Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 22:56
Reklama KD Market

Watykańskie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża



Tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka przynoszą następną po poprzednich latach zmianę. Po raz pierwszy papież w Wielki Czwartek wyjedzie z Rzymu, do ośrodka dla uchodźców. Odprawi tam mszę Wieczerzy Pańskiej.

Po wtorkowych zamach terrorystycznych w Brukseli Watykan ogłosił, że nie przewiduje zmian w programie papieskich ceremonii.

W rejonie placu Świętego Piotra od kilku miesięcy obowiązują nadzwyczajne środki ostrożności, wprowadzone w związku z Rokiem Miłosierdzia. Przypuszcza się, że wobec oczekiwanego dużego napływu wiernych w najbliższych dniach i z powodu aktów terroru w stolicy Belgii kontrole zostaną jeszcze bardziej zaostrzone, podobnie jak w całym Rzymie.

Franciszek, który uroczystościom wielkanocnym przewodniczyć będzie w Watykanie po raz czwarty, w Wielki Czwartek rano odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę Krzyżma Świętego. W czasie mszy z udziałem kardynałów, patriarchów, biskupów i księży z Rzymu poświęci oleje używane do sakramentów.

Popołudniową mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne Franciszek wzorem poprzednich lat swego pontyfikatu odprawi poza Watykanem. Pierwszy raz opuści natomiast tego dnia Rzym. Pojedzie do położonej niedaleko stolicy miejscowości Castelnuovo di Porto, do ośrodka, gdzie przebywa około 900 migrantów ubiegających się o azyl. Większość z nich to muzułmanie. Wśród podopiecznych placówki dominują obywatele Erytrei, Mali i Nigerii.

Podczas odprawionej tam mszy dwunastu uchodźcom papież umyje stopy w tradycyjnym obrzędzie symbolizującym pokorną służbę i uniżenie.

To będzie także wyraz troski Franciszka o ich los - podkreślono na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Koordynator uroczystości Roku Miłosierdzia arcybiskup Rino Fisichella stwierdził, że gest papieża wobec migrantów będzie wyjątkowo wymowny. „Myjąc im stopy Franciszek prosić będzie o szacunek dla nich”- wyjaśnił.

W Wielki Piątek po południu papież przewodniczyć będzie w bazylice watykańskiej nabożeństwu Męki Pańskiej.

O godzinie 21.15 rozpocznie się zaś w jego obecności tradycyjna Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum.

Rozważania, które zostaną odczytane przy czternastu stacjach Via Crucis napisał arcybiskup Perugii kardynał Gualtiero Bassetti. Zatytułował je „Bóg jest miłosierdziem”, co nawiązuje do tematyki trwającego Roku Świętego.

W ujawnionych już fragmentach tekstu mowa jest o lękach i bólu człowieka, o prześladowaniach chrześcijan i o przemocy. Przywołany również zostanie holokaust. Część rozważań poświęcono sprawie uchodźców i kryzysu migracyjnego. Autor pisze, że są tacy, którzy jak Poncjusz Piłat boją się utraty własnego bezpieczeństwa lub obawiają się obcego: cudzoziemca, migranta.

Przy jednej ze stacji poruszony zostanie temat cierpień rodzin, które się rozpadły, osób bez pracy. Będzie też nawiązanie do pedofilii i „dzieci sprofanowanych w swej intymności”.

Autor przedstawi również dwie postawy: „ucieczki z krzyża, by uniknąć cierpienia”, a także „mentalności odrzucania” innych. Przeciwstawi im „kulturę miłości i przebaczenia”.

Skonfrontowana zostanie też prostota i umiar pochówku ukrzyżowanego Jezusa z „ostentacją, banalizacją i przepychem pogrzebów możnych".

Wśród "apostołów współczesnego świata” kardynał Bassetti wymienia świętego Maksymiliana Kolbego i Edith Stein (świętą Teresę Benedyktę od Krzyża).

Na zakończenie Drogi Krzyżowej Franciszek wygłosi przemówienie.

W Wielką Sobotę o godzinie 20.30 rozpocznie się w bazylice Świętego Piotra msza Wigilii Paschalnej pod jego przewodnictwem. W trakcie tej długiej liturgii papież udzieli chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania grupie młodych i dorosłych osób.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie o godzinie 10.00 papieska msza na placu Świętego Piotra. Następnie w południe z loggii bazyliki watykańskiej Franciszek wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, miastu i światu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama