym przez Biały Dom. Biden, kierujący programem, zaangażowany jest w jego prace nie tylko z racji sprawowanej funkcji. Przed rokiem stracił syna po jego przegranej z chorobą nowotworową.

Inicjatywa Białego Domu, określana jako National Cancer Moonshot, ma na celu zidentyfikowanie przyczyn raka i opracowanie skutecznych metod leczenia. Prezydent Barack Obama powołał na początku tego roku specjalną grupę zadaniową wprowadzającą w życie program Moonshot i wyasygnował miliard dolarów na przyspieszenie badań naukowych nad rakiem oraz opracowanie skutecznych metod leczenia.

Program Moonshot obejmuje m.in.: prewencję, prace nad wynalezieniem szczepionki, wczesne wykrywanie, immunoterapię, analizę genomu komórek rakowych i komórek sąsiadujących, sporządzenie bazy danych empirycznych i udostępnienie jej wszystkim uczonym zaangażowanym w prace badawcze.

Dodatkowo inicjatywa Moonshot ułatwia współpracę między różnymi resortami federalnymi zaangażowanymi w badania nad rakiem, a należą do nich m.in. Departament Obrony (Departemnt of Defense, DODI i Departament ds. Weteranów (Veterans Affairs, VA).

Prezydent Barack Obama mianował wiceprezydenta Joe Bidena na szefa programu Moonshot na początku tego roku. Biden zaangażowany jest w inicjatywę nie tylko z racji sprawowanej funkcji, ale też z powodów osobistych; przed rokiem jego syn Beau zmarł na raka mózgu w wieku 46 lat. Beau Biden sprawował funkcję prokuratora generalnego stanu Delaware. Był weteranem sił zbrojnych USA, walczył m.in. w Iraku.

Jak szacuje administracja prezydenta Obamy w 2016 r. 1,6 mln mieszkańców USA zostanie zdiagnozowanych z jakąś formą nowotworu, z czego 600 tys. umrze.

(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama