Chiny przyciągają turystów. Ten ogromny kraj jest pełen kontrastów, zachwyca orientalną kulturą, niecodziennymi zabytkami i wspaniałymi widokami. Nie bez powodu na wycieczkę wybiera go tak wielu z nas, a ponadto Chiny coraz częściej odwiedzane są służbowo.
Przy wyjeździe do Chin warto pamiętać o tym, że panujące tam tradycje i zwyczaje są znacznie inne od tych w Europie, czy w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też, gdy planuje się podróż na Daleki Wschód, trzeba znać panujące tam zasady, aby uniknąć problemów w kontaktach z lokalnymi mieszkańcami. Dla tych, którzy wybierają się właśnie w tym kierunku, przygotowaliśmy krótki poradnik tłumaczący, o czym należy pamiętać przy podróży do Chin.
Codzienne kontakty
W Chinach bardzo ważne jest przestrzeganie zasad hierarchii społecznej, dlatego ich lekceważenie może mieć poważne konsekwencje. Chińczyk może poczuć się dotknięty, szczególnie wtedy, gdy obraza ma miejsce w obecności osoby trzeciej. Trzeba zwracać szczególną uwagę, aby nie odnosić się lekceważąco do innych osób. Najlepiej kontaktować się z innymi w sposób miły, uprzejmy, jednak bez nadmiernego entuzjazmu i ekstrawagancji.
Powitanie w Chinach to lekki ukłon lub skinienie głową. Nie należy przy tym patrzeć bezpośrednio w oczy drugiej osoby, ponieważ może to wywołać u niej zakłopotanie. Tradycyjne u nas przywitanie przez uściśnięcie dłoni także jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku, gdy to Chińczyk wyjdzie z taką właśnie inicjatywą.
Uśmiech oznacza nie tylko radość, również zakłopotanie, na przykład w kłopotliwych czy też stresujących sytuacjach. Niestety, trzeba też uważać na oszustwa, dlatego serdeczność nie powinna uśpić czujności. Zdarzają się sytuacje, gdy Chińczyk przyjmuje zbyt wysoką opłatę za jakąś usługę lub produkt. Trzeba też uważać na kradzieże kieszonkowe, szczególnie w miejscach zatłoczonych, pociągach, autobusach, metrze czy też w miejscach często wybieranych przez turystów.
Biznes
Chińczycy są raczej skryci i małomówni w stosunku do obcych, często także mówią to, co chciałby usłyszeć ich rozmówca. Dlatego do wszelkich obietnic należy podchodzić z dystansem, ponieważ nie zawsze są one dotrzymywane. Ma to szczególne znaczenie przy negocjacjach biznesowych.
Jedzenie
Zgodnie z chińską etykietą posiłek zaczyna gospodarz, dlatego należy na niego poczekać. W Chinach wykorzystuje się pałeczki, dlatego warto poćwiczyć ich używanie. Przy rozmowie przy stole należy pamiętać o tym, aby odłożyć pałeczki. Dobrym zwyczajem jest spróbowanie każdej potrawy na stole, ale również dojadanie wszystkiego do końca nie jest zbyt mile widziane – lepiej zostawić nieco na talerzu. Warto też wspomnieć, że podczas jedzenia Chińczycy często wydają głośne dźwięki, które w naszej kulturze uznawane są za nieeleganckie. Jest to znak, że posiłek jest smaczny.
Upominki
W Chinach obdarowywanie się prezentami jest powszechnym zwyczajem, który jest podstawą budowania trwałych relacji. Zwykle są one przekazywane już podczas pierwszego spotkania, dlatego warto zabrać ze sobą jakiś drobiazg. Przeważnie na początku Chińczycy z grzeczności odmawiają, ale warto nalegać, aby przyjęli podarunek. Należy trzymać go w obu dłoniach – to oznaka szacunku. Przy przyjmowaniu prezentów należy zachować się analogicznie. Natomiast odpakowanie prezentu warto zostawić na później – jego otwarcie przy obdarowującym uznawane jest za nietakt.
Pokazywanie cyfr na palcach
Na koniec warto też wspomnieć o systemie pokazywania cyfr na palcach, ponieważ jest on inny niż w Europie, czy USA. Od 1 do 5 jest tak samo jak u nas, czyli 1 palec oznacza cyfrę 1, 2 palec cyfrę 2 i tak do 5 palców. Natomiast wyższe cyfry są już pokazywane inaczej. 6 to wyciągnięty kciuk i mały palec jak gest telefonu, 7 to wszystkie palce zebrane w jednym miejscu w geście jak szczypta, 8 to wyciągnięty kciuk i palec wskazujący jak przy strzale z pistoletu, 9 to zaciśnięta pięść z palcem wskazującym wygiętym w kształcie haczyka, 10 to cała zaciśnięta pięść lub skrzyżowane dwa palce wskazujące obu rąk.
Reklama