Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 09:17
Reklama KD Market
Reklama

KE: dialog z Polską trwa; w środę decyzja o ewentualnych dalszych krokach



Komisja Europejska kontynuuje dialog z Polską na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i w środę zdecyduje, czy podejmie ewentualne dalsze kroki - poinformowała we wtorek rzeczniczka KE Mina Andreewa.

"Dialog (między KE a Polską) trwa, rozmowy prowadzone są codziennie, w tym na najwyższym szczeblu politycznym" - powiedziała Andreewa na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak dodała, w środę na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy, wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformuje o rezultatach tych rozmów. Na tej podstawie Komisja zdecyduje o "potencjalnych dalszych krokach". Decyzja będzie zależeć od wyników rozmów z Polską - podkreśliła rzeczniczka. "Ale może nie będzie potrzeby podejmowania takiej decyzji, to będzie zależeć od prowadzonych rozmów" - zastrzegła.

Według informacji PAP ze źródła zbliżonego do rządu, premier Beata Szydło ma we wtorek wieczorem telefonicznie rozmawiać z wiceszefem KE, by podsumować stan rozmów.

Od stycznia KE prowadzi wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ewentualnym następnym krokiem w tej procedurze może być przyjęcie opinii o zagrożeniu dla rządów prawa. W takim przypadku Polska będzie miała dwa tygodnie, by zareagować na opinię. Jeśli odpowiedź Polski nie będzie zadowalająca, to KE może wydać zalecenia w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK. Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7. unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj, łamiący zasady praworządności.

Andreewa podkreśliła we wtorek, że procedura ochrony praworządności, przyjęta przez KE w 2014 r., służy właśnie temu, by uniknąć sięgania po artykuł 7. "Zakłada ona prowadzenie konstruktywnego dialogu, który ma rozwiać obawy, mogące prowadzić do systemowych naruszeń zasad rządów prawa. To właśnie robimy, prowadząc dialog z polskimi władzami" - powiedziała rzeczniczka.

W ubiegłym tygodniu KE nie przyjęła zapowiadanej opinii o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce. 24 maja Timmermans udał się do Warszawy na rozmowy z Szydło i prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tej wizycie KE ogłosiła, że dialog z polskimi władzami będzie kontynuowany, a do dyskusji na temat Polski powróci 1 czerwca.

25 maja Timmermans oświadczył, że KE czeka na obiecany przez polską premier postęp w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiedział, że jeśli rząd szybko przedstawi rozwiązanie, KE nie przyjmie opinii ws. praworządności.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama