Telefon, który otrzymałem w zeszłym tygodniu zmusił mnie do dodatkowej pracy, przykuł do ekranu komputera na parę godzin i dodatkowo do zasięgnięcia informacji u znawcy tematu, w tym wypadku prawnika.
Otóż pan, który nie życzy sobie ujawnienia tożsamości, powiedział, że jeździ w „teamie” z kolegą już od lat. Bardzo dobra firma, co tydzień w domu i zarobki prawie takie, jakie mają kierowcy jeżdżący solo. Parę dni temu zdarzyło mu się jednak wsiąść za kółko swojego osobowego samochodu po paru drinkach, czego rezultatem był areszt i DUI (Driving Under Influence).
Na domiar złego dzisiaj otrzymał telefon, informujący go, że prokurator będzie chciał podwyższyć rangę jego przestępstwa z wykroczenia na przestępstwo, dlatego, że w momencie zatrzymania w samochodzie znajdowała się jego nieletnia córka. Kierowca stara się dociec, czy prokurator może tak postąpić?
Tak, może! Nie w każdym stanie jest takie samo prawo, ale w wielu można podwyższyć kwalifikację DUI, jeżeli w pojeździe znajdowały się osoby nieletnie. Również wiek nieletnich jest zróżnicowany.
Najlepszym przykładem jest prawo, które istnieje w Nowym Jorku pod nazwą Leandra's Law; są to przepisy chroniące dzieci, będące pasażerami. W Nowym Jorku każdy przyłapany na tym przestępstwie automatycznie otrzymuje felony DUI (jeżeli pasażerami są dzieci w wieku lat 15 lub młodsze), które może skutkować więzieniem do lat 4 i karą pieniężną od 1 tys. do 5 tys. dolarów. Dodatkowo, skazany musi zamontować w swoim samochodzie urządzenie (na minimum sześć miesięcy), które pozwala uruchomić pojazd dopiero po sprawdzeniu oddechu kierowcy na zawartość alkoholu.
W takim przypadku prawo jazdy zostaje zawieszone na czas śledztwa, a jeżeli dojdzie do skazania, to przynajmniej na kolejne 12 miesięcy.
Musimy również przypomnieć, że kierowca CDL, prowadzący pojazd komercyjny, jest uznany za pijanego wtedy, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,04 czyli połowę dopuszczalnej normy dla kierowców czterokołowców – 0,08. Również nie mogą oni przewozić w kabinie ciężarówki żadnego alkoholu, nawet w zamkniętych, zaplombowanych pojemnikach.
W Illinois każdy kierowca, który odmawia poddania się testowi krwi na zawartość alkoholu ma zawieszone prawo jazdy na minimum 12 miesięcy. Jeżeli został skazany za DUI, to minimalna kara oznacza zawieszenie prawa jazdy na 12 miesięcy.
Na trzy lata pozbawienia prawa do prowadzenia pojazdów są skazywani ci kierowcy, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili pojazd komercyjny i przewozili ładunki niebezpieczne.
Drodzy kierowcy, jeżeli jedyną drogą zarobkowania jest umiejętność prowadzenia pojazdów komercyjnych, to pamiętajcie, że nie możecie pozwolić sobie na komfort zasiadania za kierownicą nawet po jednym drinku. Istnieją taksówki, transport publiczny, czy Uber. Nie kuście losu, bo może to was kosztować utratę zawodu i dodatkowe wydatki, które niejednokrotnie sięgają 10 tys. dol., wliczając kary i opłaty.
Serdecznie zapraszamy do spotkania z całym zespołem ALL ABOUT TRUCKS już za cztery tygodnie, 4 czerwca. Tego dnia odbędzie się coroczne DOT Seminarium, podczas którego wszyscy uczestnicy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu CSA, ubezpieczeń, DOT Audit i wielu innych zagadnień. Będzie również możliwość zasięgnięcia porady bezpośrednio u oficera DOT, konsultanta ubezpieczeniowego, prawnika i innych specjalistów.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę www.Allabouttrucks.us
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers.
fot.stevepb/pixabay.com
Reklama