Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 22:03
Reklama KD Market

Sondaż: wg połowy Niemców integracja uchodźców dobra dla gospodarki



Co drugi Niemiec jest zdania, że w obliczu deficytu wykwalifikowanej siły roboczej i starzenia się niemieckiego społeczeństwa integracja uchodźców na rynku pracy będzie miała pozytywny wpływ na krajowe firmy - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu.

37 proc. respondentów uważa, że doprowadzi to do problemów. Nie ma zdania 13 proc. pytanych.

Odsetek osób pozytywnie nastawionych do integracji uchodźców na rynku pracy jest na zbliżonym poziomie we wschodniej i zachodniej części kraju - odpowiednio: 49 i 51 proc. Sceptycyzm zadeklarowało 40 proc. mieszkańców wschodnich landów i 36 proc. zachodnich. Najwięcej optymistów jest wśród zwolenników partii Zielonych (84 proc.), a najwięcej sceptyków - wśród sympatyków prawicowej, populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), 75 proc.

Wśród osób zatrudnionych 46 proc. oczekuje, że integracja uchodźców w niemieckich przedsiębiorstwach będzie miała pozytywne skutki, wśród bezrobotnych - 56 proc.

Większy optymizm panuje ponadto wśród osób w wieku od 18 do 29 lat (51 proc.) oraz wśród osób w wieku 60 lat i starszych (56 proc.).

Badanie przeprowadził ośrodek Forsa przed przypadającym 7 czerwca Niemieckim Dniem Różnorodności, za pomocą którego inicjatywa gospodarcza Charta der Vielfalt (Karta Różnorodności) chce propagować tolerancyjny, otwarty model państwa i gospodarki.

Założone w 2010 roku stowarzyszenie promuje tzw. zarządzanie różnorodnością, czyli strategię zarządzania personelem zakładającą, że różnorodność w miejscu pracy przyczynia się do jego rozwoju i realizacji celów biznesowych. Do propagowania takiego modelu organizacji zobowiązało się dotychczas ponad 2,3 tys. przedsiębiorstw i instytucji, zatrudniających łącznie 7,8 mln osób.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama